دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
05 مهر 1402 - 15:14

قالیباف: چشم‌انداز روشنی در ارتقای روابط ایران و مصر وجود دارد

قالیباف: چشم‌انداز روشنی در ارتقای روابط ایران و مصر وجود دارد
رؤسای مجالس ایران و مصر بر توسعه روابط دوجانبه و ارتقای همکاری‌ها میان تهران و قاهره تأکید کردند.
کد خبر : 870216

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، حنیف جبالی رئیس مجلس مصر با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز(چهارشنبه، ۵ مهر ماه) در حاشیه برگزاری نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس در ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیدار در شرایطی انجام می‌شود که در ماه‌های اخیر زمزمه‌ها و تحرکات دیپلماتیک برای ارتقای روابط دو کشور پس از چندین دهه افزایش یافته است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در خرداد ماه در دیدار «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و هیئت همراه با ایشان با اشاره به اظهارات سلطان عمان مبنی بر تمایل مصر برای ازسرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرده بودند: «ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.»

 رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار مهم پارلمانی گفت: از ملاقات با شما به‌عنوان رئیس مجلس مصر  که یک کشور بزرگ اسلامی است خوشحالم، مصر همواره در تاریخ اسلام کشوری تاثیرگذار بوده و باید تلاش کنیم ارتباط کشورهای اسلامی را در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: مجمع پارلمانی گروه بریکس فرصت خوبی برای کشورهای اسلامی از جمله ایران مصر به عنوان دو کشور بزرگ منطقه در جهت تقویت روابط دوجانبه و همکاری های منطقه‌ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: همکاری‌های پارلمانی که نمایندگان دو ملت هستند، در توسعه پایدار روابط کشورهای شمال آفریقا و منطقه غرب آسیا و همکاری حل مسایل مختلف منطقه می‌تواند بسیار موثر باشد و اگر این همکاری‌ها محقق شود، چشم‌انداز روشنی پیش روی آینده دو کشور در راستای ارتقا روابط وجود دارد.

رئیس مجلس مصر نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با رئیس مجلس و هیئت عالی رتبه پارلمانی کشورمان گفت: خوشحالم از اینکه برادران عزیزم در جمهوری اسلامی ایران را در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس ملاقات می‌کنم.

رئیس مجلس مصر اضافه کرد: شما در صحبت‌های خود به تمامی موضوعاتی که بنده مد نظرم بود اشاره کردید و این نشان‌دهنده بینش عمیق شماست. معتقدم با حضور در گروه بریکس در مسیر درستی برای توسعه دو کشور قرار گرفته‌ایم و باید تلاش کنیم تا روابط و همکاری‌های دوکشور در موضوعات مختلف، افزایش یابد.

وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و سنتی دو کشور اظهار کرد: مردم مصر دوستداران اهل بیت (ع) هستند و در مناسبات مختلف اهل بیت را گرامی می‌دارند و به صورت مشخص برای امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) احترام زیادی قائل هستند و در روز میلادشان جشنی در مصر برگزار می‌شود.

در پایان این دیدار، رئیس مجلس مصر از رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور در قاهره در راستای توسعه روابط دو کشور دعوت کرد و  قالیباف نیز از همتای مصری خود دعوت کرد تا برای ارتقای روابط پارلمانی دوکشور، به تهران سفر کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر