دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
یادداشت وارده؛

دلیلی برای تورم ارز وجود ندارد

دلیلی برای تورم ارز وجود ندارد
در زمان مدیریت قبلی بانک مرکزی با هر اتفاقی مانند شلیک تیری یا تحریم چند اسم دلار دچار نوسان می‌شد مثلا در ایام اربعین و تعطیلات که مسافرت‌ها شروع می‌شد دلار تغییر می‌کرد و پایین نمی‌آمد همچنین یک سری دلار هم مانند هرات، سلیمانیه، اربیل، افشاری، سبزه میدان و ... وجود داشت و در ظاهر اینگونه بود که بازار آزاد سریع‌تر از بانک مرکزی عمل می‌کند و بانک مرکزی را به دنبال خود می‌کشد، بر این اساس نرخ ارز تا ۶۰ هزار تومان هم بالا رفت و از آن طرف کالا‌ها هم گران می‌شدند.
کد خبر : 873067

گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ بعد از روی کار آمدن تیم جدید بانک مرکزی، مرکز مبادله تشکیل، تقاضا‌ها تجمیع و عرضه مشخص شد یعنی آن‌هایی که صادر کننده بودند باید ارز را به بانک مرکزی بر می‌گرداندند و آن هم بین متقاضیان توزیع می‌کرد که این باعث شد ثباتی ایجاد شود یعنی دیگر با یک شلیک تیر و یا تحریمی نرخ تغیییر پیدا نکند. این موضوع عملیاتی شد و مدتی دیدیم نرخ بانک مرکزی ۴۲ هزار تومان و واردات ۴۸ هزار تومان ... است ضمن آنکه نرخ بازار آزاد هم نزدیک ۴۹ _۴۹.۵ قرار گرفت.

در روز‌های اخیر که اتفاقی افتاد و تنش شدید در خاورمیانه شکل گرفت، اصولا اگر مدیریت قبلی بود نرخ ارز تا ۵۵_۶۰ هزار تومان هم می‌رفت، اما اتفاق نیفتاد و با اینکه اندکی روند صعودی داشت، اما چندان بالا نرفت. در این مدت دلالان هم منتظر بودند ببینند نرخ تا کجا می‌تواند بالا برود، چون برای آن‌ها فرصت خوبی بوده تا دلار‌هایی را بفروشند بنابراین تلاش می‌کردند این نرخ بتواند افزایش پیدا کند، بالا قرار بگیرد و برنگردد، اما دیدیم نرخ دولتی و مرکز مبادله بالا نرفت که این باعث می‌شود حتی اگر جنگ و تنش به همین روال بماند هم نرخ ارز کاهشی باشد، چون اتفاقی در قضیه درآمدی ایران رخ نداده است مگر اینکه بحث‌های سیاسی وخیم شود مثلا تحریم‌ها را سنگین‌تر کنند یا برای پول‌های بلوکه شده داستان جدیدی درست شود که در آن زمان بانک مرکزی مجبور است ذخایر را با شیوه مدیریت دیگری تخصیص دهد.

ولی در کل فعلا اتفاقی نیفتاده و معتقد هستم این نوسان و روند صعودی نرخ بر می‌گردد ضمن اینکه نرخ ۵۱ هزار تومان و ۵۲ هزار تومان هم نگران کننده نیست و فاصله‌ای با آنچه بانک مرکزی تخصیص می‌دهد، ندارد.

نکته قابل توجه این است که ممکن است یک سری کالا‌ها به این خاطر که اطمینان ندارند نرخ ثابت می‌ماند و پایین‌تر نمی‌آید فعلا در قیمت‌های جدید نگه داشتند و بعدا که مطمئن شوند بازار توان ندارد با قیمت‌های جدید کالا‌ها را خریداری کند مجبور به کاهش قیمت می‌شوند؛ بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که از طریق ارز تورم به اقتصاد وارد شود.

آلبرت بغزیان -  استاد اقتصاد دانشگاه تهران

انتهای پیام/

ارسال نظر