دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
13 فروردين 1402 - 08:54
رئیس انجمن آموزش عالی در گفت‌وگو با آنا؛

پیشگیری از توزیع نامتوازن استعداد‌ها تنها در حد شعار برای وزارت علوم است

پیشگیری از توزیع نامتوازن استعداد‌ها تنها در حد شعار برای وزارت علوم است
رئیس انجمن آموزش عالی ایران گفت: در جامعه با توزیع نامتوازن استعداد‌ها رو به رو هستیم و پیشگیری از این معضل فقط شعار وزارت علوم بوده و عملی نمی‌شود. 
کد خبر : 835790

ابراهیم صالحی عمران رئیس انجمن آموزش عالی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، درباره توزیع نامتوازن استعداد‌ها گفت: بیشتر دانشجویان در تعداد محدودی از رشته‌ها تحصیل می‌کنند. 

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد دانشجویان تنها در ۳۰ رشته تحصیل می‌کنند، تاکید کرد: استعداد‌ها در همه رشته‌ها درس نمی‌خوانند و به اینصورت توزیع‌ها متناسب نیستند؛ چرا که دانشجویان در همه رشته‌های مختلف می‌توانند ادامه تحصیل دهند و نباید فقط یک رشته را مدنظر قرار داد. 

صالحی عمران تصریح کرد: نگاه به پدیده کنکور نشان می‌دهد که باانگیزه ترین، باهوش‌ترین و مستعد‌ترین دانش آموزان در رشته‌های تجربی تحصیل می‌کنند. همچنین، توسعه آموزش عالی و دانشگاه‌ها اسیر تقاضای اجتماعی است و به همین علت توزیع استعداد‌ها در رشته‌های تحصیلی منطقی نیست. 

** کاریکاتوری شدن پیشرفت جامعه؛ نتیجه توزیع نامتوازن استعداد‌ها

رئیس انجمن آموزش عالی ایران ادامه داد: رشته‌های علوم پایه در توسعه علمی کشور نقش بسزایی دارند و باید وزارت علوم با بدنه آموزش و پرورش، ساختار‌های اقتصادی و اجتماعی برای توزیع بهتر و متعادل‌تر نیروی انسانی در نقش‌های مختلف برنامه ریزی کنند، در غیر اینصورت رشد جامعه به صورت کاریکاتوری می‌شود، یعنی بخشی از کشور پیشرفت می‌کند و در قسمت دیگر اتفاقی صورت نمی‌گیرد. 

صالحی عمران تاکید کرد: اگر فکری به استعداد‌های جامعه نکنیم و موازنه‌ای صورت نگیرد در آینده با کمبود نیروی انسانی و پیشرفت نکردن توسعه علم در بیشتر بخش‌ها مواجه می‌شویم و همچنین در برخی رشته‌های علوم پایه با کمبود نیروی علوم انسانی روبه رو می‌شویم. 

رئیس انجمن آموزش عالی ایران افزود: هیچ برنامه‌ای در ساختار وزارت علوم یا در سیستم‌های آموزش عالی کشور برای توزیع متوازن استعداد‌ها دیده نشده است و این موضوع تنها در حرف خلاصه شده و جزو برنامه‌های استراتژیک آن‌ها نیست و به عنوان شعار مطرح می‌شود. 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته