دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌و‌گوی تفصیلی با آنا مطرح شد؛

از جزئیات رتبه‌بندی عملکردی آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد تا اهداف تجهیز حیوان‌خانه

از جزئیات رتبه‌بندی عملکردی آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد تا اهداف تجهیز حیوان‌خانه
معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد گرگان با اعلام کسب رتبه چهارم از بین ۳۴۲ واحد ارزیابی شده از نظر زیرساخت آزمایشگاهی و کارگاهی، جزئیات رتبه‌بندی عملکردی آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد و اهداف تجهیز حیوان‌خانه را تشریح کرد.
کد خبر : 873216

محمدهادی الماسی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان موفق به کسب رتبه چهارم از بین ۳۴۲ واحد ارزیابی شده از نظر عملکرد آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور شده است.

وی گفت: ارزیابی سالیانه رتبه‌بندی زیرساختی و عملکردی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های گذشته و سال ۱۴۰۱  به صورت موردی انجام می‌شد، اما امسال برای نخستین‌بار این ارزیابی در سطح کلان دانشگاه صورت گرفته و جایگاه واحد‌های دانشگاهی از منظر عملکردی و زیرساختی مشخص شده است.

وی ادامه داد: از مقایسه جداول ابلاغی به واحدها، می‌توان به میزان بهره‌برداری آنها از امکانات و ظرفیت‌های موجود دانشگاه، در راستای کسب درآمد غیرشهریه‌ای پی برد.

اهداف رتبه‌بندی زیرساختی و عملکردی آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد

وی گفت: هدف از این رتبه‌بندی ارائه اطلاعات لازم و دقیق به مسئولان دانشگاه، مسئولان استانی و واحد‌ها است و می‌توان برنامه‌ریزی‌های منسجمی را در راستای ارتقای جایگاه و بهره‌برداری حداکثری از امکانات زیرساختی صورت داد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ادامه داد: شاخص‌های مورد استفاده در رتبه‌بندی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها از دو منظر زیرساختی و عملکردی شاخص‌های رتبه‌بندی زیرساختی شامل تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، تعداد تجهیزات پیشرفته، حجم ریالی تجهیزات پیشرفته و تعداد کارشناسان آزمایشگاه و کارگاه است.

الماسی ادامه داد: شاخص‌های رتبه‌بندی عملکردی هم شامل درآمد خدمات آزمایشگاهی/کارگاهی، تعداد دوره‌های آموزشی، حجم ریالی دوره‌های آموزشی، تعداد آزمایشگاه‌های همکار مرجع، تعداد آزمایشگاه‌های دارای گواهی ایزو ۱۷۰۲۵، تعداد اسکپ‌های استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵، تعداد کلینیک‌های گیاه‌پزشکی، تعداد و سطح مراکز تحقیقاتی و تعداد مجوز‌های آزمایشگاه/کارگاه مرکزی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۰ واحد دانشگاهی اصفهان (خوراسگان)، سیرجان، کرمان، گرگان، زنجان، آزادشهر، اراک، تفت، قزوین و اسکو دارای بیشترین امتیاز از نظر عملکردی هستند.

الماسی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان دارای ۴۰ آزمایشگاه و کارگاه عضو سامانه سا‌ها و ۴۷۶ وسیله و تجهیز آزمایشگاهی بوده و با وجود کارشناسان و هیئت علمی مجرب آمادگی همکاری با شرکت‌های تولیدی و کارخانجات صنعتی در انواع مختلف زمینه‌ها از جمله شیمی، فیتوشیمی، کشاورزی، مواد غذایی، پزشکی، بیوتکنولوژی، علوم نانو، محیط زیست و تحقیقات بین رشته‌ای را دارد.

وی افزود: دستگاه‌های کروماتوگرافی گازی، اسپکترومتری جرمی، دستگاه جذب اتمی، دستگاه کروماتوگرافی مایه با کارآیی بالا، دستگاه‌های آنالیز الکتروشیمی و دستگاه اسپری درایر. این دستگاه‌ها برای شیمی، کشاورزی، فیتوشیمی، پزشکی، محیط زیست، نانوفناوری، بیوتکنولوژی و تحقیقات بین‌رشته‌ای کاربرد دارند.

ارائه خدمات آزمایشگاهی به اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان اعلام کرد: مرکز آنالیز تا خردادماه ۱۴۰۲ همکار استاندارد بوده و حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، حمایت از طرح‌های تحقیقاتی درون و برون‌دانشگاهی، حمایت از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان، حمایت از شرکت‌کنندگان در المپیاد‌های ملی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی عمومی و تخصصی، شرکت در رویداد‌های ملی مرتبط و تجهیز حیوان‌خانه اقداماتی بوده که در راستای گسترش دانش آزمایشگاهی انجام داده‌ایم.

الماسی اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با داشتن طیف گسترده‌ای از امکانات و فضای آزمایشگاهی، کادر اجرایی متعهد و مجرب آمادگی همکاری با شرکت‌های تولیدی و کارخانجات صنعتی در انواع مختلف زمینه‌ها از جمله شیمی، فیتوشیمی، کشاورزی، مواد غذایی، پزشکی، بیوتکنولوژی، علوم نانو، محیط‌زیست و تحقیقات بین‌رشته‌ای را دارد. این دانشگاه آمادگی دارد با برگزاری دوره‌های آموزشی به افزایش مهارت‌های حرفه‌ای کارشناسان شاغل در مراکز صنعتی کمک کند.

در ضمن دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان در حال همکاری با آموزش و پرورش در راستای برگزاری کارگاه‌های مختلف برای هنرآموزان هنرستان‌های شهرستان گرگان است.

وی فعالیت ها در زمینه «سامانه‌های سا‌ها و ساتا» گفت: ارائه خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی درون و برون‌دانشگاهی، حمایت از طرح‌های تحقیقاتی درون و برون‌دانشگاهی، ارائه خدمات آزمایشگاهی به اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی عمومی و تخصصی، ارائه خدمات آزمایشگاهی به مراجعین از صنایع، سازمان‌ها و شرکت‌ها از جمله فعالیت‌ها در زمینه سامانه‌های «ساتا و ساها» است.

الماسی اعلام کرد: پنج آزمایشگاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان شامل آزمایشگاه آنالیز دستگاهی مواد طبیعی و شیمیایی، آزمایشگاه تحقیقات شیمی، آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی، آزمایشگاه ژنتیک و تحقیقات گیاهی و آزمایشگاه کشت بافت گیاهی و فیزیولوژی گیاهی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته