دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

اعتراض دانشجویان علوم پزشکی به افزایش ۳ برابری شهریه

اعتراض دانشجویان علوم پزشکی به افزایش ۳ برابری شهریه
دانشجویان شهریه‌پرداز شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزیر بهداشت درخواست کردند افزایش ۳ برابری شهریه این دانشجویان تصویب نشود.
کد خبر : 874354

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، دانشجویان شهریه‌پرداز شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزیر بهداشت درخواست کردند افزایش سه برابری شهریه این دانشجویان تصویب نشود.

پس از اعلام پیشنهاد‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت مبنی‌بر افزایش شهریه‌های دانشجویان علوم پزشکی در دوره‌های شهریه‌پرداز، کارزاری از سوی دانشجویان شهریه‌پرداز شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی به راه افتاده است که نسبت به ارقام این پیشنهاد اعتراض داشته‌اند.

این دانشجویان از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرده‌اند که این افزایش سه برابری لغو شود چراکه این موضوع باعث عذاب روحی بسیاری از دانشجویان شده است و خانواده‌هایی که فرزند خود را راهی دانشگاه کرده‌اند با مشکل مواجه می‌شوند.

این دانشجویان در بخش دیگری از اعتراض خود یادآور شده‌اند: تمام هیئت‌امنا‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی از سال ۹۷ با ترمی‌واحدی کردن شهریه دانشجویان به تفکیک میزان شهریه برای دروس عمومی، پایه، اختصاصی، کارآموزی و کارورزی و پایان‌نامه تا پایان تحصیل به‌طور مشخص پرداخته‌اند و میزان دقیق شهریه پرداختی مشخص است؛ حال چگونه مصوبه‌ای قرار است تمامی مصوبات گذشته را لغو کند؟ با کدام منطق قانونی و محکمه‌پسند قرار است تفسیر به رأی صورت پذیرد؟

همچنین این دانشجویان با انتقاد از زمان اعلام افزایش شهریه، تأکید کرده‌اند: این افزایش باید در روز ثبت‌نام و هنگام اخذ تعهد ضامن به اطلاع دانشجویان می‌رسیده؛ نه حال که هیچ راه پس و پیشی برای دانشجویان باقی نمانده و پس از چند سال تحصیل و پرداخت شهریه و اجاره منازل، نه توان پرداخت همچین شهریه‌ای برای دانشجویان مقدور است و نه امکان انصراف برای آنان! زیرا با توجه به اخذ سفته بانکی و ضامن باید غرامت سنگینی را بپردازند.

این گروه از دانشجویان معترض به افزایش شهریه با اشاره به موضوع کمبود پزشک که در کشور به آن پرداخته می‌شود، یادآور شده‌اند: حتی نودانشجویان ورودی‌ترم جاری (مهر ۱۴۰۲) قطعاً اگر از شرایط چنین افزایش بدون حساب و کتابی مطلع می‌بودند، شک نکنید اکثریت مطلق آنان اقدام به انتخاب رشته‌های شهریه‌پرداز نمی‌کردند و یا حاضر می‌بودند رنج دوری از خانواده و شهر خود به جان خریده تا در دورترین نقاط کشور در رشته روزانه به تحصیل بپردازند.

به گزارش آنا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در نامه‌ای خواستار افزایش شهریه دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با افزایش نرخ تربیت دانشجو در کشور شده و تأکید کرده است هزینه آزادسازی مدارک هم باید افزایش یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته