دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

پویش «کتاب‌بازی» نقش مهمی در تبلیغ کتاب خوب دارد

پویش «کتاب‌بازی» نقش مهمی در تبلیغ کتاب خوب دارد
نویسنده کتاب «کودکستان آقا مرسل» که یکی از کتاب‌های پویش «کتاب‌بازی» است معتقد است که این پویش می‌تواند عامل مهمی در تبلیغ کتاب‌های خوب دفاع مقدس آن هم آثاری که با شیوه‌های طنز نوشته شده و مناسب روحیه نوجوانان است، باشد.
کد خبر : 873636

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، داوود امیریان نویسنده کتاب «کودکستان آقا مرسل» که این روز‌ها به عنوان یکی از کتاب‌های پویش «کتاب‌بازی» به کار گرفته شده است در معرفی بیشتر کتاب خود گفت: «کودکستان آقا مرسل» به‌عنوان سری دیگری از رمان‌های ما در حوزه طنز پردازی نوجوانان است. این کتاب در واقع ادامه رمان «گردان قاطرچی‌ها» است و مانند دیگر کتاب‌هایی که نوشته‌ام به ادبیات دفاع مقدس پرداخته و به صورت طنز راوی تلخ‌ترین یا شیرین‌ترین خاطرات زمان جنگ و مقاومت است.

وی در ادامه با بیان اینکه از ویژگی‌های اصلی کتاب «کودکستان آقا مرسل» بیان خشونت جنگ با لطافت قلم است، گفت: در زمان جنگ به رزمنده‌های نوجوان تهمت می‌زدند که آن‌ها برای فرار از درس و مدرسه به جبهه می‌روند؛ به این ترتیب در هر جبهه مجتمعی آموزشی به نام رزمندگان تاسیس شده بود که معلمان برای تدریس مباحث درسی به دانش‌آموزان به جبهه می‌آمدند و کلاس درس دایر می‌کردند. حتی در خطوط نبرد هم چنین اتفاقاتی شکل می‌گرفت؛ آنچنان که معلمی برای تدریس به رزمنده‌های دانش‌آموز درست زیر خط آتش دشمن به خط مقدم می‌رفت و دانش‌آموز‌های خود را آموزش می‌داد. گاهی این معلم تنها برای یک دانش‌آموز می‌رفت تا او را برای شرکت در امتحان در همان مجتمع آموزشی رزمندگان آماده کند. شاید این رزمنده در روز‌های آینده به شهادت می‌رسید، اما رسالت معلمی و رسالت دانش‌آموزی رزمندگان پیگیری می‌شد. این موضوع دستمایه‌ای شد تا همان شخصیت‌های پرداخت شده در رمان «گردان قاطرچی‌‎ها» درگیر رویداد‌های تازه با موضوع درس و مدرسه در «کودکستان آقا مرسل» شوند.

داوود امیریان که خود زمانی در جبهه حضور داشته است و اکنون راوی آن روز‌ها در قالب رمان شده است، ادامه داد: قرار است جلد سوم این مجموعه رمان نیز با عنوان «تانک‌های پنچر» با موضوع و ماجراجویی‌های دیگری از سوی شخصیت‌های آن پیگیری شود.

امیریان که جنگ را به خوبی می‌شناسد و تصویر دقیق‌تری در صحنه پردازی‌های یک فضای جنگی در دوران هشت سال دفاع مقدس ترسیم می‌کند، در مورد رویداد کتاب‌بازی گفت: هر انسانی در کار خود ذاتا نیاز به تشویق و انگیزه دارد که این رویداد به درستی چنین کارکردی دارد.

وی افزود: نوجوانان به شرطی کتاب‌خوان می‌شوند که جزو واحد‌های درسی مدارس باشد؛ این در حالی است که در مدارس ما نه تنها چنین واحد درسی تعریف نشده، بلکه کتابخانه‌های مدارس نیز بسیار ضعیف عمل می‌کند و کارایی لازم برای جذب دانش‌آموزان به کتاب ندارد. رویداد کتاب‌بازی قطعا موثر خواهد بود و منجر به اتفاقات خوب می‌شود، اما با اهدای رایگان کتاب برای برگزاری این رویداد به شرکت‌کنندگان در آن مخالفم، چرا که هنر در صورتی ارزش می‌یابد که مخاطب بخاطرش هزینه کند. مثل فرق دیدن فیلم با خرید بلیط در سینما و دیدن فیلمی است که در تلویزیون به‌صورت رایگان از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود. بی‌شک وقتی به سینما می‌روید تا انتها فیلم را دنبال می‌کنید، اما فیلمی که از تلویزیون پخش می‌شود هر لحظه ممکن است شبکه را عوض کنید یا آن را خاموش و از ادامه دادن دست بکشید. در کتاب هم چنین است، باید مخاطب خودش برای مطالعه یک اثر هزینه کند و برایش ارزش قائل باشد.

امیریان در پایان گفت: کتاب‌بازی می‌تواند عامل مهمی در تبلیغ کتاب‌های خوب دفاع مقدس آن هم آثاری که با شیوه‌های طنز نوشته شده و مناسب روحیه نوجوانان است، باشد.

بر اساس این گزارش فرصت اولیه شرکت در پویش کتاب‌بازی همراه با بیش از ۵۰۰ میلیون ریال جایزه و ارسال آثار در بخش ویژه‌ی کنشگری (داستان نویسی و کتاب صوتی) تا ۲۰ آبان است. علاقه‌مندان جهت شرکت در مسابقه، کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شیوه نامه پویش می‌توانند به سامانه اینترنتی کتاب بازی به نشانی ketabbaazi.ir   مراجعه کنند. همچنین در صورت علاقه‌مندی، امکان حضور در ۱۶ بازی و پویش دیگر در سامانه کتاب‌بازی برای مخاطبین فراهم شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته