دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 مهر 1402 - 10:54

مجلس سازمان منابع طبیعی را به احیا و توسعه جنگل‌ها مکلف کرد

مجلس سازمان منابع طبیعی را به احیا و توسعه جنگل‌ها مکلف کرد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را به حفظ، احیا و توسعه جنگل‌ها در طول اجرای برنامه هفتم توسعه مکلف کردند.
کد خبر : 872047

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یک‌شنبه، ۱۶ مهر) مجلس شورای اسلامی، ماده ۳۶ لایحه برنامه هفتم توسعه را به تصویب رساندند و بر این اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را به حفظ، احیا و توسعه جنگل‌ها در طول اجرای برنامه هفتم توسعه مکلف کردند.

بر اساس ماده ۳۶ لایحه برنامه هفتم، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مکلف به حفظ، احیا و توسعه جنگل‌ها در چهارچوب طرح مدیریت پایدار جنگل و جنگلداری نوین است. هرگونه بهره برداری چوبی از جنگل و برداشت درختان جنگلی، ممنوع است.

تبصره ۱، برداشت درختان ریشه کن، شکسته و افتاده تجمعی ناشی از بروز عوامل طبیعی خطرساز (طوفان و سیل، برف سنگین، لغزش و رانش وسیع) و آفت زده غیرقابل احیای جنگل‌ها (خارج از مدیریت شهرداری‌ها) و همچنین درختان خطرساز در حاشیه جاده‌های جنگلی و پارک‌های جنگلی صرفاً توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با تأیید رئیس سازمان انجام می‌گیرد.

تبصره ۲، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مکلف است از طریق فراخوان و تعیین برنده با انعقاد قرارداد‌های دوره‌ای و مدت دار اقتصادی (بدون انتقال مالکیت) طرح‌های زراعت چوب را در اراضی مناسب و عرصه‌های جنگلی فاقدپوشش و مخروبه (در مقیاس اقتصادی) و همچنین بهره برداری از درخت کاری‌ها و جنگل‌های دست کاشت سنواتی با هدف زراعت چوب بر اساس طرح مصوب از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر