دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 بهمن 1401 - 16:01
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

سند الگوی کشت محرمانه، به هیچ هدفی نمی‌رسد

سند الگوی کشت محرمانه، به هیچ هدفی نمی‌رسد
مصطفی نخعی با بیان اینکه حفظ و بهره‌وری آب هدف نهایی و حتی مهمترین هدف الگوی کشت است، گفت: با وضعیت فعلی این هدف در سند الگوی کشت فراهم نمی‌شود و خیلی خوشبین به این سند نیستم.
کد خبر : 832794

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از وزارت نیرو، مصطفی نخعی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به رونمایی از سند الگوی کشت، گفت: سال‌هاست که در کشور درباره الگوی کشت صحبت می‌شود، اما متاسفانه شاهد اقدام عملی مشخصی در این ارتباط نیستیم، چراکه موضوع الگوی کشت از شعار‌های وزیر جهاد کشاورزی بود و در زمان رای اعتماد هم آن را به صراحت در مجلس اعلام کرد، اما متاسفانه خروجی و قدم خاصی در این زمینه دیده نشد.

وی بر ضرورت بازنگری در رویه‌های مدیریت حوزه کشاورزی و به تبع آن دامپروری و حوزه عشایری تاکید کرد و افزود: نمونه بارز این وضعیت را می‌توان در محرمانه نگه داشتن سند الگوی کشت دید که از انتشار آن خودداری می‌شود.

نخعی با اشاره به تاکیدات رهبری انقلاب درباره ضرورت ارتقاء نحوه مصرف آب در بخش کشاورزی، ادامه داد: زمانی که از چنین سند مهمی رونمایی می‌شود یعنی باید در آن از نظرات، ایده‌ها و افکار مدنظر صاحبنظران اعم از جامعه کشاورزی و اتحادیه‌های کشاورزی و متخصصان سایر بخش‌ها اعم از حوزه آب و محیط زیست هم استفاده شود نه اینکه چند نفر در اتاق‌های دربسته نشسته و بخواهند برای کل کشور الگوی کشت تعریف کرده و تصمیم‌گیری کنند، رویکردی که خارج از عرف و منطق است و طبیعتا گره‌ای از مشکلات جامعه کشاورزی کشور حل نمی کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اینکه آیا سند الگوی کشت می‌تواند در مدیریت مصرف آب کشاورزی موثر باشد، توضیح داد: وقتی بدون مشورت و توجه به اسناد بالادستی و نظرات صاحب‌نظران و نخبگان این حوزه و حتی افراد دخیل مانند اتحادیه‌ها، همچنین بدون بررسی‌های کارشناسی چنین کاری انجام می‌شود، یعنی در نهایت به هیچ هدفی نخواهند رسید.

**با وضعیت کنونی، خوشبیه به سند اصلاح الگوی کشت نیستم

وی با بیان اینکه حفظ و بهره‌وری آب هدف نهایی و حتی مهمترین هدف الگوی کشت است، افزود: با وضعیت فعلی این هدف در سند الگوی کشت فراهم نمی شود و خیلی خوشبین به این سند نیستم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره لزوم توجه به موضوع افزایش بهره‌وری و مدیریت آب به‌ویژه در بخش کشاورزی در تدوین برنامه هفتم توسعه، گفت: موضوع آب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ما در حال و آینده کشور است؛ این در حالی است که بخش بسیاری از آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود، چراکه طبق آمار و ارقام حداقل ۹۰ درصد آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و بخش اعظمی از آن به دلیل نداشتن الگوی کشت هدر می‌رود، البته عوامل دیگری نیز دخیل هستند؛ بنابراین با توجه به خشکسالی‌ها و تغییرات اقلیمی چاره‌ای جزء توجه ویژه به موضوع آب نداریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه تغییرات اقلیمی سبب شده بسیاری از کشور‌های همسایه وزارتخانه‌ای باعنوان «تغییر اقلیم» ایجاد کنند، ادامه داد: با توجه به اینکه بخش اعظمی از مصرف آب در حوزه کشاورزی است، اگر بتوان حتی ۱۰ درصد در حوزه کشاورزی بهره‌وری و صرفه‌جویی آب داشته باشیم، معادل مصرف کل آب در بخش‌های دیگر صرفه‌جویی می شود، بنابراین سرمایه‌گذاری و داشتن الگوی کشت در این حوزه مهم است.

به گفته وی در تدوین این الگوی کشت باید منویات رهبری را مدنظر داشته و از نظرات صاحب‌نظران و متخصصان امر استفاده شود؛ اینکه یک متنی بنویسند که تناسبی با ظرفیت‌ها و وضعیت کشور نداشته باشد، مشکلی را حل نمی‌کند به همین دلیل است که می‌گویم؛ فعلا چندان به اقدامات آقایان خوش‌بین نیستم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته