دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مستند

لحاف‌دوزی؛ یادهایی غبار گرفته

لحاف‌دوزی؛ یادهایی غبار گرفته

شاید دوره‌ آن‌ها گذشته باشد و دیگر صدایشان را نشنویم که طنین‌دار و آهنگین، پرسه‌گرد کوچه و محله‌ها بودند. لحاف و تشک می‌دوختند و مردم را فرامی‌خواندند که دوختن لحاف‌هایشان را به آن‌ها بسپارند.
«وانک» زیباترین کلیسای ایران

«وانک» زیباترین کلیسای ایران

سفر به اصفهان تنها به سی‌و‌سه پل و زاینده رود ختم نمی‌شود بلکه در قلب اصفهان کلیسایی جای دارد که با وجود جذابیت‌های خود، توانسته لقب بزرگترین و زیباترین کلیسای ایران را از آن خود کند. کلیسای وانک از جمله کلیساهای تاریخی ارمنی‌های اصفهان است که در زمان شاه عباس دوم در سال ۱۶۰۶ ساخته شده‌ و در سال ۱۶۵۵ ساکنین جلفا تصمیم به تکمیل و بزرگ کردن بنای این کلیسا می‌گیرند که حدود ۱۰ سال این کار زمان می‌برد. زحمات ۱۰ ساله، این کلیسا را به یکی از معروفترین و زیباترین کلیساهای ایران تبدیل کرده است.
برف، میهمان خانه کل‌و‌میش ها

برف، میهمان خانه کل‌و‌میش ها

منطقه حفاظت شده ورجین با مساحت تقریبی ۲۸ هزار هکتار منطقه ای کوهستانی در بخش لواسانات از توابع شهرستان شمیرانات است این منطقه در شمال شرق تهران قرار دارد که از سمت شرق با منطقه حفاظت شده البرز مرکزی هم مرز است. منطقه حفاظت شده ورجین، از نظر تنوع زیستی حائز اهمیت زیادی است و از دیرباز مورد توجه بوده‌است. قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس قهوه ای وگراز مهمترین گونه‌های حیات وحش این منطقه به‌شمار می‌روند. با شروع فصل سرما و کم شدن گیاهان در کوه‌های لواسان، علوفه لازم جهت تغذیه حیواناتی از قبیل (کل، بز و میش) وجود ندارد. در این شرایط علوفه‌هایی که توسط انسان‌های خیر و دوستدار حیوانات خریداری شده، با کمک محیط‌بانی در دامنه پایین‌دست کوه‌ها پخش می‌شود تا این حیوانات برای خوردن علوفه از ارتفاعات به دامنه کوه‌ها بیایند. در چنین مواقعی می‌توان آنها را در فاصله بسیار نزدیک به انسان مشاهده کرد.
یزد، شهر خشت خام جهان

یزد، شهر خشت خام جهان

شهرستان یزد یکی از کلانشهرهای غیر رسمی ایران است که به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. همچنین یزد به نخستین شهر خشت خام جهان شهره است. واژهٔ یزد، در لغت به معنای سپند و پاک بوده و وجه‌تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است.
مناظر برفی فیروزکوه

مناظر برفی فیروزکوه

فیروزکوه شهری زیبا و خنک در شمال شرق تهران که طبیعت آن به اندازه شهرهای خطه شمال ستودنی است.فیروزکوه یکی از بخش‌های کوهستانی تبرستان باستانی بود که از شمال به سوادکوه و از جنوب به خوار و از باختر به دماوند همسایه بود.این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان معتدل و خنک است که تعداد روزهای یخبندان آن ۱۷۴ روز میباشد.
موزه تنوع زیستی پردیسان تهران

موزه تنوع زیستی پردیسان تهران

موزه‌ی تنوع زیستی از آن دسته موزه‌های تهران است که نمونه‌ها، جلوه‌ها و ذخایر متنوع جانوری و گیاهی کره زمین و شواهدی از طبیعت در آن جمع‌آوری، ثبت، ضبط، شناسایی، طبقه بندی و نگهداری شده.بنای این موزه‌ درسال 1383 در محوطه‌ی پارک پردیسان تهران قرار داده شد و نقش موثری در تحقیقات، اطلاع رسانی و آموزش برای گروه‌های سنی و علاقه‌مندان به محیط زیست ایفا می‌کند. در این موزه زیستی نمونه‌های منقرض شده نظیر: شیر و ببر ایرانی، نمونه‌های کمیاب مثل کبک، هوبره، سیاه خرس و قرقاول، گونه‌های گیاهی و جانوری قاره‌های آسیا، آمریکا، آفریقا، اروپا و اقیانوسیه که ممکن است وجود داشته یا منقرض شده اند به صورت تاکسیدِرمی یا آکَنده‌سازی یافت میشود.
زیبایی‌های پاییز در مجموعه سعدآباد

زیبایی‌های پاییز در مجموعه سعدآباد

مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد در شمال تهران؛ دارای عمارت، موزه، قنات‌ها، باغ‌ها و گلخانه است. این مجموعه در ناحیه شمیران در مجاورت دربند و در دامنه رشته‌کوه البرز ساخته شده‌است و در فصل پاییز با توجه به بافت جنگل طبیعی و مملو از درخت فضای فرح بخش و زیبایی از رنگ آمیزی پیش روی گردشگران قرار می‌دهد.
بازار فرش همدان

بازار فرش همدان

بازار فرش همدان واقع در خیابان اکباتان این شهر از دوره قاجاریه همچنان فعال می باشد و در بین بهترین بازارهای فرش ایران قرار دارد، این مجموعه ای از سراهای تاریخی با نام های سرای روحانی، قیصریه و قیصریه نو می باشد که در آنها انواع و اقسام فرش های دستباف با طرح های زیبا و مینیاتوری به علاقه مندان و خریداران عرضه می شود، سرای قیصریه نو که درب اصلی آن در کاروانسرای گمرک قرار دارد از مهم ترین بخش های این محل می باشد
وحید خدادادی

روز ملی یوزپلنگ ایرانی

Vahid Khodadadiنهم شهریور روز ملی یوزپلنگ ایرانی است.آخرین گزارش های محیط زیست ایران گواه این است که کمتر از 40 یوز در ایزان زندگی می کند.از بین رفتن زیستگاه یوز ایرانی و تغییر آن به خانه باغ ها و ویلاهایی که هر روز در حال افزایش است؛ می توان دلیل محکمی بر خطر انقراض این گربه سان زیبا شمرد.
علی حدادی اصل

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

Ali Haddadi Aslطبق آمارهای انجام شده در ایران میزان رشد اعتیاد به مواد مخدر در میان افراد جوان و میانسال، سالانه افزایش می یابد و این معضل بسیار حساسی ست که باید به آن رسیدگی بیشتری شود. اما یکی از دلایل این اتفاق وجود مواد شیمیایی در میان مواد مخدر است که میزان اعتیاد را افزایش می‌دهد و به مرگ زودرس دچار می‌شوند.
فن بازار بیشتر
پیشخوان فناوری و نوآوری بیشتر