دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶| یوز‌های ایرانی آماده شکار گرگ‌های سفید در تاشکند

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶| یوز‌های ایرانی آماده شکار گرگ‌های سفید در تاشکند
تیم‌های ملی فوتبال ازبکستان و ایران در ورزشگاه میری تاشکند به مصاف هم می‌روند تا پیروزی دیگری را در مسیر انتخابی جام جهانی ثبت کنند.
کد خبر : 879999

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیم‌های ملی فوتبال ازبکستان و ایران در چارچوب هفته دوم مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶، ساعت ۱۶:۳۰ فردا در ورزشگاه «میلی» تاشکند به مصاف هم خواهند رفت.

این دیدار در حالی برگزار می‌شود که دو تیم داعیه صدرنشینی را در گروه E دارند و پیروزی در دیدار رودررو، با توجه به اینکه ترکمنستان و هنگ‌کنگ حریفانی نیستند که بتوانند آن‌ها را متوقف کنند، باعث صدرنشینی خواهد شد. در هفته نخست ایران برابر هنگ‌کنگ با نتیجه ۴ بر صفر برنده شد و ازبکستان هم در خانه ترکمنستان به برتری ۳ بر یک دست یافت.

دو تیم تا به حال ۱۲ مرتبه رودرروی یکدیگر قرار گرفته‌اند که ۱۰ بار ایران برنده بوده، یک بار ازبکستان از زمین خارج شده و یک بازی هم با تساوی تمام شده است. این آمار احتمال برتری ایران را در مصاف سیزدهم دو تیم افزایش می‌بخشد. جالب اینکه تک پیروزی ازبکستان در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در ورزشگاه آزادی ثبت شد و تنها تساوی هم در دیداری دوستانه رقم خورد. تیم ملی ایران در هفت بازی آخر دو تیم برنده بوده و به دنبال ان است تا پیروزی هشتم را ثبت کند. ازبکستان هم تلاش می‌کند تا دومین پیروزی خود را در مساف‌های رودرروی دو تیم کسب کند.

امیر قلعه‌نویی در بازی با حریف آسیای میانه خود نمی‌تواند از علیرضا جهانبخش استفاده کند، بازیکنی که در دیدار مقابل هنگ‌کنگ آسیب دید. احمد نوراللهی هم تنبیه انضباطی شد و فعلاً جایی در فهرست شاگردان قلعه‌نویی ندارد. دیگر مهره‌های تیم مشکلی برای بازی ندارند و آماده‌اند تا همچون فینال جام کافا که چند ماه پیش در قرقیزستان و ازبکستان برگزاری شد، برابر ازبک‌ها برنده باشند. یوز‌های ایرانی در سه دوره اخیر به جام جهانی صعود کرده و به دنبال حضور چهارم است. اگرچه در صورت صدرنشینی صعود حتمی نیست و در مرحله نهایی که تیم‌ها در سه گروه ۶ تیمی قرار می‌گیرند، باید برای صعود مستقیم یکی از دو تیم اول یا دوم گروه باشد و اجازه ندهد تا صعودش به اما و اگر بیفتد.

هدایت تیم ملی ازبکستان برعهده سرکو کاتانچ است. او هدایت تیم‌های ملی اسلوونی، مقدونیه، عراق و امارات را در کارنامه دارد و در رده باشگاهی هم سرمربی تیم المپیاکوس یونان بوده است. کاتانچ هیچ‌گاه اتفاق قابل ذکری را در عرصه مربیگری رقم نزده و شاید بزرگ‌ترین آرزوی او صعود به جام جهانی باشد. کاتانچ که زاده یوگسلاوی سابق است به‌عنوان یک مربی صرب می‌داند که برتری مقابل ایران می‌تواند تیمش را صدرنشین گروه E کند. کاری بس بزرگ که می‌تواند نام وی را در تیم ملی ازبکستان به فردی مورد اعتماد طرفداران مبدل کند. ۱۲ بازیکن تیم ملی ازبکستان لژیونر هستند و در میان آن‌ها الدار شاه‌مرادوف، ایگور سرگیف، جلال‌الدین ماشاریپوف، اتابک شاکروف، عبدالغدیر خوسانوف و حسین‌الدین علیقل‌اف نامداتر هستند.

بدون تردید این بازیکنان به همراه دیگر اعضای تیم و در سایه حمایت هواداران خود حداکثر سعی خود را خواهند کرد تا برابر شاگردان قلعه‌نویی موفق باشند. باید دید در روزی که «گرگ‌های سفید تورانیان» میزبان «یوز‌های ایرانی» هستند، کدامیک می‌توانند به نتیجه دلخواه دست یابند.  

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته