دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 خرداد 1402 - 07:03
نماینده مجلس در گفت‌وگو با آنا:

احتمالا «انتخابات تناسبی» به انتخابات ۱۴۰۲ می‌رسد

احتمالا «انتخابات تناسبی» به انتخابات ۱۴۰۲ می‌رسد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس، اگر احزاب بتوانند آرای قابل قبولی را از مردم کسب کنند، می‌توانند به اندازه وزن خود، نماینده داشته باشند، ابراز امیدواری کرد که «انتخابات تناسبی» امسال اجرایی شود.
کد خبر : 850497

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص مصوبه مجلس، مبنی بر «تناسبی شدن انتخابات» در تهران، گفت: در پایان بررسی اصلاح قانون انتخابات، یک پیشنهاد که قبلاً هم در مجلس مطرح شده بود و رأی نیاورده بود مجددا با همکاری نمایندگان تهران در دستور کار قرار گرفت که به تناسبی شدن انتخابات مشهور شد. 

وی با بیان اینکه این مصوبه برای تهران مطرح شد که ما هم از آن حمایت کردیم و الحمدالله رأی آورد،اظهار کرد: این امر، یک اتفاق خیلی خوب برای افزایش مشارکت و رقابت سالم در انتخابات مجلس شورای اسلامی است. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌آید که برای اولین بار طرحی را تصویب کردیم که براساس آن هر گروه سیاسی که فهرست انتخاباتی ارائه می‌دهد، اگر بتواند آراء نسبتاً قابل قبولی را از مردم کسب کند، می‌تواند به اندازه وزن خود، نماینده در مجلس داشته باشد. 

شاکری تاکید کرد: هر فرد می‌تواند یا انفرادی یا به صورت گروهی در انتخابات مجلس، نامزد داشته باشد.همچنین فقط باید در یک لیست باشد و هیچ فردی نمی‌تواند هم انفرادی و هم در یک لیست حضور داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در این روش هیچ لیستی حذف نمی‌شود و به تعداد وزن آن، نماینده به مجلس می‌رود، اظهار کرد: به همین دلیل به این طرح می‌گویند «تناسبی»، چون به تناسب وزن آن نماینده به مجلس می‌رود. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تناسبی شدن را کار بسیار خوبی دانست و تصریح کرد: این روش، باعث رقابت و افزایش مشارکت می‌شود و از حذف کردن هر گروه یا فردی توسط سلیقه دیگر جلوگیری می‌کند. 

شاکری گفت: پیش از این اگر افراد یک لیست، گروه یا جریان سیاسی رأی می آوردند، دیگر کسی به مجلس نمی‌آمد اما در این شیوه به مقدار وزن آن‌ها به مجلس می‌آیند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا «تناسبی شدن» به انتخابات امسال می‌رسد یا خیر، بیان کرد: کار ما در مجلس تمام شد، اگر به شورای نگهبان ارسال و ایرادتی گرفته شد و ما اصلاحات را زود اعمال کنیم، به انتخابات امسال می‌رسد. چون آذر ماه ثبت نام شروع می‌شود و اسفند ماه هم انتخابات برگزار می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر انتخابات تناسبی که قرار است در تهران برگزار شود، تجربه خوبی بود، انشالله در حوزه های دیگر هم اجرا می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر