دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی باید عقلانیت، کار جهادی، رویکرد مشارکتی و ولایی داشت

در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی باید عقلانیت، کار جهادی، رویکرد مشارکتی و ولایی داشت
نشست هم‌اندیشی مدیران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیت‌الله رشاد رئیس این پژوهشگاه در قم برگزار شد.
کد خبر : 874078

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه در نشست هم‌اندیشی مدیران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه که روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه در محل این پژوهشگاه در قم برگزار شد، ضمن محکومیت اقدامات وحشیانه و دردناک رژیم صهیونیستی، درباره بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی اظهار کرد: برخی معتقدند که در بازسازی انقلابی ساختار‌های فرهنگی، باید سازمان‌ها و نهاد‌های موجود تغییر کند، اما منظور مقام معظم رهبری بازسازی جامعه است و اینکه جامعه چه تلقی از فرهنگ دارد.

وی ادامه داد: البته در این میان نیاز است که برخی از نهاد‌ها نیز اصلاح شوند چراکه برخی از این نهاد‌ها اقدامات موازی با یکدیگر انجام می‌دهند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: از طرفی در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی باید عقلانیت، کار جهادی، رویکرد مشارکتی و ولایی را مدنظر داشت و باید تأکید مقام معظم رهبری در زمینه قرارگاه شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی را دنبال کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی، با حضور روسای سه قوه، تصمیمات سیاسی دفاعی برای کشور می‌گیرد، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در حوزه‌های علمی، فناوری، فرهنگی و اجتماعی نظیر شورای عالی امنیت ملی سیاست‌گذاری می‌کند و البته راهبری و کار قرارگاهی را نیز خود برعهده دارد و به نهاد‌های ذی‌ربط اجرای برنامه‌ها را می‌سپارد.

 خسروپناه با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم بیان کرد: مصوبات این شورا در حوزه علم به‌خوبی اجرایی شده چراکه نظارت بر اجرای مصوبات در حوزه علم با جدیت بیشتری نسبت به حوزه فرهنگ صورت گرفته است، البته در برخی اسناد که نظارت کافی در اجرا نبوده کار اجرا خوب پیشرفت نکرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی عنوان می‌کنند که سندنویسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از اندازه صورت گرفته است در حالی که این حرف کارشناسی نیست چرا که اسناد حکیمانه نوشته شده و ضرورت دارد که اسناد دیگری نیز متناسب با نیاز‌های کشور نوشته شود.

وی افزود: بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی در راهبری علم توفیقات خوبی داشته است، البته مصوبات شورا هم عمدتاً در حوزه علم بوده است تا جایی که ۷۰ درصد مصوبات در حوزه علم، ۲۰ درصد در حوزه فرهنگ و ۱۰ درصد در زمینه مشترک علمی و فرهنگی بوده است.

خسروپناه با اشاره به‌ضرورت تقویت راهبری، رصد و نظارت بر اسناد در شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: برای تحقق این امر مرکز رصد، برنامه‌ریزی و ارزیابی را ایجاد کردیم که علاوه بر نظارت بر اجرا، بر اثربخشی اسناد نیز نظارت داشته باشد. همچنین در ذیل این مرکز رصدخانه‌های کشور شناسایی شده‌اند و برای رصد موضوعات از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به قرارگاه شدن این شورا گفت: کار قرارگاه راهبری است، راهبری اسناد مصوب بر عهده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در این مسیر اگر از هویت جمعی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده شود موفقیت بیشتری در اجرای اسناد خواهیم داشت، در موضوعاتی نظیر غدیر و اربعین هویت جمعی اعضا و مشارکت مردمی شکل گرفت و نتیجه مورد انتظار به دست آمد.

وی اضافه کرد: ارتباط با حلقه‌های میانی و تشکل‌های مردمی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌خوبی شکل گرفته است و هدف اصلی این رویکرد، مدیریت جهاد تبیین از سوی حلقه‌های میانی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه در ادامه با تأکید بر چابک سازی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این زمینه برخی از شورا‌های اقماری را به نهاد‌های مربوطه واگذار کردیم، شورای توسعه قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی و کرسی‌های نظریه‌پردازی به فرهنگستان علوم منتقل شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ساختار جدید دبیرخانه شورا بیان کرد: بر اساس سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی ۴ ستاد علم و فناوری، زنان خانواده، فرهنگی اجتماعی و تعلیم و تربیت ایجاد شده است و ذیل این ستاد‌ها میز‌های تخصصی شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خسروپناه با تأکید بر عقبه فکری و نظری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این زمینه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه می‌تواند به دبیرخانه کمک کند.

وی همچنین عنوان کرد: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه باید ارتباطش را با نخبگان دانشگاهی حفظ کند و جلسات منظمی را با دانشگاهیان داشته باشد.

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آماده یاری به دبیرخانه شورا است

در ادامه، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد ضمن محکومیت رژیم صهیونیستی در حمله بیمارستان در غزه و کشتار مردم بی‌دفاع اظهار داشت: پیروزی جریان مقاومت حتمی است و شرایط جهانی نشان می‌دهد اسرائیل به‌زودی نابود می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اقدامات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: این پژوهشگاه ضمن اقدامات نظری و تولید فکر، برنامه‌های فرهنگی و فناورانه متعددی را در دستور کار دارد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در ذیل این پژوهشگاه خبر داد و گفت: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در حوزه فرهنگ همکاری خوبی را با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز کرده و حضور استاد خسروپناه برای پژوهشگاه بسیار مغتنم است چراکه ایشان استاد فلسفه و مدیری توانمند و پیگیر است.

او ادامه داد: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آماده است که در حوزه نظریه‌پردازی نیز به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی یاری رساند.

انتهای پیام/

ارسال نظر