دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 فروردين 1402 - 10:10
دانستنی‌های گردشگری

معرفی اماکن دیدنی عسلویه

ساحل بنود یکی از اماکن دیدنی عسلویه است که در جنوبی‌ترین بخش استان بوشهر قرار گرفته است.
کد خبر : 836707

شاید نام عسلویه را تنها با نفت و سکو‌های نفتی شنیده باشید، اما در کنار این منابع عسلویه می‌تواند با اماکن گردشگری و بکری که دارد نگینی در استان بوشهر محسوب شود که سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است.

اما اگر بخواهیم عازم عسلویه شویم چه زیبایی‌هایی در انتظار ما هستند؟

چشمه کلات عسلویه

از جمله آثار طبیعی و دیدنی عسلویه چشمه کلات است که در گرمای طاقت فرسای بوشهر، جانی دوباره به دوستداران طبیعت جنوب می‌بخشد.

چشمه کلات عسلویه دارای منظره‌ای زیبا از صخره‌ها، آبشار و نخل‌های سر به فلک کشیده است که چشم هر ببننده‌ای را به خود خیره می‌کند و شاید حتی بتوان اینگونه توصیف کرد که چشمه کلات عسلویه می‌تواند طبیعت شهر‌های شمالی کشور را نیز تداعی کند.

بهترین زمان سفر به چشمه کلات عسلویه

بهترین زمان سفر به چشمه کلات عسلویه زمستان و بهار است؛ بنابراین شاید بهتر باشد از آبان ماه تا اردیبهشت ماه که دمای هوا متعادل‌تر است، به دیدن چشمه کلات عسلویه بروید.

آب انبار بستانو عسلویه

آب انبار بستانو عسلویه در روستایی به نام بستانو قرار گرفته است و از جمله اماکن دیدنی عسلویه محسوب می‌شود.

نام این روستا از کلمه عربی بستان به معنای باغ میوه گرفته شده است و قدمت آن شاید به دوران صفویه باز گردد که متأسفانه به دلیل بی توجهی و عدم فعالیت‌های بازسازی و مرمت، در حال تخریب است.

آب انبار بستانو عسلویه در روستایی به همین نام واقع شده است، که در زبان مردم جنوب به برکه بستانو عسلویه هم معروف است. جالب است بدانید، مردم جنوب ایران به آب انبار، برکه هم می‌گویند.

معماری گنبدی برکه بستانو عسلویه و استفاده از مصالح بومی روستا نظیر سنگ و ساروج هنوز هم قابل مشاهده است. 

ساحل بنود عسلویه

ساحل بنود از دیگر اماکن دیدنی عسلویه است که در جنوبی‌ترین بخش استان بوشهر قرار گرفته است.

این ساحل بکر و دست‌نخورده یک و نیم ساعت از عسلویه فاصله دارد و دور از هر آلودگی و تکنولوژی صنعتی، میزبان مسافران است، به این صورت که مسافران برای قدم زدن در صخره‌های کوتاه و بلند و دیدن منظره‌ی دریا از دهانه غار زیبایی که در دل این صخره جای گرفته است، به این ساحل می‌آیند.

ساحل بنود عسلویه، را شاید بتوان یکی از ساحل‌های شگفت انگیزی معرفی کرد که در شب با همراهی فیتوپلانکتون‌ها چشم تمام نظاره‌گران را مجذوب خود می‌کند، در واقع شب هنگام با تاریکی مطلق هوا و رخ نشان دادن ستارگان آسمان خلیج فارس، منظره‌ی حیرت انگیزی را از این ساحل شاهد خواهید بود.

معرفی اماکن دیدنی عسلویه

خلیج نایبند

خلیج نایبند بوشهر یکی دیگر از سواحل و خلیج‌های مهم و استراتژیک ایران محسوب می‌شود که علاوه بر منابع نفتی که یکی از منابع مهم و تاثیرگذار در اقتصاد ایران است، دارای منابع مهم بیولوژیکی و اکولوژیکی مهم است.

خلیج نایبند علاوه بر زیبایی بصری که در سواحل ماسه‌ای و صخره‌های رسوبی دارد یکی از مناطق مهم و محافظت شده ایران در نزدیکی بندر عسلویه است.

محوطه حفاظت شده ساحل نایبند چشم‌انداز تماشایی، طبیعت بکر و خیره‌کننده دارد که با توجه به هوای گرمی که در این منطقه از ایران حاکم است، اما چیزی از جذابیت این منطقه نمی‌کاهد.

شفافیت آب در این خلیج به اندازه‌ای است، که کف دریا مشخص است.

پارک ملی نایبند

سواحل ماسه‌ای خلیج رویایی نایبند که به پارک ملی آبی ایران نیز شهرت دارد، مامن و محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های عقابی دریایی و لاک‌پشت‌های سبز رنگ خلیج نیلگون فارس است، که در فصل بهار به این سواحل می‌آیند و تخم‌گذاری می‌کنند.

در واقع این پارک یکی از منابع بیولوژیکی ایران است که از لحاظ اکولوژیکی نادرترین و بکر‌ترین مناطق موجود در خطه جنوب ایران است.

پارک ملی نایبند محل فرود و مقصد زمستانی پرندگان مهاجری ست که از مناطق سرد سیری به این محل پناه می‌آورند و میهمان این سرزمین اند و از سوی دیگر جنگل‌های حرایی و درخت انجیر معابد یکی دیگر از جذابیت‌های این خلیج و پارک ملی محسوب می‌شود که گردشگران را به وجد می‌آورد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر