دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 فروردين 1401 - 00:50

الکاظمی: نخست‌وزیر شوم انحصار سلاح در دستان دولت خواهد بود

نخست‌وزیر عراق می‌گوید چنانچه در این سمت باقی بماند انحصار سلاح را در دستان دولت قرار خواهد داد.
کد خبر : 652623
الکاظمیبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، ، «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه‌ای با روزنامه واشنگتن‌پست گفته چنانچه حکم جدیدی برای تمدید نخست‌وزیری‌اش به دست بیاورد، انحصار سلاح‌ را در دستان دولت قرار خواهد داد.


الکاظمی این اظهارات را در گفت‌وگویی با «دیوید ایگناتیوس»، ستون‌نویس مشهور روزنامه واشنگتن‌پست مطرح کرده است. ایگناتیوس در گزارش مفصل خود به بررسی تبعات شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران بر اوضاع عراق پرداخته است.


ایگناتیوس نوشته است: «عراق در حال حاضر و همیشه در گسل میان ایران و جهان عرب نشسته است. رهبر کنونی این کشور، نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی خواستار یک عراق متنوع و دموکراتیک است تا بتواند در نقش پل عمل کند. این چشم‌اندازی مترقی است که در حال حاضر خطرناک به نظر می‌رسد.»


الکاظمی در گفت‌وگو با ایگناتیوس می‌گوید: «منطقه ما تاب وقوع جنگی دیگر را ندارد.». نخست‌وزیر عراق ابزار امیدواری کرده ایران و ایالات متحده بتوانند در مذاکرات هسته‌ای به توافق دست پیدا کنند. او می‌گوید: «ما نیاز به توافقی داریم که قدری آرامش به منطقه بیاورد.»


الکاظمی خواستار تداوم حمایت آمریکا و از جمله حضور نیروهای غیررزمی این کشور در خاک عراق شده است. او می‌گوید: «ما حقیقتاً به رابطه با ایالات متحده به عنوان کشوری که به ما برای خلاصی از شر دیکتاتوری کمک کرد اعتقاد داریم.»


ایگناتیوس در ادامه این اظهارات مصطفی الکاظمی نوشته این روزها در خاورمیانه دشوار می‌توان مقامی را پیدا کرد که تا این حد آشکار طرفدار آمریکا باشد.


با این حال، مطابق این گزارش، مشکل الکاظمی و دوستان آمریکایی‌اش این است که عراق در حال حاضر با فساد و جدال‌های سیاسی روبرو است. بعد از انتخابات اخیر در عراق، دست‌کم روی کاغذ این شانس وجود دارد که کاظمی در سمت نخست‌وزیر باقی بماند.


با این حال، تشکیل دولت تا به حال غیرممکن بوده است. تا زمانی که دولت در عراق تشکیل شود الکاظمی در سمتش باقی خواهد ماند، هر چند که از قدرت چندانی برخوردار نخواهد بود.


انتخابات پارلمانی عراق ۱۸ مهر ماه گذشته برگزار شد. کمیساریای عالی انتخابات در تاریخ نهم آذر ماه نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی را اعلام کرد و دادگاه فدرال ششم دی‌ ماه نتایج را تایید کرد. با گذشت شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، هنوز بن‌بست سیاسی در این کشور به پایان نرسیده و طرف‌های پیروز در انتخابات نتوانسته‌اند به توافقی در خصوص انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر دست پیدا کنند. در حال حاضر تنها تکلیف پست ریاست پارلمان عراق مشخص شده است که «محمد الحلبوسی» عهده‌دار آن خواهد بود.


در چنین وضعیتی، برخی طرف‌ها از احتمال انحلال پارلمان کنونی به شیوه قانونی و برگزاری انتخابات مجدد خبر می‌دهند و پیش‌بینی می‌کنند که جریان صدر این پیشنهاد را در نشست آتی پارلمان طرح کند.


طبق گزارش واشنگتن‌پست، در صورتی که مذاکرات هسته‌ای میان آمریکا و ایران موفق نشود اوضاع در عراق بدتر خواهد شد. یک مقام آمریکایی مدعی شده است: «چنانچه مذاکرات دچار فروپاشی شود یکی از تلفات آن عراق خواهد بود.»


کاظمی در پاسخ به سوال ایگناتیوس مبنی بر اینکه اگر حکم جدیدی برای نخست‌وزیری دریافت کند چه برنامه‌های در سر دارد فوراً گفته است: «تحکیم حاکمیت ملی عراق». او گفته هدف دومش، «برقراری انحصار سلاح برای دولت» خواهد بود.


ایگناتیوس در پایان گزارش نوشته است: «عراقی‌ها نگرانند که منافع و قدرت آمریکا در خاورمیانه رو به کاهش است. یک مقام عراقی اندرز حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر را به من گوشزد کرد: "اگر دوست ایالات متحده باشید بدون پتو می‌خوابید." اگر مذاکرات هسته‌ای با ایران دچار فروپاشی شود هوا در اینجا سخت سوزان خواهد شد.»


انتهای پیام/انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۰ نظر
یک ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۸
۰
الکاظمی ؛ وِل معطّلی ؛ این بارعراقیها بهت رای نمیدهند؛ صابون به دلت نمال!!خبری نیست!!.