دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

برنج، مرغ و روغن ارزان و قیمت گوشت قرمز گران‌تر شد

برنج، مرغ و روغن ارزان و قیمت گوشت قرمز گران‌تر شد
طبق گزارش جدید مرکز آمار، طی ۱۲ ماه اخیر، بیشترین افزایش قیمت مربوط به گوشت قرمز بوده است. در مقابل، اما اکثر اقلام خوراکی اساسی نسبت به شهریور سال گذشته ثبات قیمت داشتند.
کد خبر : 870863

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مرکز آمار امروز گزارش متوسط قیمت کالا‌های خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور در شهریور ١٤٠٢ را منتشر کرد. طبق این گزارش از مجموع ۵۳ قلم کالای خوراکی منتخب در مناطق شهری، قیمت ۳۲ قلم از کالا‌ها تورم سالانه کمتر از تورم نقطه‌ای مناطق شهری (۳۹.۶ درصد) داشته‌اند؛ در مقابل، قیمت ۲۱ قلم کالا، بیش از تورم سالانه مناطق شهری افزایش یافته است.

طبق گزارش جدید مرکز آمار، طی ۱۲ ماه اخیر، بیشترین افزایش قیمت مربوط به گوشت قرمز بوده است. در مقابل، اما اکثر اقلام خوراکی اساسی نسبت به شهریور سال گذشته ثبات قیمت داشتند. دولت برای مقابله با روند افزایشی قیمت گوشت قرمز، اقدام به واردات گسترده گوشت گرم کرد و انتظار می‌رود قیمت آن در ماه‌های آتی با عرضه گسترده‌تر گوشت‌های گرم وارداتی، کاهش یابد.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در شهریور ماه امسال، قارچ بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. با این حال در میان اقلام خوراکی اساسی، بیشترین افزایش قیمت مربوط به تخم مرغ با ۱۰ درصد، گوشت گاو یا گوساله با ۷.۷ درصد و گوشت گوسفند با ۵ درصد بوده است. در مقابل، اما بیشترین افت قیمت کالا‌های اساسی را گوشت مرغ با ۵.۸ درصد کاهش در شهریور ماه به خود اختصاص داد. پس از آن، برنج ایرانی درجه یک با کاهش ۲.۸ درصدی قیمت در شهریور ماه، بیشترین افت قیمت را در میان اقلام خوراکی اساسی به خود اختصاص داد.
تورم


تورم کمتر از میانگین اکثر اقلام خوراکی اساسی در یک سال اخیر

بررسی شاخص تورم نقطه به نقطه کالا‌های خوراکی نشان می‌دهد طی ۱۲ ماه اخیر، بیشترین افزایش قیمت مربوط به گوشت قرمز بوده است. در مقابل، اما اکثر اقلام خوراکی اساسی نسبت به شهریور سال گذشته ثبات قیمت داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به روغن جامد و مایع، برنج ایرانی درجه یک و ماکارونی اشاره کرد. برخی دیگر از اقلام خوراکی هم هرچند دچار افزایش قیمت شدند؛ اما رشد قیمت آن‌ها کمتر از تورم میانگین بوده که از این جمله می‌توان به انواع حبوبات و انواع لبنیات اشاره کرد.

نکته جالب در گزارش مرکز آمار، ثبات قیمت کالا‌های اساسی مشمول حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در یک سال منتهی به پایان شهریور امسال است. به بیان دیگر، پس از اصلاح قیمت این اقلام در پی حذف رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی، قیمت این کالا‌ها به ثبات رسید تا جایی که طی یک سال منتهی به پایان شهریور ۱۴۰۲ قیمت برخی از این اقلام از جمله انواع روغن، اندکی کاهش یافته است.

تورم

عزم دولت برای مهار تورم گوشت قرمز با واردات گسترده

رشد قیمت گوشت قرمز در ماه‌های اخیر، یکی از دغدغه‌های مردم و البته مسئولین دولت بوده است. بر همین اساس دولت برای مقابله با روند افزایشی قیمت گوشت قرمز، اقدام به واردات گسترده گوشت قرمز از مقاصد مختلف کرد.

طی هفته‌های اخیر، گوشت‌های وارداتی وارد فروشگاه‌های بزرگ مراکز شهر‌ها شده و روند عرضه آن رو به رشد است. بر همین اساس انتظار می‌رود قیمت گوشت قرمز در ماه‌های آتی با عرضه گسترده‌تر گوشت‌های گرم وارداتی، کاهش یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر