دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه پیشنهاد داد؛

راه‌اندازی میز جهاد تبیین در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

راه‌اندازی میز جهاد تبیین در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از جمله اقدامات مثبتی که دبیرخانه شورا می‌تواند در اعتلای جهاد تبیین انجام دهد، راه‌اندازی یک میز ذیل یکی از ستادهای چهارگانه دبیرخانه یا به‌طور مستقل است.
کد خبر : 874386

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست هم‌اندیشی فعالان فرهنگی جهاد تبیین که با حضور جمعی از فعالان در عرصه جهاد تبیین در قم برگزار شد، اظهار کرد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع پیاده‌روی عظیم اربعین سال جاری مسئولیت قرارگاه این موضوع را بر عهده داشت که جلسات متعددی حتی با ریاست جمهوری به‌منظور تسهیل در امور را برگزار کرد که نتایج مثبت آن برای همه قابل مشاهده است. در خلال همین فعالیت قرارگاهی با نیرو‌هایی فعال آشنا شدیم که از توانایی بسیار بالای مدیریتی و اجرایی برخوردار بودند.

وی ادامه داد: در موضوع جهاد تبیین نیز اگر جلسات هماهنگی و هم‌افزایی صورت پذیرد به‌طورقطع نیرو‌های زبده و توانمند کشف خواهد شد نیرو‌هایی که می‌توانند در این عرصه موفق‌تر عمل کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فعالیت‌های بسیاری در پیشرفت و آبادانی کشور صورت می‌گیرد که بیان این پیشرفت‌ها یک امر ضروری است. البته تحرکات و اقدامات دشمن در القای ناامیدی در جامعه باعث دیده نشدن این پیشرفت‌ها نیز می‌شود.

خسروپناه ساحت‌های مختلفی برای موضوع جهاد تبیین قائل شد و بیان کرد: در موضوع جهاد تبیین می‌توان ۹ ساحت را مورد بررسی قرار داد. پژوهش در مسئله مذکور به لحاظ موضوعی، مصداقی و فلسفی در ابعاد مختلف اولین سطح از جهاد تبیین است.

وی در ادامه دشمن‌شناسی را مرتبه دیگر موضوع جهاد تبیین برشمرد و افزود: دشمن‌شناسی و کسب علوم از ابزار‌ها و روش‌های خبری و نمایشی دشمن که هم‌اکنون از آن بهره می‌گیرد، می‌تواند نقش به‌‌‌سزایی در موفقیت فعالان در عرصه جهاد تبیین را ایفا کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: تتبع در «فرآیند» موضوع مورد نظر، «نیازشناسی و مخاطب‌شناسی»، «توجه به آسیب و موانع» و «سیاست‌گذاری راهبردی» در جهاد تبیین از جمله ساحت‌های مهمی است که باید به آن توجه کنیم.

خسروپناه «رصدگری و اولویت‌شناسی» را دیگر گستره جهاد تبیین برشمرد و گفت: با توجه به کمبود امکانات و بودجه قطعاً همه فعالیت‌های مورد نظر را نمی‌توان انجام داد؛ لذا برای موفقیت در امور فرهنگی و تبلیغی رصدگری و اولویت‌شناسی را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: وقتی از تکنولوژی صحبت می‌شود به‌طور معمول فناوری و تکنولوژی‌های سخت متصور خواهد بود، اما آنچه در زمینه جهاد تبیین مورد نیاز است «فناوری نرم» است. راهپیمایی در عید غدیر و اربعین حسینی و همچنین اردوی راهیان نور از مصداق‌های این فناوری است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، «راهبری و هدایت‌گری» را نهمین ساحت موضوع جهاد تبیین عنوان کرد و اظهار کرد: مسئله «راهبری و هدایت‌گری» وظیفه سازمان‌دهی جهاد تبیین را در بر می‌گیرد؛ البته باید توجه داشت این امر غیر از موضوع راهبردی است.

خسروپناه ابراز کرد: از جمله اقدامات مثبتی که دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند در اعتلای جهاد تبیین انجام دهد راه‌اندازی یک میز در ذیل یکی از ستاد‌های چهارگانه دبیرخانه یا به‌طور مستقل، که به‌واسطه آن نقش و وظیفه تمامی دستگاه‌های اجرایی و دولتی در آن مشخص شود. البته بحث فرهنگ‌سازی به معنای لزوم همکاری بین فعالان در این عرصه، امیدآفرینی و داشتن سعهٔ صدر و...، می‌تواند کمک شایانی در رشد فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی داشته باشد.

ضرورت هم‌افزایی و تبادل تجارب فعالان فرهنگی در عرصه جهاد تبیین

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید روستاآزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در نشست هم‌اندیشی فعالان فرهنگی جهاد تبیین که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از فعالان در عرصه جهاد تبیین برگزار شد مطالبی را بیان کرد.

روستاآزاد ضمن بزرگداشت یاد و نام شهدای فلسطین و آرزوی پیروزی جبهه مقاومت، بر ضرورت برگزاری جلسات مرتبط با موضوع جهاد تبیین تأکید کرد: بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی‌‌‌بر اهمیت موضوع جهاد تبیین، معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی جلسات متعدد و کاربردی را در این عرصه برگزار کرده است که برگزاری همایش‌های قبل از اعزام‌های تبلیغی در مناسبت‌های مختلف سال با موضوع جهاد تبیین از جمله اقدامات این معاونت است.

وی گفت: دوره تربیت مبلغ جهاد تبیین از دیگر فعالیت‌های معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در عرصه جهاد تبیین بوده که پیگیر هستیم این دوره‌ها مستمر و به‌صورت تخصصی در دیگر شعب دفتر تبلیغات اسلامی نیز برگزار شود. همچنین مجموعه اطلاعات مورد نیاز در این عرصه در تارنمای بلاغ نیز جمع‌آوری شده است که می‌تواند محتوای تبلیغی مبلغان را در این زمینه پوشش دهد.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه مطالب خود به اهداف برگزاری این نشست پرداخت و افزود: هم‌افزایی و تبادل تجارب و بیان دیدگاه و نقطه نظرات به جهت پیشبرد فعالیت‌ها از جمله اهداف برگزاری این نشست است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته