دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 بهمن 1401 - 19:27
به پیشنهاد کمیسیون تلفیق در قانون بودجه ۱۴۰۲

سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام مشخص شد

سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام مشخص شد
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲، گفت: در این جلسه سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص صادرات گاز را مشخص کرد.
کد خبر : 829275

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، رحیم زارع در تشریح مصوبات جلسه نوبت عصر کمیسیون تلفیق برای بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آتی گفت: کمیسیون در این جلسه سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص صادرات گاز را مشخص کرد؛ از این رو سهم صندوق۴۰ درصد، سهم وزارت نفت، چهارده و نیم درصد، سهم مناطق نفت خیز و کمتر توسعه یافته ۳ درصد و ۴۲.۵ درصد هم برای بودجه عمومی تا سقف ۶۰۳ هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شد.

وی تاکید کرد: اگر دولت نتواند تا این مبلغ نفت به فروش برساند، می‌تواند از حساب ذخیره ارزی استفاده کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آتی با اشاره به سایر مصوبات این کمیسیون در زمینه حمایت از بازار سرمایه ادامه داد: در زمینه حمایت از بازار سرمایه مصوب شد تا مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان سهام دولت در شرکت‌ها در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه برای تقویت این بازار به لحاظ شود.

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون در زمینه تامین قیر بیان داشت: پیشنهاد دولت در زمینه تامین قیر مدارس، روستاها، مناطق محروم، راه و شهرسازی مبلغ ۱۹ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در کمیسیون تلفیق به ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ تأکید کرد: همچنین در زمینه توسعه پالایشگاه آبادان و پرداخت بدهی این بخش، مبلغ ۲۳۰ میلیون یورو منابع مصوب شد که این منابع از محل فروش این پالایشگاه تامین خواهد شد. همچنین در زمینه حمایت از خط اتیلن غرب مصوب شد به ازای هر تن اتیلن، دو و نیم درصد منابع برای حفظ و نگهداری این خط اتیلن صرف شود. باید گفت پیشنهادات مصوب تنها براساس پیشنهادات نمایندگان بود و کمیسیون تلفیق صبح چهارشنبه هفته جاری پیشنهادات کمیسیون‌های تخصصی در زمینه لایحه بودجه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

زارع تأکید کرد: باید توجه شود مصوبات کمیسیون تلفیق برای نهایی و قانونی شدن باید مورد موافقت نمایندگان در صحن علنی مجلس قرار گیرد و همچنین شورای نگهبان نیز مصوبات را تأیید کند.    

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته