دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
11 بهمن 1401 - 17:18
معاون بین‌الملل وزیر دادگستری:

معاضدت قضایی جدید برای ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌شود

معاضدت قضایی جدید برای ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌شود
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت: براساس تنظیم لایحه جدیدی در دولت و سیر مراحل نهایی در این وزارتخانه و ارسال آن به مجلی شورای اسلامی، تسهیلات جدید برای ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌شود.
کد خبر : 829519

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری  در یک گفت‌وگو به سازوکارها و روند امضاء تفاهم‌نامه معاضدت قضایی، انتقال محکومان به حبس و استرداد مجرمان با سایر کشورها اشاره کرد و افزود: دولت لایحه جدیدی در دست دارد که پس از تنظیم و سیر مراحل نهایی در وزارت دادگستری، به مجلس ارائه خواهد و بر اساس آن تسهیلات جدیدی برای ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهد کرد.

به گفته جلالیان، شفاف کردن موضوع نقل‌وانتقال مالی و ورود و خروج پول و ارز، شرایط سرمایه‌گذاری در کشور، انتصاب رایزن‌های اقتصادی در کنسولگری‌ها و مواد قانونی مشابه دیگر از جمله موارد مطرح شده در این لایحه است.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری اظهار داشت: در این لایحه سازوکار حمایت از آسیب‌دیدگان ایرانی در سوانح، حوادث و بحران‌ها در همه جای جهان پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس این لایحه، مرتکبین جرائم در خارج کشور، پس از ورود به کشور قابل تعقیب قضایی خواهند بود و همچنین هرگونه فعل یا ترک فعل که در نظام قضایی سایر کشورها جرم‌انگاری نشده است، در داخل کشور نیز مشمول تعقیب قضایی نخواهد بود.

وی در ادامه موضوع حقوق شهروندی، حقوق بشر، انعقاد معاهده‌های بین‌المللی در حوزه‌های حقوقی و قضایی و انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی و دیگر کشورها چهار وظیفه مهم معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته