دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 مهر 1402 - 09:55

پایان هفته دوم و فقط عقد قرارداد با ۴ ملی‌پوش؛ طلایی کشتی جهان قرارداد می‌بندد؟

پایان هفته دوم و فقط عقد قرارداد با ۴ ملی‌پوش؛ طلایی کشتی جهان قرارداد می‌بندد؟
چند سال گذشته همه ملی‌پوشان کشتی آزاد به عضویت تیم‌های لیگ برتر درآمدند، اما امسال با وجود پایان هفته دوم، فقط ۴ ملی‌پوش قراردادشان را در سازمان لیگ به ثبت رسانده و خبری از عقد قرارداد با دیگر ملی‌پوشان نیست.
کد خبر : 874519

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در پایان بازی‌های آسیایی، استارت لیگ برتر آزاد و فرنگی زده شد. یکی با ۷ و دیگری با ۸ تیم که با توافق تیم‌های حاضر در لیگ برتر فرنگی، مسابقات دور رفت هر دو گروه چهار تیمی A و B به صورت متمرکز به انجام رسید، اما لیگ آزاد قرار است هفته به هفته و غیرمتمرکز برگزار شود که تاکنون دو هفته از آن به انجام رسیده است.

درحالیکه همیشه تیم‌های متمول لیگ آزاد مشتریان پروپا قرص ملی‌پوشان بامدال و بی‌مدال بودند و حتی پیش از مسابقات جهانی صحبت‌ها و مذاکرات ابتدایی با آن‌ها انجام شده و گا‌ها قرارداد داخلی هم به امضا می‌رسید، به شکلی عجیب امسال خبری از پیشنهاد مناسب به ملی‌پوشان نیست و تا امروز فقط قرارداد چهار ملی‌پوش در سازمان لیگ به ثبت رسیده و ۶ نفر دیگر هنوز قرارداد نبسته‌اند.

یعنی ملی‌پوشانی که تیم‌ها تا فصل پیش بر سر جذب آن‌ها گاهی تا پای کمیته انضباطی هم می‌رفتند که کدام‌یک زودتر پیشنهاد داده و پول به حساب‌شان واریز کرده، حالا یا پیشنهادی ندارند و یا رقم اعلام شده را در خور نمی‌دانند.

میلاد والی‌زاده در ۵۷ کیلو، رضا اطری در ۶۱ کیلو، رحمان عموزاد در ۶۵ کیلو، امیرمحمد یزدانی در ۷۰ کیلو، یونس امامی در ۷۴ کیلو، محمد نخودی در ۷۹ کیلو، حسن یزدانی در ۸۶ کیلو، امیرعلی آذرپیرا در ۹۲ کیلو، مجتبی گلیج در ۹۷ کیلو و امیرحسین زارع در ۱۲۵ کیلوگرم ملی‌پوشان اعزامی ایران به مسابقات جهانی بودند که از جمع آنها، زارع طلا، حسن یزدانی و امیرمحمد یزدانی نقره و نخودی مدال برنز گرفتند، ولی تا امروز فقط دو تن از مدال‌آوران قرارداد بسته‌اند: یزدانی‌های چراتی.

حسن یزدانی با هوتن و امیرمحمد هم با بانک شهر. غیر از این دو نفر، یونس امامی پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی، اولین ملی‌پوشی بود که قراردادش را در سازمان لیگ به ثبت رساند، با تیم هوتن. تیمی که امسال هدایتش را احسان امینی عضو کادرفنی تیم ملی برعهده دارد.

نماینده قائمشهر بعد از یونس، با کامران قاسم‌پور قرارداد بست، کشتی‌گیری که به دلیل آسیب‌دیدگی و ناآمادگی پس از آن، حضور در مسابقات جهانی را از دست داد و امسال ملی‌پوش محسوب نمی‌شود.

در ادامه نیز حسن یزدانی که در سال‌های قبل همواره بیشترین رقم قرارداد در لیگ را به خود اختصاص داده، به این تیم پیوست. هوتن کشتی‌گیران مدعیِ غیرملی‌پوش را به خدمت گرفته، اما این تیم هنوز ملی‌پوش سوم و آخرش را جذب نکرده است.

پیش از این پیش‌بینی می‌شد رقابت هر دو تیم متمول هوتن و بانک شهر برای جذب تنها طلایی کشتی آزاد در مسابقات جهانی باشد که به نظر می‌رسد امیرحسین زارع در سال المپیک، باتوجه به اینکه می‌خواهد تمرکزش روی تمریناتش برای شرکت در چرخه و همچنین المپیک پاریس باشد، خیلی تمایلی به حضور در لیگ برتر نداشته باشد.

پایان هفته دوم و فقط عقد قرارداد با ۴ ملی‌پوش؛ طلایی کشتی جهان قرارداد می‌بندد؟

تیم بانک شهر نیز از جمع ملی‌پوشان با امیرمحمد یزدانی قرارداد بسته و این تیم هم هنوز دو ملی‌پوش دیگرش را جذب نکرده و شاید حتی بخواهد با همین نفرات به کارش ادامه دهد.

رضا اطری هم که اولین ملی‌پوشی بود که در لیگ امسال روی تشک رفت، به خاطر مربی سازنده‌اش محمود حسن‌نیا که امسال هدایت تیم دانشگاه آزاد را برعهده دارد، با این تیم قرارداد بسته که به گفته حسن‌نیا، قرارداد او بیشتر دلی است و پایین‌تر از رِنج قرارداد ملی‌پوشان است؛ بنابراین تاکنون امیرحسین زارعِ قهرمان جهان، رحمان عموزادی که سال گذشته قهرمان ۶۵ کیلوگرم جهان شده و امسال باوجودی که روی سکو نرفت، اما سهمیه المپیک را گرفت، محمد نخودیِ دارنده دو نقره و یک برنز جهان که در بلگراد هم یکی از مدال‌آوران بود، به همراه والی‌زاده نفر برتر ۵۷ کیلوگرمی‌های چرخه، امیرعلی آذرپیرا قهرمان جوانان و امید‌های جهان که به عنوان جانشین کامران قاسم‌پور در مسابقات جهانی شد و مجتبی گلیج که نفر اول ۹۷ کیلوگرم ایران است و شکست ثانیه آخری را مقابل عبدالرشید سعدالله‌اف را تجربه کرد، ۶ ملی‌پوشی هستند که هنوز قرارداد نبسته‌اند و باتوجه به اینکه امسال لیگ برتر آزاد تنها دو تیم دارد که از هزینه گزاف جذب ملی‌پوشان برمی‌آید و آن‌ها هم باتوجه به سهمیه ملی‌پوش (هوتن ۲ نفر و بانک شهر یک نفر)، تنها سه ملی‌پوش دیگر را می‌توانند جذب کنند، باز هم حتی اگر پیشنهادی از سوی دو تیم بانک شهر و هوتن به ملی‌پوشان ارائه شود، سه نفر امکان عقد قرارداد مناسب در لیگ را ندارند و شاید عملا بدون تیم بمانند.

از دلائل اصلی این اتفاق، شاید بالا رفتن رقم قرارداد‌ها بی‌تناسب با بودجه تیم‌ها و همچنین اتفاقات حاشیه‌ای سال‌های گذشته و ابهاماتی که برای برخی تیم‌ها همیشه درمیان بوده، باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر