دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر فرهنگ در همایش ملی یاوران وقف:

نقش پررنگ جریان وقف در برپایی امورات دینی در طول تاریخ/ رژیم صهیونیستی به اضمحلال رسیده است

نقش پررنگ جریان وقف در برپایی امورات دینی در طول تاریخ  رژیم صهیونیستی به اضمحلال رسیده است
وزیر فرهنگ در همایش ملی یاوران وقف گفت: نشانه‌های شکست و زوال رژیم صهیونیستی برای طرفداران این رژیم آشکار شده است و جبهه مقاومت همه معادلات منطقه را به سمت پیروزی جریان حق بر باطل هدایت کرد.
کد خبر : 872279

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، همایش یاوران وقف با هدف تقدیر از فعالان این حوزه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در هتل ارم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ایام ولادت پیامبر اسلام(ص)، هفته دفاع مقدس، هفته فراجا و هفته وقف را تبریک گفت و افزود: در این هفته کارهای بسیار شایسته، فاخر و اثرگذاری در ادارت کل ما در سازمان اوقاف در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها برگزاری شده است.

او به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص تغییر هفته وقف اشاره کرد و گفت: این اتفاق زمینه بهتری را برای ما فراهم کرد تا برنامه‌های وقف را به بهترین شکل برگزار کنیم. تجلیل از اصحاب وقف و یاوران وقف و کسانی که در امر وقف پیش‌ران بوده‌اند، انجام شده است.


ثبت ۸۵۰ وقف جدید از سال گذشته تاکنونسخنگوی سازمان اوقاف به ذکر خاطره‌ای پرداخت و با بیان اینکه بسیاری از واقفین از اینکه در برنامه‌های رسانه‌ای حضور داشته باشند و مطرح شوند، ابا دارند چراکه دوست ندارند از آن‌ها اسمی برده شوند، افزود: در برنامه‌ای سال ۱۳۹۱ در استان یزد وقتی قرار بود از واقفین تجلیل شود آنگاه که مجری برنامه اسم افراد را برای تجلیل برد حدود ۱۰ نفر از واقفین حاضر به دریافت هدیه و تجلیل نشدند و سردار فلاح‌زاده استاندار وقت استان یزد که اکنون معاون سپاه قدس است گفتند از این برخورد واقفین تعجب نکنید چون این عزیزان به‌دنبال گمنامی‌اند.

حجت‌الاسلام عادل با بیان اینکه ۸۵۰ وقف جدید از سال گذشته تا کنون به تعداد وقف‌های سراسر کشور اضافه شده است، ادامه داد: در حوزه وقف فعالیت‌های وسیعی در حال برگزاری است. هزاران جلسه نشر معارف اهل بیت علیهم‌السلام که برای اعتقاد و حفظ ثبات امنیت و آرامش تاثیرگذار است، با نیت واقفین برپا می‌شود که به گفته رئیس‌جمهور که در ایجاد امنیت ملی تاثیرداشته است.

بهینه‌سازی در تمام شاخه‌های مختلف وقف مهم است

سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش ملی یاوران وقف که در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل ارم برگزار شد با اشاره به آیه ۳۳ سوره توبه و موفقیت جبهه حق در طوفان الاقصی اظهار داشت: گاهی در کشور زمان جنگ و جهاد است و قانون مطابق آن وضع می‌شود و زمانی دیگر اقتصاد در کشور اصل است و قانون مطابق آن وضع خواهد شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهمیت و موضوع وقف در جامعه خاطرنشان کرد: وقف تعریف روشنی دارد. بنده به عنوان مدیر حق ندارم راضی به کم شوم و به کار عادی قانع باشم و کار علمی نکنیم بلکه باید در عرصه وقف کار علمی صورت بگیرد. در تمام جهات عده‌ای هستند که در درمان‌ها به طور ویژه کار می‌کنند. اگر رقبه‌ای داریم برای درمان کار می‌کند در پشتیبانی آن هم ما باید حمایتگر باشیم چرا که اگر وقف در این عرصه فعالیت کند استعداد بالقوه بالایی دارد که می‌توانیم از آن بهره ببریم. بهینه‌سازی در تمام شاخه‌های مختلف وقف مهم است. نسل دانش بنیان‌ها در حال حاضر برای وقف مهم است. مسکن نخبگان را هم باید در دستور کار داشته باشیم، این استعدادها باید داخل کشور بمانند و از کشور خارج نشوند.

‌وی یادآور شد: در سال گذشته در حدود دو هزار میلیارد تومان برای اجرای نیات واقفان هزینه کردیم. بیش از ۳۱۵ هزار موقوفه در کشور داریم که در تمام این موقوفه‌ها استعدادهای بالقوه زیادی وجود دارد که باید از این موقوفات به همت مردم و مسئولین و به خصوص جوانان بهره ببریم.

رژیم صهیونیستی به اضمحلال رسیده است

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی یاوران وقف همزمانی این هفته با پیروزی مقاومت و طوفان الاقصی را امری مبارک خواند. 
 
وی گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی و پیش‌بینی امام راحل عظیم الشان و رهبر انقلاب، نشانه‌های شکست و زوال رژیم صهیونیستی برای طرفداران این رژیم آشکار شده است و جبهه مقاومت همه معادلات منطقه را به سمت پیروزی جریان حق بر باطل هدایت کرد. 
 
وزیر فرهنگ ادامه داد: در روزهای پایانی جنگ تحمیلی و در ایامی که برخی از ساده‌لوحان صحبت می‌کردند که این جنگ چه عایدی برای ما داشت، امام راحل در پیام سوم اسفند 1367، چند برکت جنگ تحمیلی و دفاع مقدس را پیش‌بینی کردند و فرمودند که جنگ ما آزادی فلسطین و قدس را به دنبال خواهد داشت از این رو ما اکنون این پیش‌بینی‌های پیامبر گونه را کاملا لمس می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: چه کسی تصور می‌کرد در سرزمین‌های اشغالی رزمندگان مقاومت در یک روز بیش از هزار صهیونیست را به درک واصل کنند. آن هم رژیمی که از جنازه سربازش هم نمی‌گذشت و برای دو سرباز اسیر خود جنگ 33 روزه راه انداخت. 
 
اسماعیلی افزود: امروز در داخل خود سرزمین‌های اشغالی موقعیت تهاجمی همیشگی تبدیل  به ترس و فرار شده و رزمندگان مقاومت و فلسطین آنها را مورد تعقیب و پیگرد قرار می‌دهند.
 
وزیر فرهنگ با بیان اینکه اگر به چند دهه عقب برگردیم این مسئله شبیه افسانه به نظر می‌رسد، تصریح کرد: روزی که رژیم صهیونیستی در جنگ 6 روزه در یک شب همه نیروی هوایی کشورهای عربی را نابود و صحرای سینا فتح کرد و یا در سال 1982 وارد لبنان شد و بیروت را فتح کرد، پیش بینی چنین روزهایی دشوار بود لذا امروز به برکت حضور فرزندان انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت، رژیم صهیونیستی به این حد از اضمحلال رسیده است.
 
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع وقف و سازمان اوقاف به عنوان یک امر مهم و حیاتی اشاره کرد که بررسی سیر تحولات در تاریخ اسلام نشان می‌دهد این جریان وقف بوده که به کمک برپا داشتن امورات دینی آمده است.
 
وزیر فرهنگ خاطر نشان کرد: امروز هیچ مسجد و حسینیه‌ و یا مجموعه‌ای دینی را ملاحظه نمی‌کنید مگر اینکه به واسطه این سنت دینی برای جامعه حفظ شده است درواقع  دینداری مردم، حفظ آیین‌های معنوی، خیرات عمومی، مسائل اجتماعی، آموزش، ترویج امورات فرهنگی، درمانی و ... در جریان همین وقف روی داده است از این رو اولویت‌ فرهنگی جامعه اسلامی پاسداشت، صیانت و ترویج امر وقف است.
 
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه مسئله وقف بسیار عمیق و مهم است، خاطرنشان کرد: این موضوع به تحکیم بنیان‌های دینی و اجتماعی جامعه کمک کرده و منشا خیرات و برکات بسیاری شده است که می‌توان از جمله آنها به حوزه دانش‌های نوین، پارک‌های علمی، شرکت‌های دانش بنیان و ... اشاره کرد.
 
وزیر فرهنگ با اشاره به پروژه‌هایی مثل پرورش ماهی در استان بوشهر با حمایت سازمان اوقاف، آمادگی و حمایت وزارت فرهنگ را از چنین اقداماتی اعلام کرد و افزود: ان‌شاءالله همکاران ما در سازمان اوقاف با یک جریان اطلاع‌رسانی شفاف زمینه مشارکت بیشتر مردم را فراهم خواهند کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر