دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 مهر 1402 - 13:57
در واکنش به انتقاد پاشینیان؛

کرملین: ایروان متحد روسیه باقی‌ می‌ماند

کرملین: ایروان متحد روسیه باقی‌ می‌ماند
سخنگوی کاخ کرملین می‌گوید که به رغم تحولات اخیر، ارمنستان همچنان متحد روسیه باقی‌ می‌ماند و مسکو به نقش خود برای دفاع از حقوق ارامنه قره‌باغ ادامه ‌می‌دهد.
کد خبر : 869722

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به تازه‌ترین انتقاد «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، تأکید کرد که «ایروان متحد مسکو باقی می‌ماند».

پسکوف به پیوند روسیه با ارامنه اشاره کرد و گفت: تعداد ارمنی‌هایی که در روسیه ساکن هستند حتی از خود ارمنستان بیشتر است.

به گفته وی، روسیه به گفت‌وگو با مقام‌های ارمنستان ازجمله شخص پاشینیان ادامه می‌دهد اما به‌شدت با تلاش برای مقصر جلوه دادن نیروهای حافظ صلح روسیه در مسئله قره‌باغ مخالف است.

پاشینیان که از سوی اپوزیسیون داخلی به سهل‌انگاری در دفاع از ارامنه قره‌باغ متهم است، با اشاره به کوچ آنها، انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفت و دولت مسکو را بابت ناکامی در تضمین امنیت ساکنان قره‌باغ مقصر دانست.

اگر ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان قره‌باغ از گذرگاه لاچین عبور کنند، ارمنستان- کشوری کوچک در قفقاز جنوبی- با بحران انسانی و سیاسی مواجه خواهد شد.

به ادعای پاشینیان، مسئولیت چنین تحولی به طور کامل برعهده جمهوری آذربایجان که سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته و همچنین نیرو‌های حافظ صلح روسی است که در منطقه قره‌باغ حضور دارند.

پسکوف در ادامه اظهارنظر درباره تحولات قفقاز جنوبی، به سفر امروز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به نخجوان و دیدار او با «الهام علی‌اف» همتای آذربایجانی اشاره و ابراز امیدواری کرد که این دیدار به عادی‌سازی وضعیت زندگی در قره‌باغ کمک کند.

وی تأکید کرد که مسکو به نقش خود در جهت رعایت حقوق ارامنه قره‌باغ ادامه خواهد داد.

همچنین پسکوف با اشاره به تلاش قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای ماهیگیری از آب گل‌آلود، گفت: نکته اصلی این است که از تلاش طرف‌های ثالثی که پتانسیل برقراری صلح را ندارند و به دنبال تثبیت حضور خود در قفقاز هستند، جلوگیری شود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر