دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 آبان 1402 - 14:10
سعیدی مطرح کرد:

موج جدید ورود مهاجران افغان به ایران

موج جدید ورود مهاجران افغان به ایران
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس گفت: بسیاری از مهاجران افغانستانی ساکن در ایران هستند و مشکلاتی ایجاد نکرده‌اند، اما امروز مهاجرت مهاجران از اصل خود خارج شده و بحث‌های امنیتی و اجتماعی را به دنبال دارد.
کد خبر : 877601

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، معین‌الدین سعیدی عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، در مورد طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت، گفت: آمار متفاوتی از حضور اتباع افغانی در کشور وجود دارد که در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ۷ میلیون نفر تبعه افغانی در ایران زندگی می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت در کمیسیون شورا‌ها در حال بررسی است و بر همین مبنا کارت هویتی برای آن‌ها صادر می‌شود.

تاکید ایران بر سیاست حسن همجواری با همسایگان

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزییات طرح مذکور یادآور شد: جمهوری اسلامی همواره بر اساس حسن همجواری و ملاحظات انسان دوستانه بیشترین همراهی را با کشور همسایه افغانستان داشته و با اجرایی شدن این طرح شاهد ساماندهی اتباع در حوزه بهداشت، درمان و تحصیل آنان خواهیم بود.
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل وجود مسائل اقتصادی و مشکلات امنیتی که مهاجران غیر قانونی دارند، دوگانگی‌هایی به وجود آمده است. 
وی افزود: تشکیل سازمان ملی مهاجرت زیر مجموعه وزارت کشور قرار می‌گیرد، اما به دلیل گستردگی نیازمند نهاد فراقوه‌ای و یا ساختاری جدا از چارچوب وزارت کشور است.

مهاجرت بیش از اندازه مهاجران موضوعات امنیتی به دنبال دارد

سعیدی با اشاره به اخراج اتباع افغانی از کشور پاکستان، یادآور شد: اخراج اتباع افغانی از کشور پاکستان باعث ایجاد نگرانی‌ها و اظهار نظر‌هایی توسط برخی از مقامات از جمله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شده است، تصریح کرد: حتماً نسبت به اسکان اتباع افغانی در ایران و پاکستان اقدام خواهیم داشت!

وی افزود: بسیاری از مهاجران افغانستانی ساکن در ایران هستند و مشکلاتی ایجاد نکرده‌اند، اما امروز مهاجرت مهاجران از اصل خود خارج شده و بحث‌های امنیتی و اجتماعی را به دنبال دارد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه بسیاری از اتباع افغانی ساکن در ایران قابل احترام هستند، گفت: بسیاری از مهاجران افغانی در تولید، کشاورزی، صنعت و... زحمتکش هستند و نمی‌توان به مجموعه مهاجران افغانی اَنگ ضد امنیتی و آسیب‌های اجتماعی زد، اما باید بپذیریم در بسیاری از نابسامانی‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در مناطق مختلف در حال رخداد است، برخی از اتباع افغانی سهمی در شکل گیری آن‌ها دارند.

نگرانی از حضور  بیش از اندازه اتباع در ایران

سعیدی با انتقاد از استفاده یارانه پنهان اتباع در برخی از خدماتی که ارائه می‌شود، گفت: در برخی از استان‌های مهاجر پذیر حضور مهاجران در میزان سرانه آب و نان آن‌ها تاثیر گذار بوده است، باید در مورد حضور بیش از اندازه اتباع در کشور ایران نگران بود، در اصل برای ساماندهی اتباع بیگانه باید هر چه سریع‌تر اقدامات لازم صورت پذیرد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم در پایان خاطر نشان کرد: گروه طالبان به هیچکدام از اصول حقوق بین‌المللی خود پایبنده نبوده‌اند، مهمترین مثال آن حقابه هیرمند است؛ در چنین شرایطی گروه طالبان سفر‌های متعددی به ایران دارند که به نوعی وجاهت بخشی نسبت به گروه طالبان در حال شکل گیری است که بسیار محل شائبه دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که مسئولان در دستگاه دیپلماسی نسبت به استیفای حقوق ملت ایران اقدام کنند و در ادامه بر مبنای اصول انسان دوستانه  بیشترین سطح روابط با کشور افغانستان ادامه داشته باشد. 

سعیدی در عین حال تاکید کرد : اما این روابط باید ارتباطی دوسویه باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته