دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
20 تير 1403 - 12:03

فرود اولین هواپیمای سوریه در فرودگاه ریاض پس از ۱۲ سال

فرود اولین هواپیمای سوریه در فرودگاه ریاض پس از ۱۲ سال
اولین هواپیمای خطوط هواپیمایی سوریه پس از ۱۲ سال صبح امروز (چهارشنبه) در فرودگاه «ملک خالد» عربستان به زمین نشست.
کد خبر : 921660

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از سانا، اولین پرواز خطوط هوایی سوریه بامداد امروز چهارشنبه در فرودگاه «ملک خالد» شهر ریاض به زمین نشست که نشان‌دهنده از سرگیری پروازهای منظم از فرودگاه بین المللی دمشق به عربستان است.

به همین مناسبت، شرکت فرودگاه‌های ریاض با حضور «ایمن سوسان» سفیر سوریه در عربستان و تعدادی از مسئولان هواپیمایی عربستان، جشنی را در فرودگاه ملک خالد برگزار کرد.

سفیر سوریه در عربستان این رویداد را خبری خوب برای سوری‌ها و سعودی‌ها دانست و افزود:‌ ازسرگیری پروازهای سوریه به عربستان ارتباط بین دو کشور را تسهیل و رنج سفرهای غیرمستقیم شهروندان سوری را از بین می‌برد.

ایمن سوسان اشاره کرد که از سرگیری پروازهای منظم بین سوریه و عربستان گام برداشتن در مسیر توسعه پایدارای است که روابط بین دو کشور شاهد آن هستند.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ یعنی یکسال پس از شروع جنگ جهانی تروریستی علیه سوریه، روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع و سفارت خود در دمشق را تعطیل کرد.

پس از زلزله ویرانگری که در فوریه ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱) در سوریه اتفاق افتاد، عربستان بصورت استثنایی پروازهای امدادی خود را به سوریه انجام داد.

پس از شکست جنگ تروریستی علیه سوریه و ناکامی حامیان تروریست‌ها در رسیدن به اهداف خود و تثبیت ساختار سیاسی سوریه به رهبری «بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور، در اول اکتبر ۲۰۲۳ ( ۹ مهر ۱۴۰۲) سفارت سوریه در ریاض بازگشایی شد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) نیز اوایل خرداد ۱۴۰۳ اعلام کرد که ریاض «فیصل بن سعود المجفل» را به عنوان سفیر خود در دمشق تعیین کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته