دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 فروردين 1402 - 14:51
رهبر ایران قدرت تحلیلی شگرفی دارد

رئیس‌جمهور کوبا: تمایل دارم به ایران سفر کنم

رئیس‌جمهور کوبا: تمایل دارم به ایران سفر کنم
رئیس جمهور کوبا از سفر احتمالی رئیس جمهور ایران به کوبا خبر داد و در عین حال بر تمایل خود برای سفر به ایران در سال جاری ابراز تمایل کرد.
کد خبر : 838600

 به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «میگل دایاز کانل»‌  رئیس جمهور کوبا در گفتگو با شبکه خبری المیادین لبنان درباره روابط کشورش با ایران گفت، روابط ایران و کوبا «دو کشور برادر» تاریخی و بر اساس احترام متقابل و همچنین مقاومت بزرگی است که دو ملت در مواجهه با محاصره و تحریم‌های امپریالیسم از خود نشان دادند. 

وی افزود: دو ملت کوبا و ایران در مفهوم مقاومت، شجاعت، قهرمانی، عزت و عدم سازش در مقابل طرح‌های نیروهای امپریالیسم مشترک هستند». اینها اموری است که ما در آن اشتراک داریم و به همین دلیل است که برای سرنوشت یکدیگر اهمیت قائل هستیم. 

توصیف رهبر ایران

رئیس جمهور کوبا همچنین در این گفتگو  در توصیف رهبر انقلاب اسلامی ایران، ایشان را به عنوان یک «سیاستمدار و رهبر انقلاب ایران» ستود و گفت، «ایشان دارای شخصیتی با قدرت تحلیلی شگرف و اندیشه‌ای منطقی است». 

میگل دایاز اضافه کرد: وی رهبری خردمند است. او می‌داند که ملت خود را چگونه در مسیر حاکمیت و تعیین سرنوشت، هدایت کند. 

تمایل دارم به ایران سفر کنم

وی با اشاره به اینکه ایران و کشورش در حال حاضر طرح‌هایی مشترک در جهت توسعه اقتصاد هر دو کشور دارند، از سفر احتمالی رئیس جمهور ایران سید ابراهیم رئیسی به کوبا خبر داد و در عین حال بر تمایل خود برای سفر به ایران در سال جاری [میلادی] ابراز تمایل کرد. او گفت، ما منتظر سفر احتمالی آقای رئیسی هستیم و نقطه عطفی در روابط تاریخی دو کشور خواهد بود. 

رئیس جمهور کوبا با بیان اینکه روابط خوبی با رئیسی دارد،یاد آور شد: اخیرا کشورش میزبان وزیر خارجه ایران بود و خودش شخصا با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کرده است. 

در جنگ اوکراین، آمریکا مقصر است

کانل در پاسخ به سوالی در خصوص جنگ اوکراین و روسیه، گفت، این جنگ نه فقط برای مردم کشورهای دخیل در آن، بلکه برای ساکنان همه کشورها خطرناک است. 

وی افزود: آمریکا تلاش میکند حقایق و منشأ این جنگ را تحریف کند. در این کشمکش نیروی رسانه‌ای و تبلیغاتی بزرگی به خدمت گرفته شده تا احساسات همگانی را علیه روسیه برانگیزانند و روسیه را جنایتکار جلوه دهند و اسباب و علل حقیقی جنگ را مخفی کنند. 

رئیس جمهور کوبا با بیان اینکه مقصر [گناهکار] در این کشمکش خودِ آمریکاست که برای حل مشکلات و عبور از بحران‌های داخلی خود، به سراغ جنگ رفته است،تصریح کرد: آمریکا منافع جامعه صنعتی-نظامی خود را در اولویت همه امور قرار می‌دهد.

کانل گفت: آمریکا برای اینکه سلاح‌هایش را بفروشد و در نتیجه مشکلات داخلی خود را حل کند، نیازمند بروز جنگ است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته