دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 خرداد 1403 - 10:52

۲۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با حمایت صنعت گاز از سازندگان ایرانی

۲۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با حمایت صنعت گاز از سازندگان ایرانی
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: حمایت از سازندگان ایرانی سبب ۲۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در دولت سیزدهم شده است.
کد خبر : 917856

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا از شرکت ملی گاز، محسن مظلوم فارسی‌باف گفت: امضای قرارداد با بیش از ۲۰۰ مجموعه دانش‌بنیان کشور و ۶۰۰۰ میلیارد تومان قرارداد و مجوز اخذشده به‌منظور امضای قرارداد همکاری با زیست‌بوم نوآوری کشور تنها در دوره سه‌ساله دولت سیزدهم رخ داده است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران افزود: صرفه‌جویی ارزی ۲۶۰ میلیون دلاری ناشی از بومی‌سازی و ساخت داخل ۴۱ قلم کالای راهبردی نیز از مهم‌ترین اقدام‌ها و برنامه‌های صنعت گاز کشور در دولت سیزدهم بوده است.

وی با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده از سوی این مدیریت در زمینه توسعه همکاری صنعت گاز و دانشگاه‌ها از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، گفت: شرکت ملی گاز ایران پارسال عنوان دستگاه منتخب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه توسعه تعاملات پایدار صنعت و دانشگاه را گرفت و همین موضوع نشان از توجه به نهاد علم در صنعت گاز است.

فارسی‌باف ادامه داد: این شرکت همچنین اکنون بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان قرارداد جاری با دانشگاه‌ها و مراکز علم و فناوری کشور امضا کرده است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران درباره اقدام‌های انجام‌شده در حوزه توسعه ساخت بار اول در این دولت، توضیح داد: مجموع معادل ارزی مجوز‌ها و قرارداد‌های ساخت بار اول و قرارداد‌های توسعه فناوری ۷۷ میلیون یورو و مجموع معادل ارزی مجوز‌های در دست اقدام ساخت بار اول، حدود ۶۰ میلیون یورو است.

فارسی‌باف تصریح کرد: همچنین با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در دی‌ماه ۱۴۰۲ در زمینه بومی‌سازی تجهیزات و اقلام راهبردی صنعت گاز نیز مقرر شد اعتبار معادل ارزی ۶۰۰ میلیون یورو در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: ورود به کسب‌وکار‌های نوین مانند توسعه فناوری مینی‌ال‌ان‌جی، هیدروژن و تحول دیجیتال و ورود به فناوری‌های بهینه‌سازی انرژی مانند توربواکسپندر و ORC (چرخه ترمودینامیکی تولید برق) از دیگر اقدام‌ها در حوزه پژوهش و فناوری صنعت گاز است.

براساس این گزارش، شرکت ملی گاز ایران در سال ۱۴۰۲، به‌عنوان دستگاه منتخب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تعاملات پایدار صنعت و دانشگاه انتخاب شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته