دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مهر 1402 - 22:58

شیخ زکزاکی: ابرقدرتی آمریکا رو به افول است

شیخ زکزاکی: ابرقدرتی آمریکا رو به افول است
رهبر شیعیان نیجریه در آیین دریافت دکتری افتخاری از دانشگاه تهران گفت: ابرقدرتی آمریکا رو به افول و ابرقدرتی ایران رو به اوج است، از این رو جمهوری اسلامی ایران تنها ابرقدرت دنیا در آینده نزدیک خواهد بود.
کد خبر : 873174

به گزارش گروه جهان خبرگزار علم و فناوری آنا، شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه در آیین دریافت دکتری افتخاری از دانشگاه تهران گفت: ابرقدرتی آمریکا رو به افول و ابرقدرتی ایران رو به اوج است، از این رو جمهوری اسلامی ایران تنها ابرقدرت دنیا در آینده نزدیک خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: سال ۱۹۷۶ بود که با ورود به دانشکده علوم اجتماعی بزرگ‌ترین دانشگاه کشورم با ۲۵ هزار دانشجو در نیجریه نظرم تغییر کرد و علاقه‌مند شدم به عنوان یک مدرس دانشگاه به کارم ادامه دهم و سال ۱۹۷۹ هنگامی‌که امام خمینی (ره) از پاریس به ایران بازگشتند مجدداً تغییر مسیر دادم.

شیخ زکزاکی افزود: در آن زمان دسترسی‌ها به منابع موثق خبری با محدودیت مواجه بود و به چند مجله محدود می‌شد اما با این حال تصاویر انقلاب را مشاهده می‌کردیم و در سال آخر تحصیل تحت تأثیر انقلاب اسلامی ایران قرار گرفتم، حتی کمونیست‌ها هم تحت تأثیر انقلاب ایران قرار گرفته بودند.

او ادامه داد: این افتخار را داشتم که در سال ۱۹۸۰ در اولین سالگرد انقلاب اسلامی به ایران سفر کنم و هنگامی‌که به کشورم بازگشتم اشتیاق دانشجویان و مردم نیجریه که تحت تأثیر افکار امام خمینی (ره) بودند برای شنیدن وضعیت ایران بسیار زیاد بود.

شیخ زکزاکی افزود: یک سال بعد به دلیل فعالیت‌های مبارزاتی توسط دولت مستقر بازداشت و پس از 6 ماه آزاد شدم و مجدداً برای مقطع طولانی زندانی شدم.

او همچنین گفت: امام خمینی (ره) در واقع تحت تأثیر افکار آموزه‌های اهل‌بیت (ع) بودند و ایشان علاوه براین بر کلیت اسلام مسلط بودند و بسیاری فرصت یافتند این حقیقت را با چشمان خود مشاهده کنند.

رهبر شیعیان نیجریه افزود: ایران در حال حاضر به عنوان قدرت و یک الگوی جهانی مطرح است.

شیخ زکزاکی با بیان اینکه اکنون آمریکا و جمهوری اسلامی دو ابرقدرت دنیا هستند، تأکید کرد: ابرقدرتی آمریکا رو به افول و ابرقدرتی ایران رو به اوج است از این رو جمهوری اسلامی تنها ابرقدرت دنیا در آینده نزدیک خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته