دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 11:14

مشاور امنیت ملی عراق به منظور رایزنی با «احمدیان» وارد تهران شد

مشاور امنیت ملی عراق به منظور رایزنی با «احمدیان» وارد تهران شد
مشاور امنیت ملی عراق در رأس هیئتی و به منظور دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص مناسبات دوجانبه و اجرای توافقنامه امنیتی وارد تهران شد.
کد خبر : 870816

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق در رأس هیئتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، وارد تهران شد.

این دومین سفر الاعرجی به تهران در سال جاری است. او هشتم خرداد ماه نیز به تهران سفر کرده بود.

وی در این سفر ضمن دیدار با «علی‌اکبر احمدیان» دبیر شورای عالی امنیت ملی با دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات اخیر در مرزهای دو کشور بعد از پایان موعد اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.

۲۸ شهریور ماه موعد پایان اجرای توافقنامه امنیتی ایران و عراق بود.

این در حالی است که چهارشنبه گذشته، پایگاه خبری «العربی‌الجدید» به نقل از منابع عراقی اعلام کرد که یک کمیته امنیتی-نظامی ایران به‌زودی راهی عراق خواهد شد تا از روند اجرای توافق امنیتی میان دو کشور مطلع شود.

در همین ارتباط، یک منبع مسئول در فرماندهی عملیات مشترک عراق گفته بود که کمیته امنیتی-نظامی ایرانی از مناطقی در داخل اقلیم کردستان که گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب در آنجا پایگاه داشتند، بازدید خواهد کرد.

وی افزود: ایران نگران این است که گروه‌های تجزیه‌طلب همچنان پایگاه‌هایی در نوار مرزی دارند.

پیشتر نیز، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود: ما بعد از پایان موعد مشحص، روند اجرای این توافق را بررسی می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که عراق به تعهدهای خود در این زمینه به طور کامل عمل کرده است.

وی همچنین گفت که بسیاری ازمفاد توافق نامه امنیتی بین دو کشور انجام شده است و این موضوع با جدیت از سوی دولت بغداد دنبال می‌شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر