دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 مهر 1402 - 20:51

نشست کمیته حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد

نشست کمیته حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد
چهارمین گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در اجرای میثاق حقوق مدنی و سیاسی در نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر در ژنو مورد بررسی قرار گرفت.
کد خبر : 872623

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر که به منظور بررسی گزارش‌های دوره‌ای ۶ کشور عضو میثاق حقوق مدنی و سیاسی از جمله جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در ژنو چهارمین گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در اجرای میثاق حقوق مدنی و سیاسی را مورد بررسی قرار داد.

هیئت عالی‌رتبه سیاسی و فنی کشورمان به سرپرستی رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و متشکل از نمایندگان نهادها و دستگاه‌های مختلف کشور، از جمله مجلس شورای اسلامی، معاونت زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری، قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه در این جلسه شرکت و ضمن دفاع از گزارش ارائه شده کشورمان، به سؤالات و نظرات اعضای این کمیته پاسخ دادند.

رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در سخنان خود در افتتاحیه و همچنین سخنرانی پایانی خود در این نشست ضمن اذعان به وجود برخی چالش‌ها در کشور از جمله در حوزه آثار تحریم‌های یک‌جانبه بر حقوق بشر مردم ایران، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تداوم تعامل با سازوکارهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر و اراده کشورمان برای استمرار در اقدامات برای پایبندی به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود و افزودن به تلاش‌های خود در این زمینه، تأکید کرد.

در این نشست هیئت جمهوری اسلامی ایران با ارائه مستندات و گزارش‌های قوی ضمن تأکید بر پایبندی ایران به مقررات میثاق مدنی سیاسی و رد برخی از ادعاها، از تعامل سازنده و حرفه‌ای با نهادهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر به دور از استفاده ابزاری سیاسی از نهادهای حقوق بشری تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، کمیته حقوق بشر متشکل از ۱۸ کارشناس است که در نشست ۱۳۹ خود در ژنو به بررسی گزارش‌های ۷ کشور جمهوری اسلامی ایران، ونزوئلا، آمریکا، کویت، ترینیدادوتوباگو و کره جنوبی می‌پردازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر