دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
06 فروردين 1402 - 13:00
پوتین:

روسیه و چین ائتلاف نظامی تشکیل نداده‌اند

روسیه و چین ائتلاف نظامی تشکیل نداده‌اند
رئیس‌‌جمهور روسیه گفت: مسکو هیچ اتحاد نظامی را با پکن تشکیل نداده و تهدیدی برای هیچ کشوری نیست.
کد خبر : 839093

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در گفتگو با شبکه «روسیه ۲۴»، گفت: روسیه با چین اتحاد نظامی تشکیل نداده است و هیچ کشوری را تهدید نمی‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا چین و روسیه در حال ایجاد یک محور هستند که تهدیدی برای غرب محسوب می‌شود،تاکید کرد: این کاملاً نادرست است، زیرا ما هیچ‌گونه اتحاد نظامی با چین ایجاد نمی‌کنیم.

رئیس‌جمهور روسیه درباره نوع روابط میان روسیه و چینن نیز گفت: هیچ چیز مخفی در همکاری میان دو کشور وجود ندارد و برخلاف اقدامات ایالات متحده در منطقه، هیچ ائتلاف نظامی بین پکن و مسکو وجود ندارد.

وی تاکید کرد: آری، ما در زمینه نظامی-فنی همکاری داریم. چنین چیزی را پنهان نمی‌کنیم. همه‌چیز شفاف است و هیچ چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: روسیه و چین در حال برگزاری رزمایش هستند، اما روسیه نه تنها با چین بلکه با کشور‌های دیگر نیز رزمایش برگزار می‌کند.

پوتین با بیان اینکه حتی تاکنون، علی‌رغم تحولات دونباس در زاپروژیا و خرسون، ما (به برگزاری رزمایش) ادامه دادیم و همه چیز را ادامه می‌دهیم و این کاملاً شفاف است،اظهار کرد: اما این یک ائتلاف نظامی نیست. آمریکا چه کار می‌کند؟ آن‌ها در حال ایجاد ائتلاف‌های بیشتر و بیشتر هستند».

وی با اشاره به این موارد،افزود: تمامی موارد گفته شده به تحلیلگران غربی و محققان سیاسی دلایل و شواهدی ارائه می‌دهد که بگویند که غرب در حال ایجاد محور‌های جدید است.

پوتین به تلاش ناتو برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در سطح جهان هم اشاره و تصریح کرد: سال گذشته، ناتو در خصوص یک مفهوم راهبردی جدید برای این بلوک موافقت کرد و مستقیماً نوشته شد که ناتو قرار است روابط با کشور‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه را گسترش دهد و این کشور‌ها مستقیماً فهرست شدند که شامل نیوزیلند، استرالیا و کره جنوبی و غیره... می‌شد و آن‌ها اعلام کردند که یک ناتو جهانی ایجاد خواهند کرد. خب، این چیست؟

وی گفت: غرب شروع به ساختن یک محور جدید می‌کند، مانند آنچه توسط آلمان فاشیست و ژاپن نظامی ساخته شده بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر