دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کنگره اپیدمیولوژی ایران بعد از چهارسال وقفه برگزار می‌شود

کنگره اپیدمیولوژی ایران بعد از چهارسال وقفه برگزار می‌شود
دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری انجمن علمی اپیدمیولوژیست­های ایران و مشارکت دانشگاه­های علوم پزشکی کشور دهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین‌­المللی اپیدمیولوژی ایران هشتم تا دهم آذر 1402 برگزار می‌کند.
کد خبر : 880292

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید عباس متولیان؛ دبیر علمی دهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین‌­المللی اپیدمیولوژی ایران گفت: استقبال اساتید و دانشجویان از این کنگره کم‌نظیر بوده و بیش از 750 خلاصه مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال‌شده است.

وی بابیان اینکه نهمین کنگره اپیدمیولوژی ایران در آبان ماه 1398 برگزارشده بود، افزود: همایش حاضر نخستین کنگره ملی اپیدمیولوژی در قرن جدید و پس از پاندمی کووید-19 است و به همین دلیل موضوع اصلی کنگره «اپیدمیولوژی، سلامت و جامعه: چالش‌های پیش رو در قرن جدید» در نظر گرفتیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: برطرف کردن مشکلات سلامت با تکیه‌بر شواهد علمی، تقویت ظرفیت‌های نظام سلامت، همکاری بین بخشی همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط و استفاده از مشارکت مردمی امکان‌پذیر است.

وی بابیان اینکه وجود ظرفیت کمی و کیفی متخصصان اپیدمیولوژی ایرانی در سطح منطقه بی‌نظیر و قابل‌مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا است، ادامه داد: این موضوع یکی از نقاط قوت نظام سلامت کشور به‌حساب می‌آید و در صورت پیاده‌سازی نظام تصمیم‌گیری آگاه از شواهد، بسیار بیشتر از شرایط فعلی می‌توان از این نقطه قوت بهره­برداری کرد.

متولیان گفت: بیش از 160 سخنران شامل حدود 60 سخنران مدعو و 100 سخنران از خلاصه مقالات دریافت شده در 21 میزگرد تخصصی به ارائه مطلب، بحث و تبادل‌نظر در این کنگره خواهند پرداخت.

وی افزود: میزگردهای تخصصی کنگره تقریباً در تمام زیرشاخه‌های اپیدمیولوژی بر اساس پیامد شامل بیماری‌های واگیر و غیر واگیر ازجمله بیماری‌های متابولیک، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های عضلانی-اسکلتی، بیماری‌های روانی و اعتیاد و همچنین مصدومیت‌های عمدی و غیرعمدی برگزار خواهند شد. به‌علاوه در سایر میزگردهای تخصصی کنگره به بررسی عوامل خطر بیماری‌ها از اپیدمیولوژی مولکولی و ژنتیک تا اپیدمیولوژی اجتماعی پرداخته می‌شود.

دبیر علمی دهمین کنگره ملی و سومین کنگره بین­المللی اپیدمیولوژی ایران بابیان اینکه 16 کارگاه برای دو گروه مخاطب عمومی و تخصصی نیز در برنامه سه‌روزه کنگره پیش‌بینی‌شده، افزود: شرکت در کنگره سه‌روزه اپیدمیولوژی ایران علاوه بر متخصصین اپیدمیولوژی، برای پزشکان عمومی و پزشکان متخصص عفونی، داخلی و قلب و عروق دارای 14.5 امتیاز بازآموزی است.

وی یادآور شد: گروه‌های یادشده از طریق سامانه آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی ایران و سایر مخاطبین از همه گروه‌های علوم پزشکی و بهداشتی می‌توانند با مراجعه به سایت کنگره به نشانی اینترنتی www.epi2023.ir در این رویداد علمی ثبت‌نام و شرکت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر