دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 خرداد 1403 - 10:35

کنعانی: گروه ۷ از تجارب قبلی درس بگیرد

کنعانی: گروه ۷ از تجارب قبلی درس بگیرد
سخنگوی وزارت خارجه ایران با توجه به موضع‌گیری گروه ۷ علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان گفت: در برابر هرگونه رفتار و اقدام نسنجیده، قاطعانه عمل می‌کنیم.
کد خبر : 917356

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به برخی از مفاد بیانیه سران گروه هفت با تاکید بر ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، اشاره این گروه به قطعنامه ضدایرانی اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تأییدی بر رویکرد سیاسی این قطعنامه و بانیان آن و سوءاستفاده برخی دولت‌ها از سازوکارهای بین‌المللی علیه کشورهای مستقل دانست.

کنعانی در عین حال تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعامل سازنده و همکاری فنی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حقوق و تکالیف مصرح خود ادامه می‌دهد و طرح‌ها و پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را مطابق با معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه جامع پادمان، فارغ از فشارها و فضاسازی‌های سیاسی به پیش می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه، ضمن یادآوری اقدامات غیرقانونی آمریکا و سه کشور اروپایی به عنوان ریشه و دلیل اصلی شرایط موجود، اثبات حسن نیت و پرهیز این کشورها از اقدامات سیاست زده بی‌نتیجه را لازمه پرداختن به نگرانی متقابل همه طرف‌ها دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تصریح بر نقش سازنده و ثبات‌ساز کشورمان در مسیر استقرار امنیت پایدار در منطقه افزود: جمهوری اسلامی ایران در حفاظت و دفاع از امنیت و منافع ملی خود در برابر هرگونه رفتار و اقدام نسنجیده، قاطعانه عمل خواهد کرد.

کنعانی با تاکید بر تعهد تزلزل ناپذیر کشورمان به رعایت حقوق بشر تأکید کرد: تحقق اهداف متعالی حقوق بشر در عرصه بین‌المللی اکنون با چالش‌های مهمی مواجه است که فوری‌ترین آن بی‌تفاوتی و بی‌عملی سران کشورهای گروه هفت نسبت به «کشتار نظام‌مند» و گسترده فلسطینیان توسط تنها رژیم آپارتاید جهان یعنی رژیم اشغالگر و ستیزه‌جوی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی است.

کنعانی در خصوص تحولات اوکراین نیز گفت: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، هرگونه تلاش برای مرتبط ساختن جنگ اوکراین به همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، اقدامی صرفاً با اهداف مغرضانه سیاسی است.

کنعانی تأکید کرد: متأسفانه برخی کشورها با انگیزه‌های سیاسی و با توسل به طرح ادعاهای واهی و اثبات‌نشده، سعی در تداوم بکارگیری سیاست ناکارآمد و شکست‌خورده خود برای اعمال و تداوم تحریم‌ها علیه ملت ایران دارند. فلذا به گروه هفت توصیه می‌کنیم با درس گرفتن از تجارب قبل، از سیاست‌های مخرب گذشته فاصله بگیرد.

به گزارش آنا، رهبران هفت کشور صنعتی جهان روز جمعه به ایران نسبت به پیشبرد برنامه غنی‌سازی هسته‌ای هشدار دادند و با طرح ادعاهایی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان، گفتند: از تهران می‌خواهیم تشدید تنش‌های هسته‌ای را متوقف و معکوس کند. ضمن اینکه ایران باید ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد، متوقف نماید.

 بیانیه سران گروه هفت بعد از آن منتشر شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام، سانتریفیوژهای غنی‌سازی جدیدی در تاسیسات فردو نصب کرده است.

همچنین سران گروه هفت با تکرار ادعای واهی کمک تسلیحاتی ایران به روسیه، گفتند: از ایران می‌خواهیم کمک به جنگ روسیه در اوکراین را متوقف کند و موشک‌های بالستیک و فناوری‌های مرتبط را به این کشور انتقال ندهد، زیرا این یک تشدید اساسی تنش و تهدیدی مستقیم برای امنیت اروپا خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته