دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از جشنواره ملّی کتاب رشد

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از جشنواره ملّی کتاب رشد
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیامی خطاب به دکتر صحرائی، وزیر آموزش‌وپرورش از اهتمام وی و همکاران جهادی وزارت آموزش‌وپرورش در برگزاری بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملّی کتاب رشد و توجّه به بن‌مایه‌های هویتی و معنابخش زندگی در برگزاری این جشنواره تشکر و قدردانی کرد.
کد خبر : 902155

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مشروح این پیام به شرح ذیل است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

جناب آقای دکتر صحرائی
وزیر محترم آموزش‌وپرورش

کتاب به‌عنوان اصیل‌ترین راه اندیشه‌ورزی، زاییده تفکری است که خود را پنهان در قالب و مستور در روایت به مخاطب منتقل می‌کند. کتاب هویت‌بخش و فرهنگ‌ساز جامعه است. جامعه‌ای که با کتاب بیگانه است، ارتباط خود را با نخبگان از دست داده و به‌تدریج از عنصر تفکر خالی می‌شود. پس کتاب می‌تواند روشن‌بخش مسیر رشد انسان و یا ره‌زن او از صراط مستقیم شود که این موضوع، ضرورت دقت در گزینش آثار را نمایان می‌کند. منات این التفات در انتخاب و معرفی کتاب در مورد کودکان و نوجوانان به سبب شخصیت در حال تکامل دارای اهمیت والایی است.

هدایت و سامان‌دهی جریان تولید کتاب مناسب برای کودک و نوجوان، در چارچوب الگویی برخاسته از ارزش‌های فرهنگی و اخلاقی اسلامی و ایرانی و با ابزار «نشان رشد» از جمله رسالت‌های خطیر وزارت آموزش‌وپرورش در تعمیق و نشر ارزش‌های والای انقلاب اسلامی است.

برگزاری بیست‌ویک دوره جشنواره ملی کتاب رشد به‌عنوان ثمره فرآیند دائمی سالیانه ارزیابی و صلاحیت‌سنجی آثار مکتوب حوزه کودک و نوجوان با استفاده از ابزار «نشان رشد» بیانگر استواری عزم و بلوغ در این فرآیند است. باید تلاش شود که نشان رشد به‌مثابه یک «استاندارد مرجع» جهت تعیین صلاحیت کتاب‌های کودک و نوجوان در جامعه به‌خصوص در میان خانواده‌ها شناخته و معتبر شود. دستیابی به این جایگاه نیازمند ارتقاء کیفیت و شفافیت در ارزیابی، افزایش شناخت و اعتماد به نشان رشد وزارت آموزش‌وپرورش است. باید به سمتی حرکت کرد که ارزیابی نشان رشد نه‌تن‌ها در آثار داوطلب که در خصوص تمامی آثار تولید شده حوزه کودک و نوجوان در کشور انجام شود که این موضوع از طریق سازوکار‌های قدرتمندتر قانونی و یا افزایش انگیزه صاحبان آثار جهت دریافت نشان رشد مقدور خواهد بود. ترغیب خوانندگان به مطالعه آثار ارزنده و فاخر به‌منظور کسب شایستگی‌ها، جشنواره ملّی کتاب رشد را به‌نظام معنایی و کنش گفتمانی ارزشمند تبدیل کرده است.

توفیق روزافزون آن وزارتخانه محترم را در برگزاری این رویداد مهم، به‌عنوان یک فرصت و زمینه‌ی مناسب برای تربیت کودکان باهدف ساختن جامعه‌ای فرهیخته و پویا از درگاه خداوند متعال خواستارم.

از اهتمام جناب‌عالی و سایر همکاران جهادی وزارت آموزش‌وپرورش در برگزاری بیست‌ویکمین دوره جشنواره ملّی کتاب رشد و توجّه به بن‌مایه‌های هویتی و معنابخش زندگی، که در ذیل تأییدات الهی و توجّهات حضرت ولی‌عصر (عج) حاصل گردید، کمال تشکر و قدردانی دارم. اجر اخروی و دعای خیر مردم شامل حال شما خدمتگزاران عرصه تعلیم و تربیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

عبدالحسین خسروپناه
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته