دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گزارش آنا بخوانید؛

تغییر تعطیلی آخر هفته از پنج‌شنبه به شنبه و تأثیر آن بر آموزش

تغییر تعطیلی آخر هفته از پنج‌شنبه به شنبه و تأثیر آن بر آموزش
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تعطیلات آخر هفته دانش‌آموزان در مدارس از لحاظ آموزشی نه‌تنها استرس و اضطراب را می‌کاهد؛ بلکه باعث بهبود نگرش، افزایش مهارت‌های اجتماعی و یادگیری بهتر می‌شود.
کد خبر : 909600

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ روز‌های کاری هفته و تعطیلات پایان هفته با توجه به شغل افراد و فرهنگ حاکم بر کشور‌های مختلف، متفاوت است.

در اغلب کشور‌های اروپایی و آمریکایی، روز‌های کاری هفته از دوشنبه تا جمعه یا شنبه است و روز پایانی هفته یا دو روز پایانی هفته به اوقات فراغت می‌گذرد و افراد این روزها را به انجام کار‌های شخصی خود اختصاص می‌دهند. تعطیلات آخر هفته شنبه و یکشنبه به این دلیل در بعضی از کشور‌های دنیا رواج پیدا کرده است که در دین مسیحیت، یکشنبه روز مذهبی محسوب می‌شود. در بسیاری از کشور‌های اسلامی، نماز عصر روز جمعه بسیار مهم تلقی می‌شود؛ به این ترتیب، تعطیلات آخر هفته از جمعه تا شنبه است.

تأثیر موقعیت جغرافیایی و شرایط فرهنگی بر سیاست‌های کشور

در بسیاری از کشورها، جمعه آخرین روز کاری قبل از تعطیلات پایان هفته است؛ اما در ایران جمعه روز تعطیل پایان هفته است. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که کشورهای ایران از بین ۱۱۴ کشور جهان، روز جمعه را در هفته تعطیل بودند. تفاوت‌های بسیار زیادی میان کشور‌ها ازنظر موقعیت جغرافیایی و شرایط فرهنگی حاکم بر هر کشوری وجود دارد؛ که می‌تواند بر سیاست‌های اتخاذشده در این زمینه تأثیرگذار باشد. برای مثال در برخی از کشور‌ها مانند سوئد و نروژ به ازای هر ۳ هفته کار، یک هفته مرخصی است. این برای سفر به دیگر کشور‌های اروپایی و لذت بردن از آفتاب سوزان اختصاص داده می‌شود تا از ظرفیت گردشگری و توریسم استقاده شود.

تعطیلات پایان هفته پنجشنبه تا جمعه، بیشتر در کشور‌های مسلمان‌نشین رایج بود، اما یمن یکی از آخرین کشور‌هایی به‌شمار می‌رود که تعطیلات آخر هفته پنجشنبه تا جمعه خود را به روز‌های تعطیلی جمعه تا شنبه تغییر داد.

مطالعات نشان می‌دهد که به‌تازگی تعطیلات پایان هفته در کشور‌های دیگری مانند سومالی و لبنان نیز تغییر کرده است تعطیلات آخر هفته در تقویم رسمی حداقل ۱۰۲ کشور جهان، دو روزه است، اما در ایران آخرهفته فقط یک روزه (جمعه) است. در حال حاضر فقط چندکشور دردنیا ازجمله ایران جمعه‌ها را برای تعطیلات آخر هفته در نظر گرفته‌اند و فقط در کشور نپال، شنبه به عنوان روز تعطیل پایان هفته محسوب می‌شود.

در کشور‌های کانادا، انگلیس و استرالیا با احتساب روز‌های آخر هفته و تعطیلات مناسبتی طی یک سال حدود ۱۱۴ روز تعطیل رسمی هستند. در فرانسه میزان روز‌های تعطیل مناسبتی ۱۴ روز است که با احتساب تعطیلات آخر هفته ۱۱۸ روز تعطیلی سالانه ثبت‌شده است؛ و اسپانیا ۱۵ روز تعطیلی مناسبتی دارد؛ که ۱۱۹ روز طی یک سال تعطیل است. در بعضی از کشور‌ها مانند مالزی، ترکیه، چین و امارات که طی چند سال اخیر در بازار گردشگری رشد چشمگیری داشتند. نیز تعطیلات آخر هفته دو روز است که با تعطیلات مناسبتی طی یک سال بالای ۱۱۸ روز تعطیل هستند.

میزان تعطیلات آخر هفته در چین ۹۸ روز است و تعطیلات مناسبتی آن حدود ۲۸ روز هست که درمجموع به ۱۲۶ روز در طول یک سال می‌رسد. در تقویم رسمی این کشور‌ها دو روز شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی اعلام‌شده؛ اما با دورنگ متفاوت نشان داده‌شده است. رنگ قرمز در یکشنبه‌ها به معنای تعطیلی کامل تمامی بخش‌های خصوصی و دولتی آن کشورهاست و رنگ دیگر در شنبه‌ها به معنای تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بخش‌های خصوصی و غالب ادارات دولتی است. اما بانک‌ها یا برخی ادارات دولتی مانند اداره پست که وظیفه خدمات‌دهی مستقیم دارند. اداره پست اداره صدور گواهینامه در شنبه با ساعاتی کمتر از ساعات روز‌های کاری دیگر کار می‌کنند.

کشورهایی با کمترین میزان تعطیلات در سال

تنها کشور‌هایی که کمترین تعطیلات در سال را دارند، ایالات‌ متحده آمریکا، تونگا، پالائو، میکرونزی و جزایر مارشال هستند که هیچ مرخصی با حقوقی در سال ندارند و در پایین‌ترین سطح آمار بانک جهانی قرار دارند.

میزان بهره‌وری کشور‌ها با ساعت کار نسبت معکوس دارد

جالب است بدانید که کشور‌های آسیایی گاهی به اندازه انگشت‌های دست تعطیلی رسمی دارند؛ که دراین میان کشور‌هایی مانند چین، فیلیپین و تایلند که طبق قوانین کشور خود با حداقل تعطیلات که حدود ۵ الی ۱۰ روز است، در پایین‌ترین سطح این لیست قرار دارند. مسئله تعجب برانگیز دیگر این است که کانادا نیز با ۱۰ روز تعطیلی برای کارمندان، هم ردیف کشور‌های آسیایی در این لیست قرارگرفته است. بررسی‌های انجام‌شده نشان داده است که میزان بهره‌وری کشور‌ها با ساعت کار نسبت معکوس دارد.

تعطیلات آخر هفته مدارس استرس را می‌کاهد؟

ازطرفی تحقیقات آماری نشان داده است افزایش بهره وری نیروی کار، کاهش آلودگی هوا، نشاط و شادابی کارمندان ولذت بردن از کار وهمچنین درکنار خانواده بودن که درفرهنگ اسلام وایرانی تاکید بسیاری شده است از تاثیرات تعطیلات آخر هقته است.

ازطرفی هم دولت‌ها در هزینه‌های مصرفی و سوخت وانرژی‌ها صرفه جویی قابل توجهی انجام دهند که می‌توان ازدیگران اثرات این تعطیلات گفته شود.

استفاده دیگر تعطیلات دو روزه وهمگام با کشور‌های توسعه‌یاقته دنیا استقاده از ظرفیت توریسم و گردشگری است که می‌توان دربالابردن این صنعت درآمدزا به دولت‌ها کمک کند. از لحاظ آموزشی تحقیقات اخیر بیان می‌کند تفریحات دانش‌آموزان و جوانان که در تعطیلات انجام می‌شود؛ نه تنها استرس و اضطراب دانش آموزان را می‌کاهد بلکه باعث بهبود نگرش، افزایش مهارت‌های اجتماعی و یادگیری بهتر می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته