دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرکل صدا و سیمای کردستان در گفت‌و‌گو با آنا خبر داد؛

۳ مجموعه تلویزیونی با محور مشاهیر کُرد در مسیر تولید

۳ مجموعه تلویزیونی با محور مشاهیر کُرد در مسیر تولید
علی مرادی از تداوم روند تولید ۳ مجموعه تلویزیونی با محور مشاهیر فرهنگ و تاریخی مناطق کردنشین خبر داد.
کد خبر : 879933

علی مرادی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره آخرین تولیدات این مرکز در گستره رسانه ملی عنوان کرد: به زودی سریال «سنجرخان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت. این مجموعه با بهره‌گیری از ترکیب هنرمندان بومی و ملی تولید شده است.

تولید ۳ مجموعه تلویزیونی برای انعکاس فرهنگ و تاریخ پربار کردستان

مرادی اظهار کرد: همچنین فیلمنامه سه مجموعه الف ویژه با محوریت چهره‌های شاخص تاریخ کردستان در دست نگارش و تولید است. این سه مجموعه به معرفی بانو مستوره اردلان (شاعر و خوشنویس و نخستین زن تاریخ‌نویس کُرد)، سردار «سارو بیره بانه‌ئی» (فرمانده سپاه ایران در جنگ چالدران) و شهیده فاطمه اسدی (نخستین زن مفقودالاثر تفحص‌شده در ایران که توسط منافقین به شهادت رسید) می‌پردازد.

وی گفت: متن فیلمنامه سریال «بانو مستوره اردلان» نهایی شده و مراحل پیش‌تولید آن در حال انجام است. نویسنده فیلمنامه این اثر خانم شعله شریعتی هستند که نگارش بیش از ۱۰ سریال در رسانه ملی به عهده ایشان بوده است. خانم شریعتی خودشان اهل سنندج بوده و با فرهنگ کرد‌ها و تاریخ این خطه کاملاً آشنا هستند.

۳ مجموعه تلویزیونی با محوریت مشاهیر کُرد در مسیر تولید است

 

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان افزود: همچنین سریالی که قرار است با محور زندگی «سردار ساروبیره» ساخته شود، توسط آقای دکتر قطب‌الدین صادقی در حال نگارش است و سریال شهیده اسدی هم به قلم آقای فارِس باقری است. آقای باقری از نویسندگان و کارگردانان جوان کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس هستند که در شورای نویسندگان سریال موقعیت مهدی هم حضور داشتند.

وی عنوان کرد: ما سریال «آوای خاک» را هم در مرکز کردستان تهیه و پخش کردیم که اثر فاخری با محوریت استعمارستیزی و استکبارستیزی بود.

مرادی گفت: تولید و پخش این آثار می‌تواند نویدبخش روز‌های خوبی برای بازنمایی فرهنگ غنی و تاریخ پر بار مناطق کردنشین در فضای فرهنگی کشور باشد. این درحالی است که معتقدم سهم کردستان و مناطق کردنشین در سبد فرهنگی کشور پایین است. خوشبختانه رئیس محترم سازمان و معاون محترم استان‌ها به نقش‌آفرینی جدی مراکز استان‌ها در تولیدات نمایشی و رنگین‌شدن آنتن از حیث جغرافایی اهتمام ویژه‌ای دارند و در همین راستا سهم خوبی برای اقوام مختلف کشور در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر