دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 فروردين 1402 - 09:18
با عنوان «جیجکی»؛

قدیمی‌ترین کتاب چاپ شده جهان در پاریس به نمایش درآمد

قدیمی‌ترین کتاب چاپ شده جهان در پاریس به نمایش درآمد
جیکجی، قدیمی‌ترین کتاب چاپ شده جهان با دستگاه در پاریس نمایش داده می‌شود.
کد خبر : 842315

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از روزنامه استار، محمدرضا کاظمی-  کتاب «جیکجی» که یونسکو آن را به عنوان قدیمی‌ترین کتاب جهان که با دستگاه چاپ شده است به رسمیت شناخته است بعد از ۵۰ سال برای اولین بار در نمایشگاهی در فرانسه به نمایش گذاشته می‌شود.

این کتاب که با استفاده از تکنیک چاپ فلز چاپ شده است در کتابخانه ملی فرانسه در قالب نمایشگاهی با تمرکز بر تاریخ فناوری چاپ در ۱۶ ژوئیه به نمایش گذاشته می‌شود.

جیکجی فرم کوتاه شده عنوان Jikjisimcheyojeol است، متنی که توسط باگون گیونگان، یک راهب بودای در سال ۱۳۷۲ نوشته شده است. این کتاب خلاصه‌ای است آموزه‌های راهب‌های بزرگ بودایی سلسله گوریو (۹۱۸-۱۹۳۲ میلادی).

این کتاب در سال ۱۳۷۷ در معبد هونگدوک در چئونگژو، در شمال کره، چاپ شد، یعنی ۷۸ سال قبل از این که انجیل گوتنبرگ که آن هم یک چاپ فلزی در اروپا در طول سال ۱۴۵۵ بود چاپ شود.

به گفته سایت موزه چاپ، «چئونگجو» سفیر فرانسه در کره، کالین دی پلانسی (۱۸۵۳-۱۹۲۲۹) در حالی که در کره مشغول خدمت بود این کتاب را برای مجموعه شخصی اش خرید. این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۰۰ در اکسپوی فرانسه در معرض دید همگان گذاشته شد.

در ۱۹۱۱، این کتاب هانری وور، یک عتیقه شناس معروف فروخته شد. اواین کتاب را در یک حراجی که در پاریس برگزار شده بود خرید. در ۱۹۵۲، این کتاب بنا بر وصیت صاحبش به کتابخانه ملی فرانسه اهدا شد.

یک مورخ کره‌ای به نام پارک بیونگ-سئون (۱۹۲۳-۲۰۱۱) که به عنوان کتابدار در کتابخانه ملی فرانسه کار می‌کرد، در سال ۱۹۷۲ رسماً ثابت کرد که قدمت این کتاب به قبل از انجیل گوتنبرگ می‌رسد.

یک سال بعد، این کتابخانه نمایشگاهی برگزار کرد تا سال کتاب بین المللی را جشن بگیرد و در این نمایشگاه جیکجی، یکی از گنجینه‌های بزرگ آسیا را به نمایش گذاشت.

همزمان، بنیاد میراث فرهنگی کره در خارج از کشور با این کتابخانه فرانسوی در زمینه ترجمه حروف چینی این کتاب به زبان فرانسوی در سال ۲۰۲۱ همکاری کرد.

این کتاب دو جلد داشته، اما فقط جلد دو آن در کتابخانه فرانسه موجود است.

انتهای پیام/

ارسال نظر