دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس هیئت داوران جشنواره در گفت‌وگو با آنا:

هیچ طرحی شایسته برگزیده شدن در جشنواره «میراث سرو» نبود

هیچ طرحی شایسته برگزیده شدن در جشنواره «میراث سرو» نبود
کامران افشارمهاجر گفت: در میان بیش از ۸۰۰ اثری که در جشنواره «میراث سرو»، شرکت کردند، هیچ طرحی نبود که یک سر و گردن از دیگر آثار بالاتر باشد و به عنوان طرح برتر برگزیده شود.
کد خبر : 868910

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نخستین جشنواره طراحی «میراث سرو» که با موضوع طراحی پوستر با محوریت واقعه عاشورا بود برگزار شد و هیئت داوران جشنواره در مراسم اختتامیه که دوشنبه ۲۷ شهریور در ایوان انتظار (میدان ولیعصر) برگزار شد، نفرات برتر را انتخاب کردند. نکته جالب توجه درخصوص برگزیدگان این رویداد این بود که از میان بیش از ۸۰۰ اثری که برای شرکت در این رویداد ارسال شدند، هیچ‌کدام شایسته قرار گرفتن در رتبه اول نبودند و هیئت داوران دو هنرمند را به عنوان نفر دوم و دو هنرمند را به عنوان نفر سوم انتخاب کرد.

پیش از این شاهد بودیم که در رویداد‌های هنری، هیچ اثری برگزیده نمی‌شود و جایزه برتر هیئت داوران به هیچ هنرمندی نمی‌رسد، اما با این وجود این اتفاق به خودی خود بحث داوری و کیفیت آثار موجود در آن رویداد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به بهانه همین مسئله و بررسی روند داوری جشنواره «میراث سرو» با کامران افشار مهاجر، رئیس هیئت داوران این رویداد هنری دانشجویی گفت‌وگو کردیم.

این استاد باسابقه دانشگاه با اشاره به سه معیار شوکه کننده بودن، خلاقیت داشتن و مردمی بودن به عنوان ویژگی‌های اصلی طرح‌های برگزیده، در رابطه با عدم انتخاب نفر اول در این جشنواره گفت: در این قبیل جشنواره‌ها داور‌ها وقتی از کیفیت آثار راضی هستند، حتما نفرات اول، دوم و سوم را به ترتیب انتخاب می‌کنند، ولی صادقانه بگویم، در این مسابقه هیچ طرحی نبود که یک سر و گردن از دیگر آثار بالاتر باشد و به عنوان طرح برتر برگزیده شود.

وی افزود: این رویداد می‌توانست در سطح بهتری هم رخ دهد. البته این رویداد در شرایطی برگزار شد که دانشگاه تقریبا تعطیل بودند و زمانی بود که دانشجویان رشته هنر اطلاع زیادی از این رویداد نداشتند. درست است که بیش از ۸۰۰ نفر در جشنواره شرکت کردند، ولی خیلی از دانشجویانی که استعداد خوبی داشتند، به دلیل اینکه دیر اطلاع‌رسانی شد، زمان خالی یا مناسبی نداشتند و در گیر و دار طراحی نبودند، اصلا در آن شرکت نکردند. در این مواقع هیئت داوران رویداد‌های هنری از این بیان نمادین استفاده می‌کنند که نفر اول ندارند. اما با این وجود ما جایزه نفر اول را به فهرست جوایز اضافه کردیم و به این ترتیب دو نفر را به عنوان نفر دوم و دو نفر را به عنوان نفر سوم انتخاب کردیم.

افشار مهاجر تأکید بر استقلال هیئت داوران در این جشنواره گفت: اگر در میان آثار حاضر در این رویداد طرحی وجود داشت که یک سر و گردن از بقیه بهتر بود، قطعا اعضای هیئت داوران به اتفاق آرا آن را انتخاب می‌کردند، اما زمانی که به پنج، شش اثر نهایی رسیدیم، متوجه شدیم که همه دریک اندازه خوب بودند و استاندارد‌هایی داشتند، ولی امکان اینکه یکی از آن‌ها را بهتر از دیگر آثار بدانیم وجود نداشت. به همین دلیل هم ما به این راه حل رسیدیم که نفر اول نداشته باشیم. باز هم تأکید می‌کنم که این مسئله در مسابقات و رویداد‌های هنری مرسوم است که نفر اول نداشته باشند و نفرات برگزیده بعدی را انتخاب کنند.

هیچ طرحی شایسته اول شدن، نبود

جایزه ۱۰ میلیون تومانی نفر اول به دو نفر دیگر رسید

رئیس هیئت داوران جشنواره «میراث سرو» درخصوص جایزه نقدی نفرات برگزیده این جشنواره نیز گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه جایزه نفر اول ۱۰ میلیون تومان، نفر دوم ۶ میلیون تومان و نفر سوم ۴ میلیون تومان بود، اما زمانی که دیدیم هیچ اثری به عنوان طرح برگزیده نداریم، جایزه ده میلیون تومانی نفر اول را تقسیم کردیم و برای رتبه‌های دوم و سوم هم دو اثر دیگر را انتخاب کردیم و به چهار نفر جایزه دادیم.

افشارمهاجر در جلسه رونمایی از پوستر این جشنواره، ایده‌ای در رابطه با نمایش دادن آثار برگزیده جشنواره در سراسر کشور مطرح کرد، ایده‌ای که در آن جلسه با استقبال نیز مواجه شد. او در پایان سخنانش درباره احتمال رخ دادن این مسئله و نمایش آثار برگزیده در شهرستان‌ها نیز اظهار کرد: این مسئله به همکاری نهاد‌های دولتی مربوط می‌شود. نمی‌دانم متروی تهران با متروی اصفهان هم ارتباط دارد یا خیر، ولی اگر این ارتباط وجود داشته باشد، به احتمال فراوان این اتفاق رخ می‌دهد و آثار برگزیده در این جشنواره، در مترو‌های دیگر شهر‌ها نیز به نمایش درمی‌آیند. ولی اگر ارتباطی وجود نداشته باشد، آن وقت نمی‌دانم سازوکار این مسئله باید چگونه باشد. در کل در همان روز اولی که کار‌های برگزاری این جشنواره شروع شد، من آرزو کردم که کاش چنین اتفاقی رخ دهد و ما صرفا روی پایتخت تمرکز نداشته باشیم و طرح‌های برتر را بتوانیم در شهر‌های دیگر هم به نمایش دربیاوریم تا به این ترتیب روی سواد تصویری مردم در سراسر کشور تاثیر مثبت بگذاریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر