دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 فروردين 1402 - 13:38
سازمان بورس:

سودهای رسوبی سال‌های قبل شرکت‌های بورسی به حساب سهامداران واریز شد

سودهای رسوبی سال‌های قبل شرکت‌های بورسی به حساب سهامداران واریز شد
سازمان بورس و اوراق بهادار از واریز بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سود رسوبی از سال‌های قبل شرکت‌های بورسی به حساب سهامداران تا پایان سال قبل خبر داد.
کد خبر : 838768

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا به نقل از بازار سرمایه ایران (سنا)، شرکت‌ها (ناشران) بورسی سالانه مجمع عمومی را برای اتخاذ تصمیماتی از جمله میزان تقسیم سود نقدی برگزار می‌کنند؛ سودی که شامل حال سرمایه‌گذارانی می‌شود که روز برگزاری مجمع عمومی مالک سهام آن شرکت باشند.

طبق قانون تجارت، شرکت‌ها تا ۸ ماه بعد از برگزاری مجمع عمومی فرصت دارند تا سود نقدی (یا همان DPS) را به حساب سهامداران خود واریز کنند؛ اما تا سال گذشته به دلایل مختلفی گاهی سهامداران موفق به دریافت سود سهام نقدی خود نمی‌شدند و این سودهای به اصطلاح رسوبی، در حساب شرکت‌ها می‌ماند.

یکی از اقدامات سازمان بورس در سال گذشته (که همچنان ادامه دارد)، پیگیری از ناشران برای واریز سودهای رسوبی سنوات گذشته به حساب سهامداران بود.

در سال ۱۴۰۱ پس از سال‌ها سودهای رسوب شده از طریق سامانه سجام و به صورت کاملا غیرحضوری به‌دست ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید.

طبق آخرین آمارها تا نیمه اسفند ماه ۱۴۰۱، ۷ هزار میلیارد تومان (۷ همت) سود رسوبی از سوی ۳۲۳ شرکت به حساب ۳۱.۵ میلیون سهامدار واریز شد. سودی که متعلق به ۴۴ درصد از شرکت‌ها بوده است. در این بین نماد «خاور» با پرداخت ۹۰۶ میلیارد تومان، بیشترین میزان واریز سود را در بین شرکت‌ها داشت. نماد «شاروم» نیز با پرداخت سود به ۵.۱ میلیون نفر، رکورد شرکتی که به افراد بیشتری سود رسوبی پرداخت کرده است را از آن خود کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نظرات بینندگان ۱ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
پنجشنبه ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱
۰
در بورس هم صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه نفت و گاز ایجاد شود