دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر علوم مالزی:

دانشگاه آزاد نخبگان خود را برای رویارویی با بحران آب بسیج کند

دانشگاه آزاد نخبگان خود را برای رویارویی با بحران آب بسیج کند
محمد خالد بن نورالدین گفت: باید بهترین نخبگان علمی را برای رویارویی با چالش بحران آب بسیج کنیم، از این رو پیشنهاد می‌کنم دانشگاه آزاد در این پروژه علمی مشارکت داشته باشد.
کد خبر : 872021

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست همکاری‌های مشترک علمی و فناوری بین دانشگاه‌های مالزی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با حضور وزیر علوم کشور مالزی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و روسای دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان اصفهان در سالن امیرکبیر واحد اصفهان برگزار شد.

وزیر علوم کشور مالزی با اشاره به تحریم یکجانبه و محرومیت‌های بین‌المللی ایران اظهار کرد: با وجود دهه‌ها تحریم یکجانبه اقتصادی، کشور ایران حتی با وجود تمام چالش‌های بزرگ دارای مردمی تحصیل‌کرده و متخصص با صنعت بسیار پیشرفته و فناوری‌های بالا است.

محمد خالد بن نورالدین با طرح این سؤال که چگونه تاب‌آوری علمی را پرورش و همکاری‌های علمی را در سطح جهانی گسترش دهیم تا بتوانیم چالش‌های جهانی را کمرنگ کنیم؟ بیان کرد: مهم‌ترین چالش پیش روی دنیای امروز از یک سو جنگ در اروپا، گرایش‌های نظامی‌گری در سودان و آفریقای مرکزی و البته رقابت آمریکا و چین و از سوی دیگر واقعیت تلخ وضعیت اضطراری آب و هوایی جهانی است.

وی با بیان اینکه این چالش‌ها عواقب غیر قابل جبرانی در جهان اسلام خواهد داشت، افزود: بحران‌های آب و انرژی در سطحی غیرقابل تصور در حال نابودی جهان است که نهایتاً ما را از اهداف توسعه پایدار بازمی‌دارد.

وزیر علوم کشور مالزی تصریح کرد: به عنوان مثال خاورمیانه افزایش بی‌سابقه‌ای را در میانگین دمای هوا تجربه می‌کند و در بخش مسلمان آفریقا، ناامنی غذایی یک واقعیت تلخ زندگی امروز ما است.

بی‌عدالتی در دسترسی به واکسن مهم‌ترین درس از کرونا بود

محمد خالد بن نورالدین خاطرنشان کرد: مهم‌ترین درسی که از دوره کرونا گرفتیم، نابرابری و بی‌عدالتی در دسترسی به واکسن بود؛ ۸۲ درصد از واکسن‌ها صرفاً در دسترس کشور‌های ثروتمند بود؛ کمتر از یک درصد از واکسن‌ها به مردم با درآمد کم رسید؛ بنابراین کرونا به ما نشان داد تا چه میزان از سیستم ارتباطات بین الملل غافل هستیم، هنگامی که علم و سیاست به بهانه مالکیت معنوی درهم تنیده می‌شوند فقرا متضرر خواهند شد.

وی با تأکید بر همکاری‌های علمی میان ایران و مالزی اظهار کرد: برای رفع چالش‌ها و نابرابری‌ها نیازمند همکاری‌های علمی هستیم و این تنها راه ما برای ایجاد تاب‌آوری علمی است.

وزیر علوم کشور مالزی با بیان اینکه علم و سیاست بیش از تصور ما درهم تنیده شده‌اند، ادامه داد: جهان اسلام در حوزه علم و تکنولوژی اقدامات اندکی برای رفع مشکلات کرده است. براساس گزارش یونسکو در مجموع ما فقط ۰.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف تحقیق و توسعه کرده‌ایم که این آمار بسیار کمتر از میانگین جهانی است و با وجود اینکه مسلمانان حدود یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند مشارکت ما در تولیدات علمی جهانی تنها ۶ درصد است.

محمد خالد بن نورالدین با تشریح چالش‌های مشترک اظهار کرد: امنیت غذایی، آموزش و تغییرات اقلیمی از چالش‌های مشترک ما است.

وی با اشاره به چالش امنیت غذایی تشریح کرد: در امنیت غذایی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سیاره ما نزدیک به ۱۰ میلیارد نفر خواهد بود و بسیاری از این دهان‌های باز در کشور‌های خودمان خواهند بود، با این شرایط جایی که چالشی وجود دارد، مطمئناً فرصتی نیز خواهد بود.

وزیر علوم کشور مالزی اضافه کرد: به‌عنوان مثال هلند کشوری با سرزمین محدود کوچک‌تر از بسیاری از کشور‌های ما با نوآوری و تعهد به پیشرفت علمی به دومین صادرکننده بزرگ غذا در جهان تبدیل شده است.

محمد خالد بن نورالدین درباره چالش آموزش گفت: آموزش خود بزرگ‌ترین راه ایجاد برابری است که از طریق پلتفرم‌های یادگیری آنلاین می‌توانیم آموزش را برای همگان فراهم و موانع دسترسی به آموزش را برطرف و آن را مقرون به صرفه کنیم.

وی با اشاره به چالش تغییرات اقلیمی تشریح کرد: تغییرات اقلیمی، بالا آمدن سطح آب دریاها، تغییرات شدید آب و هوایی و خشکسالی همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما همانطور که قدرت تسریع تغییرات آب و هوا را داریم قدرت کاهش سرعت آن را در خود می‌بینیم.

وزیر علوم کشور مالزی با بیان اینکه زمان آن فرارسیده که ابزارها، منابع و آزادی ابتکار عمل موردنیاز دانشمندان را در اختیارشان قرار دهیم، افزود: علم موتور نوآوری است و دانشمندان ما با کنجکاوی بی‌وفقه و تعهد خود به یافتن راه‌حل‌ها، ظرفیت تغییر شکل جهان را دارند.

محمد خالد بن نورالدین گفت: با این شرایط آنها تنها با پشتیبانی و دسترسی به منابع می‌توانند کار‌های زیادی انجام دهند و باید متعهد به افزایش بودجه برای تحقیق و توسعه ایجاد فرصت‌های بیشتر برای همکاری علمی و ایجاد امکانات پیشرفته برای تقویت نوآوری باشند.

تأکید بر تبدیل کشور‌های ایران و مالزی به کانون علم و فناوری

وی با تأکید بر تبدیل کشور‌های ایران و مالزی به کانون علم و فناوری اظهار کرد: برای من روشن است که هیچ نهادی به تنهایی نمی‌تواند با این مشکلات مقابله کند و همکاری و تعامل دو کشور فقط یک گزینه محسوب نمی‌شود، بلکه یک الزام است.

وزیر علوم کشور مالزی با تأکید بر همکاری همه‌جانبه جهانی تصریح کرد: راه‌اندازی مؤسسات به تنهایی دیگر الگوی مناسبی برای ارائه علم و تکنولوژی پیشرو در جهان نخواهد بود.

محمد خالد بن نورالدین با بیان اینکه هدف آن است که شاهد همکاری علمی بیشتر بین دانشمندان مالزیایی و ایرانی باشیم، افزود: یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های من این است که دانشمندان و مبتکران مالزیایی را با همتایان خود در سایر کشور‌های مسلمان برای همکاری گرد هم بیاورم.

وی بیان کرد: گسترش و تعمیق پیوند‌های ما با ایران و سایر کشور‌های مسلمان تنها یک اولویت شخصی یا اولویت وزارتی من نیست، بلکه به‌عنوان همگرایی در سطح اولویت‌های جهانی محسوب می‌شود.

وزیر علوم کشور مالزی خاطرنشان کرد: رابطه با ایران آنقدر ارزش استراتژیک دارد که فراتر از تصمیمات فردی است؛ به‌خصوص اینکه ایران یکی از قطب‌های علمی جهان است و نمی‌توان نفوذ ایران را دست کم گرفت.

محمد خالد بن نورالدین افزود: ایران عضو بریکس سازمان همکاری شانگ‌های گروه D۸ و سازمان همکاری اسلامی بوده و یک قدرت منطقه‌ای بزرگ در خاورمیانه با ذخایر عظیم نفت و گاز است و ما نمی‌توانیم بدون درک ایران به درک خاورمیانه معاصر امیدوار باشیم.

وی در ادامه توضیح داد: مطمئناً نمی‌توانیم بدون چشم‌انداز علمی ایران به چالش‌های بزرگ جهانی که جهان اسلام را تحت تأثیر قرار می‌دهند امیدوار باشیم و همچنین نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بدون حضور ایران با موفقیت عمل کنیم.

وزیر علوم کشور مالزی تبیین کرد: مالزی پیشنهادی برای ایجاد یک پلتفرم تحقیقاتی جهانی در مورد آب ارائه خواهد کرد که گروه D۸ در دانشگاه همدان هماهنگ‌کننده آن خواهد بود. آب یک بحران جهانی است که نه‌تنها در خاورمیانه بلکه برای جهان نیز حیاتی است.

محمد خالد بن نورالدین تأکید کرد: زمان آن فرارسیده که بهترین نخبگان علمی خود را برای رویارویی با این چالش بسیج کنیم، از این رو پیشنهاد می‌کنم که دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی در این پروژه علمی بسیار مهم مشارکت داشته باشند.

وی گفت: همچنین خوشحالم اعلام کنم که آژانسی تحت نظارت وزارت علوم مالزی در ژانویه ۲۰۲۴ با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه هنر اصفهان یک اردوی زمستانی مالزی - خاورمیانه با موضوع مشکلات جهانی برگزار کند، این برنامه رهبران جوان آینده از مالزی و ایران را گرد هم می‌آورد تا در مورد مسائل چندوجهی جهانی به‌عنوان بخشی از مسیر راهبردی خود برای آینده بحث کنند و من از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر