دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌و‌گو با آنا مطرح شد؛

محمد معتمدی و احتمال ادامه فعالیت در عرصه بازیگری +فیلم

محمد معتمدی و احتمال ادامه فعالیت در عرصه بازیگری +فیلم
خواننده موسیقی ایرانی از تجربه نقش‌آفرینی در نمایش «کلنل» می‌گوید.
کد خبر : 874357

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، این شب‌ها محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی در تجربه‌ای متفاوت و در مقام بازیگر و خواننده در تئاتر «کلنل» حضور پیدا کرده است. او در این اثر که به کارگردانی امیر بشیری و تهیه‌کنندگی امین اشرفی در تالار وحدت روی صحنه می‌رود، نقش «عارف قزوینی» را ایفا می‌کند.

بررسی رشادت‌های کلنل محمدتقی خان پسیان اولین خلبان ایرانی به عنوان یکی از شخصیت‌های مبارز، وطن‌پرست و مستقل، ضرورت تولید چنین اثری را در زمانه‌ای که مسئله اصلی مردم و مخاطبان هنر کشور جنگ روایت‌ها از تاریخ معاصر است، بیشتر از گذشته نمایان می‌کند.

در این کنسرت نمایش که توسط محمد نقایی نگاشته شده و روایتی از زندگی و زمانه محمدتقی خان پسیان و عاشقانه‌ای گمشده در تاریخ معاصر ایران است، کاظم سیاحی در نقش کلنل محمدتقی پسیان، نازنین بیاتی در نقش‌های ایرنه و آموزگار، رحیم نوروزی در نقش‌های افسر آلمانی، پریداکس و ژنرال گلروپ و سیامک صفری در نقش‌های قوام‌السلطنه و ملک‌الشعرای بهار، به ایفای نقش می‌پردازند.

محمد معتمدی و احتمال ادامه فعالیت در عرصه بازیگری +فیلم

ابوالقاسم عارف قزوینی شاعر و تصنیف‌ساز دوران مشروطه و پهلوی اول در سال ۱۲۵۹ هجری شمسی در قزوین متولد شد. عارف صرف و نحو عربی و فارسی را در قزوین فراگرفت. خط شکسته و نستعلیق را بسیار خوب می‌نوشت. موسیقی را نزد میرزاصادق خرازی فراگرفت. مدتی به اصرار پدرش «ملاهادی وکیل» در پای منبر میرزا حسن واعظ، یکی از وعاظ قزوین، به نوحه خوانی پرداخت و عمامه می‌بست، اما پس از مرگ پدر عمامه را برداشت و ترک روضه‌خوانی کرد.

عارف در ۱۷ سالگی به دختری به نام «خانم‌بالا» عشق و علاقه پیدا کرد و با او پنهانی ازدواج کرد. (تصنیف دیدم صنمی را در وصف ایشان سرود) فشار‌های خانواده دختر پس از اینکه مطلع شدند زیاد شد و عارف به ناچار به رشت رفت و پس از بازگشت با وجود عشق بسیار، آن دختر را طلاق داد و تا آخر عمر ازدواج نکرد.

عارف در سال ۱۳۱۶ ه‍. ق به تهران آمد و، چون صدای خوشی داشت با شاهزادگان قاجار آشنا شد و مظفرالدین شاه خواست او را در ردیف فراش خلوت‌ها درآورد، اما عارف به قزوین بازگشت. در سال ۱۳۲۳ ه‍. ق در زمان آغاز ۲۳ سالگی عارف زمزمه مشروطیت بلند شده بود، عارف نیز با غزل‌های خود به موفقیت مشروطیت کمک کرد.

عارف در سال ۱۳۰۷ خورشیدی جهت معالجه نزد دکتر بدیع به همدان رفت و برای همیشه در آنجا ماند. سرانجام عارف در روز دوشنبه دوم بهمن ۱۳۱۲ خورشیدی در حالی که ۵۴ سال داشت، مرگ زودرس به سراغش آمد و در آرامگاه بوعلی سینا (واقع در همدان، خیابان بوعلی) به‌خاک سپرده شد.

محمد معتمدی و احتمال ادامه فعالیت در عرصه بازیگری +فیلم ///بماند

معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا درباره حضورش در تئاتر «کلنل»، اهمیت پرداختن به مضامین تاریخی در آثار نمایشی و احتمال ادامه فعالیت در عرصه بازیگری نکاتی را مطرح کرده است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

 
 

انتهای پیام/

ارسال نظر