دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مددیار مطرح کرد؛

«طرح پویش» فرصتی برای تحصیل مهارت‌محور دانشجویان

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه اظهار کرد: طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی، فرصت تحصیل مهارت‌محور و اشتغال همزمان با تحصیل را برای دانشجویان مهیا می‌کند.
کد خبر : 669981
مددیار

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از ارومیه، مجتبی مددیار در دیدار با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی گفت: طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی در راستای کاربردی کردن آموزش و نظام‌مندکردن پژوهش‌های تحصیلات تکمیلی در راستای حل مسائل و بسترسازی برای ظهور ایده‌های نوپاست.


وی افزود: این طرح امکان حضور همزمان با تحصیل در بنگاه‌های تولیدی، کارخانجات و کسب مهارت‌های اجتماعی برای دانشجویان را فراهم آورده و موجب می‌شود دانشجو ضمن تجربه‌آموزی در محیط کار، توانمندی‌های مرتبط با اشتغال را به دست آورد.


معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه بیان کرد: این طرح دارای ویژگی‌هایی ازجمله بهره‌گیری دانشجویان از فرصت‌های شغلی شناسایی‌شده توسط دانشگاه، امکان جذب و استخدام دانشجویان در صنایع و مؤسسات، استفاده از طرح بورسیه تحصیلی برای پرداخت شهریه و استفاده از خدمات بیمه‌ای در صورت موافقت صنعت است.


مددیار با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: در راستای عملیاتی کردن مصوبه مجلس شورای اسلامی، مصوبه دانشگاه آزاد اسلامی درباره نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای به واحدها ابلاغ و تشکیل دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی کلید خورد.


وی یادآور شد: دانشکده مهارت و کارآفرینی با هدف آموزش‌های لازم برای اشتغال و متناظر با مهارت‌های شغلی موردنیاز ناحیه‌ای در هر دانشگاه با هدف ارتقای اثربخشی و شایستگی‌های منابع انسانی مبتنی‌ بر ظرفیت‌های اقتصادی و آمایش منطقه‌ای در ناحیه موردنظر تأسیس شده‌اند.


معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه تشریح کرد: دانشکده مهارت و کارآفرینی این دانشگاه متولی اصلی اجرای آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی در سطوح صلاحیت حرفه‌ای ملی در ماده ۸ قانون «نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی» مصوب مجلس شورای اسلامی و رشته‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی است.


رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی حل مسائل کشور است


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه هم مطرح کرد: این جلسه در راستای تعامل دانشگاه و اداره کار به‌منظور ارتباط صنعت با دانشگاه و استفاده از نظرات کارشناسی این اداره برگزار شده است.


نصرت آقازاده توضیح داد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی با معرفی چالش‌ها و اولویت‌های پژوهشی از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی که موضوع پایان‌نامه‌های آنان مرتبط با اداره کار باشد، حمایت می‌کند.


وی با تأکید بر اینکه رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی حل مسائل و مشکلات است، ادامه داد: برای تحقق دانشگاه حل مسئله باید افراد توانایی حل مسائل مختلف را داشته باشند و بدیهی است توانایی حل مسئله به‌مراتب فراتر از آموختن علم و فرآیند تحقیق و تولید ثروت از پژوهش‌های کاربردی است.


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه عنوان کرد: برقراری تعامل سازنده با نهادهای همسو و مرتبط با دانشگاه و شناخت مسائل منطقه از طریق این تعاملات گام مهمی در راستای دستیابی به این دغدغه اساسی دانشگاه آزاد اسلامی است.


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی هم در این نشست اظهار کرد: با مهارتی که دانشجویان از طریق اجرای طرح پویش، اشتغال همزمان با تحصیل به دست می‌آورند، تحولی در آموزش عالی و ایجاد اشتغال و امید به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان به وجود آورده و به الگویی کارآمد برای اجرای در سطح ملی تبدیل خواهد شد.


علی دهقانی مطرح کرد: همانگونه که طرح همزمانی تحصیل و کسب مهارت و اشتغال در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا نتایج مفید برای صنایع و بنگاه‌های تجاری داشته، راه‌اندازی و ایجاد آن در قالب طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی برای بهره‌مندی از نتایج چشمگیر آن در موضوع اشتغال و تربیت نیروی متخصص و مجرب با همکاری نهادهای ذیربط بسیار مفید خواهد بود.


وی تأکید کرد: این طرح همانند حلقه گمشده‌ای از زنجیره روابط دانشگاه با بخش‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی است و با توجه به گستردگی و فراگیر بودن آن و میزان درگیر کردن بسیاری از رشته‌ها و تخصص‌ها ضرورتی انکارناپذیر و دارای افقی بسیار روشن در آینده کشور خواهد بود.


انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/

انتهای پیام/

ارسال نظر