دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
12 مرداد 1400 - 15:46
در گزارش آنا بخوانید؛

بازتاب گسترده مراسم تنفیذ آیت‌الله رئیسی در رسانه‌های جهان؛ از قضاوت و تمجید تا شیطنت

هم‌زمان با برگزاری مراسم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان و منطقه به پوشش این مراسم پرداختند.
کد خبر : 598602
مراسم تنفیذبه گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، امروز صبح که رهبر معظم انقلاب آیت‌الله سید علی خامنه‌ای حکم ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی را تنفیذ کردند تا وی به‌عنوان هشتمین رئیس‌جمهور ایران پس از مراسم تحلیف در مجلس تشکیل کابینه دهد رسانه‌های معتبر بین‌المللی و منطقه‌ای با دیدگاه‌های خاص خود اقدام به پوشش این مراسم کردند.


این در حالی است که بنا بر اصل ۱۱۰ قانون اساسی امضای حکم ریاست جمهوری پس از «انتخاب مردم» ازجمله وظایف و اختیارات رهبری است.


مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی امروز سه‌شنبه ۱۲ مرداد سال ۱۴۰۰، ساعت ده و نیم صبح به‌وقت محلی با حضور مقامات ارشد کشور آغاز شد.بازتاب گسترده مراسم تنفیذ آیت‌الله رئیسی در رسانه‌های جهان؛ از قضاوت و تمجید تا شیطنت

مراسم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی


تمرکز رسانه‌های معتبر جهان بر اهمیت تأیید رئیسی توسط مقام معظم رهبری


خبرگزاری آناتولی به یکی از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی رئیسی پرداخت و نوشت: رئیس‌جمهور جدید ایران در مراسم تنفیذ گفت که دولتش به دنبال رفع تحریم‌های آمریکا خواهد بود اما سفره مردم را به اراده بیگانگان گره نخواهد زد.شبکه خبری بریتانیایی بی.بی.سی با شیطنت خاص خود تلاش کرد که به توصیه رهبر معظم انقلاب برای معرفی و تایید سریع‌تر اعضای کابینه دولت جدید وجه امری دهداین رسانه ترکیه‌ای که از مشکلات اقتصادی کشور همسایه‌اش به خوبی آگاه است ادامه داد که رئیسی در سخنان خود به مسئله کسر بودجه و ثبات بازار سرمایه و بورس به‌عنوان مسائلی که نیاز به توجه سریع دولت دارند اشاره کرد.


از سوی دیگر، شبکه خبری بریتانیایی بی.بی.سی با شیطنت خاص خود تلاش کرد به توصیه رهبر معظم انقلاب برای معرفی و تایید سریع‌تر اعضای کابینه دولت جدید وجه امری دهد. بی.بی.سی نوشت آیت‌الله خامنه‌ای حکم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی هشتمین رئیس‌جمهور ایران را صادر کرد و از رئیس‌جمهور جدید و مجلس شورای اسلامی خواست به دلیل شرایط کشور در تشکیل دولت جدید ایران شتاب کنند.


بی.بی.سی سپس به حاشیه‌هایی پرداخت که کمتر رسانه‌ای به آن‌ها توجه کرده بود. این بنگاه خبری نوشت در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری رئیسی، مقام‌های ارشد حکومت و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر حضور داشتند اما محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد، دو رئیس‌جمهور اسبق ایران در مراسم غایب بودند.


بی.بی.سی در ادامه، اسامی حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری و صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص محلت نظام را به عنوان مقامات ارشد شرکت کننده در مراسم متذکر شد.


بنگاه خبرپراکنی ملکه سپس به این صحبت رهبر معظم انقلاب پرداخت که حل مشکلات اقتصادی زمان‌بر است و نمی‌شود آن‌ها را یک‌شبه یا در مدت کوتاهی حل کرد. این شبکه در ادامه بار دیگر ادعای دخالت آیت‌الله رئیسی در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ را مطرح کرد و نوشت: حضور نماینده‌ای از اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف آقای رئیسی که دو روز دیگر در مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد موجی از انتقادها را برانگیخته است.
بیشتر بخوانید:


حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف، صهیونیست‌ها را عصبانی کرد
رادیو فردا وابسته به کنگره آمریکا نیز نوشت: رهبر جمهوری اسلامی، در سیزدهمین مراسم تنفیذ ریاست جمهوری ایران، با تمجید از شخصیت و عملکرد سید ابراهیم رئیسی، از رسانه‌ها به‌تندی انتقاد کرد و از چهره‌های نزدیک به حکومت خواست که در زمینه‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی بیشتر فعال باشند.اسپوتنیک بر جنبه بهداشتی مراسم تنفیذ تمرکز کرد و نوشت که این مراسم با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی به صورت منظم برگزار شدرادیو فردا تلاش کرد رهبر معظم انقلاب اسلامی را به مسائل مهم کشوری بی‌توجه نشان دهد. این رسانه معاند نوشت رهبر ایران در مراسم امروز اشاره‌ای به بحران‌های کنونی مهم ایران ازجمله شیوع کرونا، بن‌بست در مذاکرات احیای برجام و تنش‌های فزاینده بین ایران و اسرائیل نکرد.


خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران را پوشش داد و نوشت که این مراسم با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ امام خمینی(ره) برگزار و منتخب ملت ایران توسط ولی‌فقیه به سِمت ریاست جمهوری منصوب شد.


اسپوتنیک بر جنبه بهداشتی این مراسم هم تمرکز کرد و نوشت که این مراسم با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار و از ساعت ده ونیم صبح به‌صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صداوسیما پخش شد.


روزنامه تایمز اسرائیل در واکنش به مراسم تنفیذ و تحلیف سید ابراهیم رئیسی نوشت که وزیر خارجه اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا به راهی کردن انریکو مورا دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایران را محکوم کرد و گفت این اقدامی شرم‌آور از ضعف قضاوت است.بازتاب گسترده مراسم تنفیذ آیت‌الله رئیسی در رسانه‌های جهان؛ از قضاوت و تمجید تا شیطنت

سید عباس عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی در نشست وین


برجسته‌سازی بن‌بست مذاکرات وین در برخی رسانه‌های معاند


خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان نیز اجرای مراسم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی را پوشش داد و نوشت: مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ امام خمینی (ره) برگزار شد.


شبکه سعودی العربیه هم گزارش کاملی از مراسم تنفیذ ارائه داد و نوشت در ابتدای این مراسم رحمانی فضلی، وزیر کشور گزارشی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ارائه داد و گفت که آنچه این دوره از انتخابات را متمایز می‌کند وجود تحریم‌های گسترده، بحران کرونا، فعالیت رسانه‌های خارجی و هم‌زمانی چهار انتخابات با یکدیگر بود.


العربیه با بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ایران از قول رئیسی نوشت: «شرایطی که در آن قرار داریم، تورم بیش از ۴۴ درصدی است، نقدینگی ۶۸۰ درصدی در این سال‌ها افزایش‌یافته، بدهی دولت از سال ۹۴ به این‌سو ۳ برابر شده و کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیارد شده است.»
بیشتر بخوانید:


نخست‌وزیر یمن در مراسم تحلیف آیت‌الله رئیسی حضور می‌یابد
العربیه، شبکه خاندان آل سعود هم به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص لزوم سرعت عمل رئیسی در تشکیل دولت و رأی اعتماد مجلس به کابینه او پرداخت


شبکه خبری لبنانی المیادین با پوشش مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور از قول سید نظام‌الدین موسوی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نوشت که ۱۱۵ نفر از مقامات ارشد از ۸۵ کشور در مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی در روز پنجشنبه ۱۴ مرداد شرکت خواهند کرد.


المیادین از قول محسن دوانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس اعلام کرد که رئیسی اعضای کابینه خود را همان روز تحلیف به مجلس ارائه خواهد کرد.


قرار است پنج‌شنبه ۱۴ مرداد مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید ایران در مجلس برگزار شود و پس‌ازآن رسماً دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی فعالیت خود را برای چهار سال آینده آغاز کند.


انتهای پیام/۴۱۵۵/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته