دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 مهر 1402 - 17:51
در واکنش به پاشینیان؛

روسیه: ارمنستان مرتکب اشتباه بزرگی شد

روسیه: ارمنستان مرتکب اشتباه بزرگی شد
وزارت خارجه روسیه به اتهام‌های نخست وزیر ارمنستان علیه مسکو پاسخ داد و آنها را ناشی از تلقین غرب و نشانه عامدانه بودن تلاش برای مخدوش کردن روابط دو کشور تلقی کرد.
کد خبر : 869781

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه به اظهارات «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان واکنش نشان داد و گفت: در این موضع‌گیری تلاش برای سلب مسئولیت از شکست در سیاست داخلی و خارجی به چشم می‌خورد و مسکو مقصر شناخته شده است.

این وزارتخانه می‌افزاید: اظهارات پاشینیان حاکی از آن است که فرآیندهای تلقین‌شده غرب که برای ارمنستان و روابط این کشور با روسیه مخرب است، ماهیتی سیستمی دارند.

روسیه هشدار داد: ایروان مرتکب اشتباه بزرگی شد و عمداً در تلاش برای از بین بردن روابط چندوجهی و چند صد ساله دو کشور است.

وزارت خارجه روسیه در نهایت افزود: پاشینیان اعتراف کرد که در تمام این مدت، ایروان آگاهانه در تدارک دور شدن از مسکو بوده است.

مسکو همچنین دست داشتن در اعتراض‌های ضددولتی علیه پاشینیان را رد کرد.

در سخنرانی دیروز، نخست وزیر ارمنستان که از سوی اپوزیسیون داخلی به سهل‌انگاری در دفاع از ارامنه قره‌باغ متهم است، با اشاره به کوچ آنها، انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفت و دولت مسکو را بابت ناکامی در تضمین امنیت ساکنان قره‌باغ مقصر دانست.

اگر ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان قره‌باغ از گذرگاه لاچین عبور کنند، ارمنستان- کشوری کوچک در قفقاز جنوبی- با بحران انسانی و سیاسی مواجه خواهد شد.

به ادعای پاشینیان، مسئولیت چنین تحولی به طور کامل برعهده جمهوری آذربایجان که سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته و همچنین نیرو‌های حافظ صلح روسی است که در منطقه قره‌باغ حضور دارند.

پاشینیان همچنین گفت که همکاری راهبردی ارمنستان و روسیه برای تضمین امنیت خارجی ارمنستان کافی نیست.

پاشینیان نسبت به آنچه تحرکات برخی نیرو‌های ناشناس برای کودتا علیه خود دانست، هشدار داد و رسانه‌های روسیه را متهم کرد که در حال انجام جنگ اطلاعاتی علیه دولت او هستند.

وی ادامه داد: برخی از شرکای ما به طور فزاینده تلاش می‌کنند تا آسیب‌پذیری‌های امنیتی ما را آشکار کنند و نه تنها امنیت و ثبات خارجی، بلکه امنیت و ثبات داخلی ما را نیز به خطر می‌اندازند، در حالی که همه هنجار‌ها در روابط دیپلماتیک و بین دولتی و تعهداتشان را نقض می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر