دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 شهريور 1402 - 19:12
در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت؛

دیدار امیرعبداللهیان با همتایان عربستانی، سنگاپوری، قطری و سوئیسی

دیدار امیرعبداللهیان با همتایان عربستانی، سنگاپوری، قطری و سوئیسی
وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل با مقامات کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد.
کد خبر : 869247

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه رئیس جمهور جهت شرکت در هفتادوهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۶/۲۹ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با آقای سامح الشکری وزیر امور خارجه مصر ملاقات و گفت‌وگو کرد.  

در این دیدار به تفصیل درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر گفت‌وگوی مثبت و ثمربخشی صورت گرفت.  

دو طرف تاکید کردند که با توجه به سوابق تمدنی و تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور و در راستای منافع مشترک، لازم است مسیر و گام‌های رسیدن به آن از طریق تداوم گفت‌وگو میان مقامات دو کشور هموار شود.

همچنین تاکید شد تقویت روابط و همکاری‌های دو کشور نه تنها تأمین کننده منافع دو کشور است، بلکه دارای آثار مثبت منطقه‌ای خواهد بود.

وزیر خارجه کشورمان سپس با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار موضوعات دوجانبه و برخی موضوعات مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.  

امیر عبداللهیان در ابتدای این دیدار از نقش سازنده دولت قطر در موضوعات دوجانبه از جمله تحول اخیر در تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا تشکر و قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان از روند رو به رشد روابط تهران و دوحه در زمینه‌های گوناگون اظهار خرسندی کرد و ضمن تاکید بر ضرورت تقویت این بخش از همکاری‌ها، آمادگی کشورمان جهت تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های منطقه‌ای و بین المللی را اظهار داشت.

شیخ محمد بن عبدالرحمن نخست وزیر و وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ تحیات امیر قطر به رهبران کشورمان، نسبت به آمادگی کشورش برای تقویت روابط در زمینه‌های مختلف دو جانبه و منطقه‌ای و بین المللی اظهار آمادگی کرد.

وی برای تداوم نقش سازنده و کمک کننده کشورش در موضوعات مورد اهتمام دو کشور اظهار آمادگی کرد و بر لزوم استفاده از فضای مثبت منطقه‌ای برای پیشبرد موضوعات مورد اهتمام تاکید نمود.  

نخست وزیر و وزیر خارجه قطر افزود آمادگی داریم در آینده نزدیک در تهران و یا دوحه گفت‌وگو‌ها میان دو کشور تداوم یابد که مورد استقبال وزیر امور خارجه کشورمان قرار گرفت.

امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۶/۲۹ همچنین با وزیر امور خارجه سوئیس ملاقات کرد.

در این ملاقات علاوه بر موضوعات دوجانبه، برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو قرار گرفت. امیرعبدالهیان تاکید کرد ما از گسترش بیش از پیش همکاری‌ها میان دو کشور استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر