دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 خرداد 1402 - 09:53

واکنش وزارت خارجه آمریکا به بازگشایی سفارت ایران در عربستان

واکنش وزارت خارجه آمریکا به بازگشایی سفارت ایران در عربستان
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به بازگشایی سفارت و نمایندگی‌های ایران در عربستان سعودی مدعی شد که واشنگتن از گفتگوی مستقیم میان ایران و کشور‌های منطقه استقبال می کند.
کد خبر : 851059

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ در خصوص بازگشایی سفارت ایران در عربستان و اینکه آیا آمریکا آن را به عنوان یک کانال ارتباطی دیگر با تهران درنظر خواهد گرفت؟ گفت: به صورت عمومی باید بگویم که ما گفتگوی مستقیم میان ایران و کشور‌های منطقه را تشویق کرده ایم. طبیعی است که دو کشور در روند این گفتگو سفرای خود را ارسال کنند. ما همچنین امیدواریم که گفتگو به کاهش تنش‌ها در منطقه و افزایش ثبات در منطقه و سایر نگرانی‌ها کمک کند.

همچنین پاتل در خصوص ادعای «فایننشال تایمز» مبنی بر دیدار رابرت مالی با سفیر ایران در سازمان ملل درباره تبادل زندانیان آمریکایی نیز گفت: چیزی برای گفتن در این زمینه ندارد.

وی افزود: ما دارای ابزار‌های لازم برای ارسال پیام به ایران در مواردی که در راستای منافع آمریکا باشد، هستیم. ما در خصوص محتوای این پیام‌ها یا چگونگی ارسال آن‌ها توضیح نمی‌دهیم.

به گزارش آنا، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص بازگشایی سفارتخانه، سرکنسولگری و نمایندگی کشورمان در سازمان همکاری اسلامی در عربستان سعودی گفته است: در تکمیل روند اجرای توافقات دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و نمایندکی دائم ایران نزد سازمان همکاری اسلامی طی روزهای سه شنبه و  چهارشنبه به صورت رسمی بازگشایی خواهند شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده قبل از عزیمت حجاج ایرانی فعالیت عملی خود را در جهت تسهیل امور حجاج بیت‌الله الحرام آغاز کرده و اکنون نمایندگی‌های مذکور با حضور مسئولان وزارت امور خارجه دو کشور رسما بازگشایی می‌شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر