دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
روزشمار انقلاب؛

روایتی از دیدار وزیر خارجه سابق آمریکا با شاه مخلوع

روایتی از دیدار وزیر خارجه سابق آمریکا با شاه مخلوع
هنری کیسینجر با حضور در کوئرنواکا محل اقامت شاه با وی دیدار کرد و باهم ناهار خوردند. آرمائو سخنگوی شاه با تایید این دیدار در مورد جزئیات ملاقات اطلاع رسانی نکرد.
کد خبر : 863084

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، ۲۳ مرداد ۱۳۵۸ روزنامه از رویداد‌های گوناگون از جمله، اعتراض قضات سابق به آزادی برخی عناصر رژیم شاه، واگذاری زمین به مستضعفان، ملاقات کیسنجر با شاه مخلوع، تشنج در اطراف ساختمان جنبش ملی مجاهدین و... رخ داده است.

اعتراض قضات سابق به آزادی برخی عناصر رژیم شاه

بازپرسان و قضات تحقیق سابق در نامه‌ای سرگشاده به آیت الله علی قدوسی دادستان کل انقلاب، رسیدگی و تحقیق بیشتر در خصوص آزادی برخی عناصر رژیم شاه از زندان را خواستار شدند.

در این نامه به تصفیه دادسرای انقلاب در زمان ریاست هادوی اشاره و تاکید شده است که چگونه اشخاصی که در زمان شاه دستشان به خون جوانان ایرانی آلوده است در دسته‌های ۲۰ تا ۲۰۰ نفره از زندان آزاد شده اند؟!

این قضات سابق در نامه خود آورده اند که چرا عناصری هم، چون یاسینی، نجفی، پرویز حی و آلبرت دانیال پور که در حق مظلومان ستم رواداشته اند، آزاد شده اند.

این بازپرسان سابق در پایان از دادستان انقلاب ۳ درخواست را مطرح کردند که به شرح ذیل است؛ ۱- دستور فوری مبنی بر توقف آزادی‌های بی‌رویه ۲- تجدیدنظر در کادر قضایی دادسرا‌ها به ویژه کارکنان دادستانی کل انقلاب و ۳- تشکیل گروه بازرسی از بایگانی دادسرا‌ها و تعقیب خاطیان.

واگذاری زمین به مستضعفان

بنیاد مسکن انقلاب برنامه‌های خود برای تامین مسکن افراد محروم را اعلام کرد. شعب جدید این بنیاد در شهر‌های نقده، یاسوج، زنجان، ایلام و سنقر مجموعا ۱۷۷ منزل مسکونی را در اختیار مستضعفان قرار می‌دهند. در تهران نیز نقشه ۹۴۷ زمین برای واگذاری به طور رایگان در اختیار درخواست کنندگان قرار گرفته است.

گفتنی است برای کمک به طرح خانه سازی محرومان یک میلیون و ۳۰۰ هزار ریال به حساب ۱۰۰ واریز شده است.

ملاقات کیسنجر با شاه مخلوع

وزیر خارجه سابق آمریکا با شاه مخلوع دیدار و گفت‌وگو کرد. هنری کیسینجر با حضور در کوئرنواکا محل اقامت شاه با وی دیدار و باهم ناهار خوردند. آرمائو سخنگوی شاه با تایید این دیدار در مورد جزئیات ملاقات اطلاع رسانی نکرد. گفتنی است نیکسون رئیس جمهور سابق آمریکا و راکفلر رئیس بانک چیس منهتن نیز ماه گذشته با شاه مخلوع دیدار کرده بودند.

راهپیمایی میلیونی در تهران

مردم تهران به دعوت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و برای تایید حکم توقیف روزنامه آیندگان از میدان‌های امام حسین و سپه در تظاهراتی راهی میدان انقلاب شدند. تظاهر کنندگان که شعار‌هایی در حمایت از انقلاب و امام سر می‌دادند در پارچه نوشته‌های خود روزنامه آیندگان را صهیونیستی دانستند.

در پایان این راهپیمایی در مقابل دانشگاه تهران قطعنامه‌ای با مضامین تائید حکم دادستان انقلاب در توقیف آیندگان، وفاداری تا پای جان به انقلاب، دفاع از آزادی مطبوعات و حمایت از دولت موقت قرائت شد.

تصرف ستاد چریک‌های فدایی خلق

در واکنش به زخمی شدن ۶۰۰ نفر از تظاهر کنندگان تهرانی در راهپیمایی دیروز عده‌ای به دفاتر برخی احزاب و گروه‌ها از جمله چریک‌های فدایی خلق حمله بردند. در این اقدام که ۲۰۰ نفر از مردم حضور داشتند مقر این گروهک بدون درگیری به تصرف مردم در آمد.

مردم پس ازورود به این مکان چریک‌های فدایی را خلع سلاح کرده و اوراق، اسناد و کتاب‌های آن‌ها را به داخل خیابان ریختند.

با دخالت سپاه سلاح‌های موجود تحویل پاسداران شد

تعدادی نارنجک، گاز اشک آور، چندین قبضه سلاح مسلسل و گلوله خمپاره سلاح‌های به دست آمده از مقر چریک‌های فدایی در خیابان دهکده بود. هواداران مجاهدین خلق [منافقین]با تجمع در اطراف مقر جنبش ملی مجاهدین در خیابان مصدق مانع هجوم مخالفان این گروه به مقر مجاهدین شدند.

این افراد برای جلوگیری از حمله مهاجمان به همراه خانواده‌های خود در محل حضور داشتند؛ بنابراین گزارش با شلیک تیر هوایی وضعیت میان دو گروه موافق و مخالف مجاهدین برای مدت زمانی متشنج شد.

به جهت اینکه مخالفان از موضع خود عقب نشینی کردند تعدادی از موافقان مجاهدین خلق نیز محل را ترک کرده اند، اما به نظر می‌رسد این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

گفتنی است مسعود رجوی سرکرده مجاهدین خلق امشب در مسجد دانشگاه تهران سخنانی ایراد کرد که این سخنان تا ساعت یک بامداد ادامه داشت.

پس از آن قطعنامه‌ای در رابطه با شایعه احتمال حمله به مقر مجاهدین خلق خوانده شد که در قسمتی از آن آمده است: ارتجاع این روز‌ها در ایران دست به حادثه آفرینی‌های جدیدی زده است، نیرو‌های ارتجاعی که ماهیتا با ادامه حرکت انقلابی مردم و گسترش آن تا از هم پاشیدن کامل بنیاد‌های رژیم سابق مخالفند سدی در مقابل حرکت خروشان مردم ایجاد کرده‌اند. آن‌ها با حادثه آفرینی‌های شرم‌آوری که خاطره چماق به دستان آریامهری را برای مردم زنده کرده است خام خیالانه می‌پندارند که می‌توانند سدی در مقابل حرکت گریز ناپذیر تاریخ ایجاد کنند.

به دنبال انتشار این قطعنامه یکی از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درگفت‌و گو با روزنامه جمهوری اسلامی گفت: این اولین بار نیست که ما مورد عنایت قرار می‌گیریم و از زحمات ما قدردانی می‌شود در گذشته نیز بار‌ها به همین صورت و به روش‌های ابتکاری دیگر از ما قدردانی شده است.

یک پاسدار دیگر در این رابطه گفت: تمام آن‌ها که به نحوی با مردم سر و کار دارند این عنایت خاصه را به ما دارند حتی نخست وزیر هم حمله و کنایه زدن به کمیته‌ها و پاسداران را جزئی از برنامه‌های تلویزیونی خود به حساب می‌آورد و تقریبا بدون استثنا در تمام برنامه‌های تلویزیونی خود برای به دست آوردن دل عده‌ای به ما می‌تازد و ما را خودسر و یا با القابی از این دست خطاب می‌کند.

وی ادامه داد: اتهام مرتجع را شاه هم عنوان می‌کرد بعد همه دیدند که خود او از همه مرتجع‌تر بود و تاریخ ایران را به زمان کوروش برگرداند، پس اگر اتهامی را هم مطرح می‌کنند بگردند لغت جدیدی را ابتکار کنند که حداقل نوآوری شده باشد.

نهضت آزادی: تعطیلی روزنامه‌های ضد انقلاب محدود سازی آزادی بیان نیست

نهضت آزادی در اطلاعیه‌ای تاکید کرد: وقتی روزنامه‌ای یا جماعتی با استفاده از اصل آزادی بیان و اندیشه و جماعت با پوششی از ترقی خواهی یا چپ نمایی به تحریک و نشر اکاذیب و انتشار اسرار نظامی کشور و راهنمایی آشکار به مهاجمین نسبت به استقلال کشور می‌پردازد ضبط یا توقیف آن محدودیت اندیشه و بیان و تجمع نیست محدودیت و افسار زدن به توطئه و تحریکات ضد انقلاب، پاسداری از انقلاب است.

انتهای پیام/

ارسال نظر