دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
22 مهر 1402 - 10:36
بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه؛

صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تشکیل می‌شود

صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تشکیل می‌شود
نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا با ایجاد صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با هدف اعطای تسهیلات به این بخش در لایحه برنامه هفتم توسعه موافقت کردند.
کد خبر : 873040

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور در دستور کار نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

وکلای ملت در این جلسه با اجزای ۱، ۲ و ۳ بند خ ماده ۴۸ این لایحه از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه علنی با ۱۷۳ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع، موافقت کردند.

براساس بند خ و اجزای آن؛ به منظور ارتقای جایگاه صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی در رشد اقتصادی، اقدامات زیر انجام می‌شود:

۱ -وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) مجاز است حسب مورد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان حفاظت از محیط زیست و جهاد کشاورزی، در چارچوب طرح جامع شهری و هادی روستایی، نسبت به ایجاد شهرک ها، نواحی و مجتمع‌های تخصصی در حوزه‌های فناوری اطلاعات (آی. تی)، صنایع خلاق، صنایع دستی و صنفی تولیدی و خدماتی در داخل حریم و محدوده شهری و روستایی اقدام کند.

۲ -برنامه ملی توسعه خوشه‌های صنعتی، متناسب با راهبرد ملی پیشرفت صنعتی و ارتقای زنجیره‌های ارزش کشور و مشتمل بر اصول، فرآیند، ساختار، اهداف، منابع، تقسیم کار نهادی و احصاء و رفع موانع توسعه خوشه‌های صنعتی و کسب و کار، ظرف سال اول برنامه به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

۳- «صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک» به «صندوق حمایت از سرمایه گذاری صنایع کوچک» با وظایف اعطای تسهیلات یا از طریق موسسات مالی و اعتباری، و صدور ضمانت نامه و بیمه نامه تغییر می‌یابد. اساسنامه این صندوق به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف سه ماه از تصویب این قانون، تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. منابع این صندوق از طریق جریمه‌ها و خسارت‌های دریافتی حاصل از تخلفات عرضه و کیفیت کالا و خدمات، درآمد‌های حاصل از اجرای ماده (۳۷) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور براساس بودجه سالیانه و افزایش سرمایه تأمین می‌شود.

بر اساس این گزارش، مصوبات نمایندگان در جلسه علنی درباره لایحه برنامه هفتم توسعه برای تبدیل به قانون نیاز به تأیید شورای نگهبان دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته