دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 بهمن 1401 - 14:00
در دانشگاه‌های تهران؛

کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها چه زمانی آغاز می‌شود؟

کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها چه زمانی آغاز می‌شود؟
اکثر دانشجویان امتحانات نیمسال اول را به پایان رسانده‌اند و خود را برای شروع ترم جدید تحصیلی آماده می‌کنند.
کد خبر : 827910

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، امتحانات نیمسال اول تحصیلی رو به پایان است و دانشجویان خود را برای سال جدید تحصیلی آماده می‌کنند. بر این اساس بسیاری از دانشگاه‌ها در جریان انتشار تقویم آموزشی نیمسال دوم، زمان آغاز ترم جدید را اعلام کرده‌اند.

دانشگاه آزاد اسلامی

 جزئیات برنامه زمان‌بندی انتخاب واحد دانشجویان رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ اعلام شد.

براساس برنامه زمان‌بندی شده، انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال دوم توسط سامانه آموزشیار انجام می‌شود و از ۸ بهمن ماه الی ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای انتخاب واحد در نیمسال دوم باید به سامانه آموزشیار به آدرس https://edu.iau.ac.ir  مراجعه کنند.

برنامه زمان‌بندی انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال دوم به شرح جداول زیر است:

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه شریف 

کلاس‌های دانشگاه شریف از یکشنبه ۱۶ بهمن آغاز می‌شود و تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ادامه دارد. امتحانات پایان ترم از ۲۲ خرداد آغاز می‌شود و در تاریخ ۴ تیر به پایان می‌رسد. 

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

شروع کلاس‌ها در دانشگاه امیرکبیر از ۱۶ بهمن تا ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ است. حذف و اضافه از ۱۸ بهمن آغاز می‌شود و تا ۲۴ بهمن ادامه دارد. شروع امتحانات پایان ترم از ۲۰ خرداد تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ است. 

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه تهران 

زمان آغاز کلاس‌های دانشگاه تهران برای تمام مقازع تحصیلی از روز یکشنبه ۱۶ بهمن است. حذف و اضافه از ۳۰ بهمن آغاز می‌شود و تا ۲ اسفند ادامه دارد. امتحانات میان ترم از ۱۹ تا ۳۱ فروردین است.

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه شهیدبهشتی

دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند با توجه به سال ورود به دانشگاه از ۸  تا ۱۰ بهمن ماه برای انتخاب واحدهای درسی خود در نیم‌سال دوم تحصیلی اقدام کنند.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، انتخاب واحد دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۸ از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۸ بهمن آغاز می‌شود و فرایند انتخاب واحد دانشجویان ورودی ۹۹ در مقطع کارشناسی از ساعت ۱۱ صبح همان روز آغاز خواهد شد. 

دانشجویان کارشناسی ورودی ۱۴۰۰ و ماقبل دانشگاه شهیدبهشتی می‌توانند از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۹ بهمن، واحدهای درسی خود برای نیم‌سال دوم تحصیلی را انتخاب کنند. همچنین انتخاب واحد دانشجویان کارشناسی ورودی  ۱۴۰۱  و ماقبل نیز از ساعت ۱۱ صبح یکشنبه انجام می‌شود و این دانشجویان می‌توانند واحدهای درسی را انتخاب کنند.

انتخاب واحد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد  و دکتری، بدون محدودیت سال ورودی در روزهای شنبه و یکشنبه ۸ و ۹ بهمن ماه برگزار می‌شود. همچنین دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی که فرم ارزشیابی اساتید در نیم‌سال اول را در بازه زمانی تعیین شده تکمیل نکرده‌اند، می‌توانند ۱۰ بهمن ماه نسبت به انتخاب واحد اقدام کنند. 

کلاس‌های آموزشی از روز یکشنبه ۱۶ بهمن آغاز می‌شود و تا ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

فرایند حذف و اضافه دانشجویان در نیم‌سال دوم تحصیلی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه برگزار خواهد شد و آخرین مهلت حذف تک‌درس برای دانشجویان این دانشگاه ۳ خرداد سال آینده اعلام شده است. 

امتحانات تمام مقاطع تحصیلی از روز شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و تا پایان این ماه ادامه دارد. همچنین فرایند برگزاری امتحانات گروه معارف‌اسلامی دانشگاه شهیدبهشتی از روز یکشنبه ۲۱ خردادسال آینده آغاز خواهد شد و تا روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی می توانند از تاریخ ۸ تا ۱۳ بهمن ماه سال جاری نسبت به انتخاب واحد نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ اقدام کنند.

همچنین بازه زمانی حذف و اضافه برای دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی از ۲۳ تا ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱و پایان حذف اضطراری ۱۰ خردادماه ۱۴۰۲ تعیین شده است.

یکم بهمن ماه آخرین مهلت ارائه درخواست تمدید سنوات مقاطع مختلف برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ است. بر اساس مقررات آموزشی، دانشجویان همه مقاطع تحصیلی موظف هستند در زمان های تعیین شده نسبت به انتخاب واحد خود اقدام کنند. عواقب ناشی از عدم انتخاب واحد به موقع، بر عهده دانشجویان است.

کلاس‌های نیمسال دوم سال تحصیلی دانشگاه علامه طباطبائی از روز یکشنبه ۱۶ بهمن ماه به صورت حضوری آغاز می‌شود.

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه علم و صنعت 

شروع انتخاب واحد تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه علم و صنعت تاریخ ۹ بهمن ماه خواهد بود و مهلت انتخاب واحد همه دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال جاری به پایان خواهد رسید.

معاونت آموزشی دانشگاه علم و صنعت اعلام کرده که شروع کلاس‌های نیمسال دوم این دانشگاه و شروع امتحانات فارغ‌التحصیلی در تاریخ ۱۶ بهمن ماه خواهد بود و تاریخ ۱۹ بهمن، زمان پایان مهلت قفل نمرات تحصیلات تکمیلی ترم قبل است.

دانشجویان تمام مقاطع دانشگاه علم و صنعت می‌توانند در بازه زمانی ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه نسبت به حذف و اضافه واحدهای خود اقدام کنند.

پایان امتحانات فارغ‌التحصیلی این دانشگاه ۴ اسفند سال جاری خواهد بود و ۱۱ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ حذف اضطراری دانشجویان پایان می‌یابد.

با اعلام دانشگاه علم و صنعت، کلاس‌های این دانشگاه برای نیمسال دوم در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال آتی پایان می‌یابد و زمان شروع کلاس‌های جبرانی و امتحانات آزمایشگاه‌ها ۱۶ خرداد ماه سال آتی خواهد بود و تا تاریخ ۲۲ خرداد ادامه خواهد داشت.

امتحانات نمیسال دوم تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ دانشگاه علم و صنعت نیز در بازه زمانی ۲۳ خرداد تا ۵ تیر ماه خواهد بود.

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه تربیت مدرس

بر اساس اعلام مدیریت امور آموزشی دانشگاه، تاریخ انتخاب واحد با تاخیر نیم سال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ روز‌های ۸ تا ۱۰ بهمن ماه تعیین شده است.


عدم انتخاب واحد دانشجویان در زمان اعلام شده به منزله عدم مراجعه بوده و در این خصوص طبق ضوابط آموزشی اقدام خواهد شد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور 

کلاس‌های آموزشی نیمسال دوم  از روز یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ آغاز می‌شوند و پس از ۱۷ هفته روز چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ پایان می‌یابند. زمان حذف و اضافه نیمسال اول نیز دو هفته پس از شروع نیمسال خواهد بود و حذف اضطراری نیز تا ۵ هفته به پایان نیمسال تحصیلی امکانپذیر است.

امتحانات نیمسال دوم دانشگاه های علوم پزشکی از شنبه ۲۷ خردادماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و تا چهارشنبه ۷ تیرماه ۱۴۰۲ ادامه دارد. تعطیلات بین دو نیمسال نیز از شنبه ۱۰ تیر تا جمعه ۲۳ تیرماه ۱۴۰۲ به مدت ۱۴ روز خواهد بود.

همچنین دوره تابستانی آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی از شنبه ۲۴ تیر تا دوم شهریورماه ۱۴۰۲ به مدت ۶ هفته خواهد بود. امتحانات ترم تابستانی دانشگاه‌های علوم پزشکی از شنبه ۴ شهریور تا پنجشنبه ۹ شهریور ماه به مدت یک هفته برگزار می‌شود.

 

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

دانشگاه پیام نور

در تقویم آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ پیام نور آمده است که ثبت نام و انتخاب واحد ترم دوم ۱۴۰۱ پیام نور برای ورودی‌های قدیم از ۱۷ دی ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد

زمان ثبت درخواست مهمان و انتقال برای نیمسال دوم پیام نور از ۴ دی تا ۲۶ دی ۱۴۰۱ است و شروع کلاس‌های نیمسال دوم پیام نور از ۸ بهمن خواهد بود. همچنین زمان ثبت درخواست تغییر رشته پیام نور در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از ۴ دی تا ۲۶ دی ۱۴۰۱ لست. 

زمان انتخاب و ثبت نمره معرفی به استاد در نیمسال دوم از ۲۱ دی ۱۴۰۱ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ تعیین شده است و تاریخ امتحانات ترم دوم دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از ۱ خرداد تا ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۲ است. آخرین مهلت برای ثبت نمره میان ترم در این نیمسال تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ اعلام شده است.

زمان بندی شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌ها اعلام شد

 

انتهای پیام/

ارسال نظر