دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
زلفی گل:

توسعه با توصیه محقق نمی‌شود/ مجلس بر اجرای کامل قانون جهش تولید دانش‌بنیان نظارت کند

توسعه با توصیه محقق نمی‌شود  مجلس بر اجرای کامل قانون جهش تولید دانش‌بنیان نظارت کند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه توسعه با توصیه محقق نمی‌شود بلکه با قانون محقق خواهد شد، گفت: یکی از افتخارات مجلس تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود؛ اما هنوز تمام بند‌های این قانون کامل اجرا نشده و امیدواریم بخش نظارتی مجلس بر اجرای دقیق آن نظارت کند.
کد خبر : 872090

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدعلی زلفی‌گل در همایش دانشگاه و حکمرانی و گرامیداشت مرحوم دکتر روستاآزاد رئیس اسبق دانشگاه صنعتی شریف که امروز در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: یکی از افتخارات مجلس شورای اسلامی تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان بود؛ این قانون سند افتخاری برای مجلس یازدهم است و باقی می‌ماند. همچنین منشأ ثمرات زیادی خواهد بود مشروط به اینکه همه بند‌های آن اجرا شوند. داشتن قانون خوب کافی نیست و باید کامل اجرا شود.

وی با اشاره به تلاش‌های دکتر روستاآزاد برای تعالی و پیشرفت علم کشور افزود: این اقدام مبارک دانشگاه صنعتی شریف در گرامیداشت یاد و خاطره این استاد بزرگوار کشور، در راستای فرهنگ‌سازی است که ما قدر کسانی را که برای پیشرفت کشور عمر خود را صادقانه صرف می‌کنند، بدانیم و این فرهنگ به نسل‌های بعدی منتقل شود.

زلفی گل ادامه داد: یک جامعه دانا که در آن علم، عقل و قانون مبنای پیشرفت است، در بستر زیست‌بوم مناسب رشد می‌کند و این مراسم در راستای توسعه فرهنگی علی‌الخصوص در جامعه دانشگاهی است. فرهنگ دانشگاهی ویژگی‌های خاص خود را دارد و با جامعه عموم متفاوت است. تمام رفتار‌های جامعه دانشگاهی بر مبنای عقل و ایمان و دانش است. تمام این ویژگی‌ها در شخصیت جامع‌الاطراف مرحوم دکتر روستاآزاد جمع بود و شبکه‌ای از فضایل را داشت.

وزیر علوم یکی از آرزو‌های مرحوم دکتر روستاآزاد را توسعه علم نافع و اثرگذاری دانشگاه در جامعه عنوان و تصریح کرد: دکتر روستاآزاد معتقد بود در مدیریت‌های اجرایی باید هر چه بیشتر از جامعه دانشگاهی بهره برده شود. امروزه جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف اعم از تولید دانش و خلق ثروت از علم در دنیا پرچمش بالاست و در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد البته ما انتظار بیشتری داریم، اما مسئولان درجه اول کشور و رهبر معظم انقلاب در کمتر سخنرانی از ایشان می‌بینیم که حمایت از علم و دانش مطرح نباشد.رئیس‌جمهور نیز همین دیدگاه را دارد که فرصت ویژه‌ای در اختیار جامعه دانشگاهی می‌گذارد که جامعه داناتر و دیندارتری تحویل دهیم.

زلفی گل اضافه کرد: روستاآزاد معتقد بود جامعه دانشگاهی تلاش کند که نسل‌های بعدی ازنظر دانش و دیندار بودن از نسل‌های قبل سرآمدتر باشند و این وظیفه سنگینی بر دوش جامعه دانشگاهی است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری بیان کرد: امیدواریم خداوند کمک کند رفتار و منش دکتر روستاآزاد در جامعه دانشگاهی جاری و ساری شود.

اولین همایش دانشگاه و حکمرانی امروز یکشنبه با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی رئیس‌جمهوری و جمعی دیگر از اساتید و پیشکسوتان دانشگاهی به‌منظور یادبود ریاست اسبق دانشگاه صنعتی شریف و رئیس فقید اندیشکده حکمـرانی شریـف در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

برگزاری پنل‌های تخصصی با حضـور رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور، اعطـای نشــان ملـی یونسـکو به مرحـوم دکتر رضـا روستاآزاد و رونمــایی از کتـاب و جایزه دکتر رضـا روسـتا آزاد از جمله برنامه های این همایش است.

انتهای پیام/

ارسال نظر