دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 15:13

عراق: ۱۲ مقر در مرز‌های مشترک با ایران ایجاد کردیم

عراق: ۱۲ مقر در مرز‌های مشترک با ایران ایجاد کردیم
معاون فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق با اشاره به تدابیر این کشور برای اجرای توافق امنیتی با تهران، اعلام کرد که نیرو‌های مرزبانی عراق در نقاط مرزی با ایران حدود ۱۲ مقر ایجاد کرده‌اند.
کد خبر : 870896

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «قیس المحمداوی» معاون فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق، بعدازظهر امروز یکشنبه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) جزئیات جدیدی از اقدام‌های عراق در راستای اجرای توافق امنیتی با جمهوری اسلامی ایران بیان کرد.

قیس المحمداوی در این خصوص اظهار داشت که کمیته‌ای عالی به ریاست «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و افسران وزارت دفاع، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی این کشور شکل‌ گرفته که از حدود یک سال قبل در تلاش برای ایجاد سازوکاری برای توافق امنیتی با جمهوری اسلامی ایران هستند تا کنترل مرزها را به وسیله نیروهای مرزبانی به دست گیرند.

معاون فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق در ادامه با اشاره به توافق ایران و عراق برای دور کردن گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب، افزود که اجرای این سازوکار آغاز شده و طی دو هفته گذشته بیش از ۱۰ الی ۱۲ نقطه مرزی وجود داشته که تحت کنترل نیروهای مرزبانی عراق درآمده و گروهک‌های تجزیه‌طلب از آنجا دور و به محل‌های مشخصی در عمق خاک عراق منتقل شده‌اند.

المحمداوی تأکید کرد که قانون اساسی عراق واضح است و این کشور اجازه نخواهد داد از مبدأ عراق به هیچ یک از کشورهای همسایه چه ایران چه ترکیه یا هرکشور دیگری حمله شود.

این اظهارات در حالی بیان شده است که قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق، صبح امروز، به منظور بررسی روند اجرای توافق امنیتی با ایران وارد تهران شد.

حدود شش ماه پیش در ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق طی مراسمی با حضور «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق توسط «علی شمخانی» دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی عراق در بغداد امضا شد که موعد اجرای آن تا ۲۸ شهریور امسال بود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر