دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 فروردين 1402 - 09:40
پژوهشگر یک درصد برتر دنیا در گفت‌وگو با آنا؛

ورودی دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان باید کاهش یابد

ورودی دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان باید کاهش یابد
پژوهشگر یک درصد برتر دنیا گفت: تعداد زیاد جذب دانشجو به معنای ابزاری برای رشد نیست و باید کیفیت را مدنظر قرار دهیم.  
کد خبر : 837355

بهرام رمضان زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه رنگ در گفتگو با خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، درباره ارزیابی فعالیت‌های علمی پژوهشگران گفت: در حال حاضر پژوهشگران باید از جیب شخصی خود برای فعالیت‌های علمی هزینه کنند و عملا از هیچ نهادی حمایت‌های لازم را ندارند که همین عامل باعث شده دیگر اقدامی برای پبشبرد مسائل علمی نداشته باشند و از اینگونه اهداف عقب بکشند. 

وی با اشاره به تعداد ورودی دانشگاه‌ها گفت: آموزش عالی باید از تعداد ورودی سالانه دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان کم کند؛ چرا که تعداد زیادی فارغ التحصیل بیکار در جامعه داریم و این موضوع باعث بی انگیزگی مابقی دانشجویان می‌شود. 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رنگ ادامه داد: دانشگاه‌ها باید کیفیت را در پذیرش دانشجویان مدنظر قرار دهند. برای مثال، دانشگاه خارجی در پذیرش دانشجو کیفیت را از میان کمیت در اولویت قرار می‌دهد، ولی در ایران دانشجوی خارجی زیادی جذب نمی‌کنیم و همین دانشجو‌های ایرانی هم پس از فارغ التحصیل به علت نبود شغل از کشور مهاجرت می‌کنند. 

** در پذیرش دانشجویان باید جدا از کمیت عمل کنیم 

رمضان زاده با بیان اینکه باید از کمی سازی به سمت کیفی سازی در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها حرکت کنیم، تاکید کرد: باید فارغ التحصیلان نخبه و با کیفیت تربیت کنیم، تعداد زیاد جذب دانشجو به معنای ابزاری برای رشد نیست. 

پژوهشگر یک درصد برتر دنیا با اشاره به عملی شدن دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: افرادی که با کسب مهارت‌های لازم به کار‌های فنی روی آورده اند شاید علمی در دانشگاه نیاموخته باشند، اما به علت فعالیت‌های موثر در جامعه همانند پرشک کسب درآمد می‌کنند. زمانی فرهنگ ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها در میان خانواده‌ها مرسوم بود و امروزه خیلی‌ها به این نتیجه دست یافته اند که فعالیت در کار‌های فنی بهتر از دانشگاه رفتن است و در حال حاضر شاهد بیکاری جمع کثیری از دانشجویان هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته